Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 21
2 sierpnia 2013 r.

LIPIEC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

STOP PRISMW czerwcu, dzięki Edwardowi Snowdenowi, na jaw wyszły informacje o skali inwigilacji stosowanej przez amerykańskie służby. Co kilka dni pojawiają się nowe rewelacje i choć amerykańskie instytucje niezmiennie twierdzą, że to wszystko dla bezpieczeństwa, aktualne pozostaje pytanie, jak Amerykanie wytłumaczą się ze swoich działań przez Unią Europejską. W oczekiwaniu na odpowiedzi spróbowaliśmy sami wyjaśnić, na co pozwala FISA, czyli podstawa prawna, która umożliwiła działanie PRISM. Przygotowaliśmy też kalendarium “po PRISM” i podsumowaliśmy wydarzenia polityczne wokół tego tematu.

Dwa miesiące po wybuchu afery z PRISM nadal jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi na podstawowe pytania. Przede wszystkim nie znamy skali inwigilacji, która może nas dotyczyć (a rewelacjom nie ma końca: np. kilka dni temu dowiedzieliśmy się o programie XKeyscore). To jednak nie jedyne drogi, którymi dane o Europejczykach trafiają do USA.

Być może część niewiadomych wyjaśnią nam rodzime służby, które zapytaliśmy o ich współpracę z Amerykanami (więcej na ten temat w kolejnym numerze “PanOptyki”). Jedno jest pewne: elektroniczny nadzór posunął się już za daleko. Najwyższy czas rozpocząć poważną debatę o tym, co w sferze nadzoru nad komunikacją powinno być dopuszczalne, a co nie. Swoją wizję standardów, którymi powinny kierować się rządy, opracowały już organizacje społeczne z całego świata.

Inne pytanie wiążące się z aferą wokół PRISM dotyczy tego, co ostatecznie stanie się z jej głównym bohaterem, Edwardem Snowdenem. Jak pokazała sprawa Bradleya Manninga, informatora Wikileaks, whistlerblowerzy ujawniający nieprawidłowości w działaniu amerykańskiego państwa, nie mogą liczyć na szczególną przychylność aparatu sprawiedliwości. Na razie Snowden otrzymał tymczasowy azyl w Rosji i propozycję pracy od rosyjskiego Facebooka.

Co jeszcze wydarzyło się w minionym miesiącu?

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dostrzegło potrzebę uporządkowania kompetencji policji i innych służb. Tymczasem już wysoko zawieszoną poprzeczkę podniósł resort obrony, proponując poszerzenie uprawnień Żandarmerii Wojskowej. Czy taka propozycja jest uzasadniona? Swoją opinię przedstawiliśmy ministerstwu.


TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING WIZYJNY
   

KameryTelewizja zazwyczaj kojarzy się z kamerami, jednak od jakiegoś czasu występują one w nowej roli. Jeden z kanałów tematyczno-rozrywkowych stworzył produkcję, w której rodzice za pomocą ukrytych w całym domu kamer i mikrofonów obserwują kandydatki na nianie. KRRiT podzieliła nasze krytyczne zdanie wobec tego programu, ale nie dopatrzyła się łamania prawa. Gdzie kończy się rozrywka, a zaczyna lansowanie szkodliwej mody?

Podglądanie pracowników za pomocą monitoringu wizyjnego to jeden z wątków, który miała uregulować hucznie zapowiadana w mediach ustawa "przeciwko Wielkiemu Bratu". Nie wiadomo jednak, kiedy ona powstanie, bo po ofensywie medialnej w czerwcu tego roku zapadła pełna oczekiwania cisza. Nie poddajemy się i regularnie przypominamy MSW o złożonych obietnicach.


TEMAT PANOPTYKONU
OCHRONA DANYCH
   

Kolejne bastiony padają “ofiarą” informatyzacji: parlament pracuje obecnie nad zmianami, które umożliwią prowadzenie wszystkich ksiąg wieczystych w Internecie. Już teraz część z nich możemy znaleźć w sieci, jeśli tylko znamy numer księgi. Po wprowadzeniu zmian różne podmioty (m. in. służby, NIK, ZUS, adwokaci) będą mogły przeszukiwać księgi po dowolnym kryterium. Mamy wątpliwości, czy to jeszcze realizacja zasady jawności ksiąg wieczystych, czy już zbyt głęboka ingerencja w prywatność.

INFORMUJEMY

Obowiązek gromadzenia danych telekomunikacyjnych przez operatorów został nałożony przez Unię Europejską w 2007 r., dziewięć miesięcy po zamachach w londyńskim metrze, jako pomysł na zwalczanie terroryzmu. W 6 lat po przyjęciu dyrektywy głosy krytyczne są coraz lepiej słyszalne.


Za sprawą brytyjskiego premiera Davida Camerona po raz kolejny w niedługim czasie ożyła debata o blokowaniu stron internetowych, tym razem w ramach walki z pornografią. W Polsce nie brakuje zwolenników takich pomysłów. Czy rząd utrzyma w mocy deklaracje, że blokować nie będzie? Przypominamy, dlaczego blokowanie to zły pomysł.


W lipcu ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta. Czego możemy się po nim spodziewać?


Informatyzacja służby zdrowia wzbudziła wątpliwości Rzecznik Praw obywatelskich. Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek RPO kwestionujący zgodność zasad tworzenia rejestrów medycznych z Konstytucją. Więcej >>


Rzecznik zainterweniowała też w sprawie monitoringu wizyjnego w miejscach pozbawienia wolności. Problemy z nim związane, choć poważne, rzadko stają się przedmiotem szerszej dyskusji. Na co zwraca uwagę prof. Irena Lipowicz?


Amerykańskie sieci reklamowe ruszyły na wojnę z "piractwem": chcą “wziąć głodem” strony publikujące treści naruszające prawa autorskie. Tymczasem użytkownicy tych serwisów już martwią się o swoją prywatność. Czy zapewnienia prezydenta Obamy, że ich prawa nie będą naruszane, cokolwiek jeszcze znaczą? Więcej >>


W temacie prawa autorskiego mamy też doniesienia z polskiego podwórka: niedoszły poseł zapłaci za wykorzystanie na swoim profilu społecznościowym piosenki “Suczki” bez zgody autora. Ten przypadek dobitnie pokazuje różnice między tym, co oburza odbiorców, a tym, jak działa prawo. Więcej >>


Poznaliśmy uzasadnienia wyroków w sprawach dotyczących przekroczenia uprawnień przez CBA. Czy służby wezmą sobie wskazówki sądu do serca? Więcej >>

POLECAMY

Na naszej stronie można już obejrzeć kompletne nagranie spotkania na temat profilowania konsumentów. Dla zapracowanych przygotowaliśmy też krótką relację.


CiastkaAfera z pozyskiwaniem danych użytkowników Internetu skłania coraz więcej osób do działania w obronie własnej prywatności. Wszystkim zainteresowanym polecamy nasz mini-poradnik o tym, jak zarządzać ciasteczkami w swojej przeglądarce.


Poszukującym alternatywy dla oprogramowania podejrzanego o śledzenie użytkowników polecamy zestawienie przygotowane przez EFF. Na stronie prism-break.org można znaleźć alternatywy dla najpopularniejszych programów i aplikacji, które pozwolą użytkownikom zachować w sieci większą anonimowość.


I na koniec dobra wiadomość dla użytkowników sieci TOR: strona panoptykon.org znów jest dla Was dostępna.

Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami