PRZEGRANA BRYTYJSKICH SŁUŻB. Prowadząc masową inwigilację, Wielka Brytania narusza prawo do prywatności swoich obywateli i ogranicza im wolność słowa – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Po raz kolejny powtórzył, że samo ryzyko inwigilacji spowodowane brakiem kontroli narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka. Brzmi nad wyraz znajomo.
PROBLEM Z ART. 13. 12 września Parlament Europejski zatwierdził projekt dyrektywy o prawie autorskim, przyjmując rozwiązania, których konsekwencje wykraczają daleko poza samo prawo autorskie. Gra toczy się o coś więcej: o rolę platform internetowych, które już teraz kontrolują, jak wygląda Internet.
GODZINA NA REAKCJĘ. Automatyczne filtry znajdziemy również w projekcie rozporządzenia o regulacji treści terrorystycznych zaproponowanym przez Komisję Europejską, które zobowiązuje platformy do usunięcia podejrzanych treści w ciągu godziny od zgłoszenia służb. To kolejna regulacja umacniająca cenzorską rolę internetowych gigantów. Projekt przewiduje kilka wentyli bezpieczeństwa, ale według nas to za mało.
CZYŚCICIELE INTERNETU. Gdzie algorytmy platform nie mogą, tam człowieka poślą. Facebook, YouTube czy Twitter zatrudniają rzeszę ludzi od brudnej roboty, którzy kasują treści oznaczone przez użytkowników serwisów jako nieodpowiednie. Do kin trafił dokument Czyściciele Internetu, który sugestywnie pokazuje kulisy, efekty i ofiary internetowej cenzury: od bombardowanych brutalnymi treściami moderatorów z Filipin po odczuwającą skutki internetowej kampanii nienawiści mniejszość Rhoingów. Choć nie mamy już więcej wejściówek do rozdania, nadal zachęcamy do zmierzenia się z testem wiedzy o Facebooku, który przygotowaliśmy z okazji premiery filmu (tylko bez podglądania)!
CZEGO NIE WIDAĆ. Czym stał się Internet? Dlaczego próbując korzystać z usług w sieci, niepostrzeżenie stajemy się towarem? Z czego żyją największe cyberkorporacje? Jakie problemy kreują? Kto i kiedy je zatrzyma? Na coraz dłuższe jesienne wieczory polecamy cykl felietonów Katarzyny Szymielewicz publikowanych w cyfrowym wydaniu Tygodnika Polityka. W tym miesiącu mogliście przeczytać o nieprzejrzystej reklamie, naciskach USA na Facebooka i Twittera, internetowej cenzurze korporacji i 20. urodzinach Google’a, które aż tak nas nie cieszą.
|