Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #112
4 marca 2021 r.

Na słowo lutego wybieramy „wolność”. W tym miesiącu wspieraliśmy protest wolnych mediów (trzymajcie się tam!); obserwowaliśmy spektakularny ban Facebooka, który zablokował użytkownikom i użytkowniczkom z Australii dostęp do krajowych i międzynarodowych mediów (to się dopiero nazywa korzystać z wolności!) oraz poznaliśmy w końcu szczegóły ustawy „o wolności słowa w Internecie” (przechrzczonej przez nas na ustawę inwigilacyjną 2.0). Wydaje się, że luty kończymy z bilansem ujemnym – chyba że podpiszecie się pod pewną obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która ma uchronić mieszkańców i mieszkanki Europy m.in. przed coraz powszechniejszymi kamerami z systemem automatycznego rozpoznawania twarzy.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
INWIGILACJA 2.0
   

Wolność słowa można chronić na różne sposoby, najwidoczniej również… poprzez wprowadzenie obowiązku retencji danych dla portali. To właśnie taki zapis znaleźliśmy w ustawie „o wolności słowa w Internecie” Ministerstwa Sprawiedliwości. Gdy dołączymy do tego pomysł na stworzenie podatnej na manipulację Rady Wolności Słowa, ciężko oprzeć się wrażeniu, że lepiej już poczekać na kompleksową regulację platform internetowych, nad którą debatuje Unia Europejska. Może będzie nieco wolniej, ale zapewne mądrzej.

TEMAT PANOPTYKONU
1 MLN PODPISÓW
   

Sprzeciw się coraz szerszemu zastosowaniu kamer z automatycznym rozpoznawaniem twarzy! Mamy 12 miesięcy na zgromadzenie miliona podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską, tj. projektem nowego prawa, które ma zakazać stosowania technologii masowej biometrycznej inwigilacji. Potrzebujemy aż 38 tys. podpisów (w tym numerów PESEL) Polek i Polaków.

PS Jeżeli się wahasz, zajrzyj do sekcji „Wiedza”.

TEMAT PANOPTYKONU
BRAK WYBORU MEDIÓW
   

To znamienne, że protestu polskich mediów (#mediabezwyboru) i największej blokady mediów w historii Facebooka nie dzielił nawet tydzień. Media bez pieniędzy nie mogą skutecznie patrzeć władzy na ręce. A osłabić może je zarówno podatek narzucony przez państwo, jak i system dystrybucji treści i reklamy internetowej, od którego są coraz bardziej zależne. Oba gesty były symboliczne. Podczas gdy pierwszy był wołaniem o pomoc, drugi stanowił manifestację władzy, której Facebook zwykle się wypiera. Wrażenie pozostało, ale raczej nie najlepsze.

INFORMUJEMY

ZUS JAK POLICJA. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamarzyło, że zrobi z ZUS-u nowy oddział policji, który będzie mógł sprawdzić, czy aby na pewno ubezpieczonemu należy się świadczenie chorobowe (miałoby to polegać na żądaniu informacji od portali internetowych, sąsiadów, rodziny i organizacji społecznych).


RODO W AKCJI. Myślisz: „Jeśli RODO, to skarżę do UODO”? Tak, ale jest i druga ścieżka – sądowa, w której firma zapłaci ci odszkodowanie, a nie karę do budżetu państwa. To z niej skorzystała klientka ubezpieczyciela, której PESEL został bezprawnie przekazany innej firmie. Skorzystała i wygrała! Mamy nadzieję, że w sprawie bezprawnego przekazania numeru PESEL naszego fundacyjnego kolegi (i 30 milionów Polek i Polaków) Poczcie Polskiej ochrona danych osobowych przed sądem cywilnym okaże się równie skuteczna.


DANE W MEDYCYNIE. Prezes Urzędu Danych Osobowych zatwierdził dwa pierwsze kodeksy branżowe RODO. Na pierwszy ogień poszedł sektor ochrony zdrowia i małe placówki medyczne. Dociekliwym polecamy wnikliwą lekturę kodeksów przed kolejną wizytą u lekarza, mniej zdeterminowanym przypominamy, z czym na pewno nie powinniśmy się spotykać w szpitalu czy gabinecie.


SIN VS YOUTUBE. Jak nie na Facebooku, to na YouTubie! Społeczna Inicjatywa Narkopolityki znów trafiła w młyny algorytmów. Tym razem nagle zniknął jej kanał na YouTubie. SIN o skasowaniu kanału została powiadomiona dosłownie chwilę po tym, jak otrzymała od platformy ostrzeżenie. Niestety, procedura odwołania się od niesprawiedliwej decyzji, o którą walczymy właśnie w sądzie z Facebookiem, była równie wadliwa…

WIEDZA

W najnowszych odcinkach podcastu Panoptykon 4.0 rozmawialiśmy:

  • z Michałem Kosińskim – o tym, czy orientację polityczną da się wyczytać ze zdjęcia profilowego;
  • z Adamem Bodnarem – o tym, z jakimi sprawami związanymi z rozwojem nowych technologii musi się mierzyć Rzecznik Praw Obywatelskich.

WSPIERAJ

Tę sekcję dedykujemy naszemu ochotnikowi: panu Z., który chciał przekazać nam 1% swojego podatku. Niestety, w swoim urzędzie skarbowym nie znalazł PIT-OP (druku pozwalającego odprowadzić 1% od renty lub emerytury). Na jego prośbę informujemy, że formularz można pobrać pod tym linkiem. Dzielcie się nim ze znajomymi, rodzicami, babciami i dziadkami! Niech ich podatki również wspierają organizacje pożytku publicznego!

Pamiętaj, najlepszą reklamą Panoptykonu jesteś ty! Przekaż nam swój 1% i pomóż dotrzeć do swoich przyjaciół i znajomych.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.