Hasłem przewodnim dzisiejszej PanOptyki jest przede wszystkim kontrola. Otrzymaliśmy w końcu większość odpowiedzi na naszą petycję, z których płynie prosta mądrość: władza lubi kontrolę, ale nie chce być kontrolowana. Poza tym wszystko jest w najlepszym porządku!
Kontroli nie lubią także korporacje takie jak Facebook. Na szczęście olej został rozlany: sygnalistka, której materiały posłużyły do napisania serii Facebook Files, będzie w poniedziałek przesłuchiwana w europarlamencie, co może stanowić prawdziwą lekcję dla polityków, pracujących właśnie nad pakietem regulacji wymierzonych w cyfrowych gigantów. Obserwujcie naszego Twittera, będziemy oglądać i komentować to przesłuchanie, a tuż przed nim weźmiemy udział w debacie z udziałem europosłów dotyczącej tego, jak naprawić toksyczne algorytmy.
Jak nadzorować rozwój sztucznej inteligencji tak, aby stawała się jak najbardziej przydatna, jednocześnie nie naruszając praw człowieka? Czy autonomiczna i superinteligentna AI to nasza przyszłość? A może rzeczywistość jest bardziej prozaiczna: algorytmy to narzędzia, za pomocą których ludzie (a przede wszystkim rządzący) próbują pozbyć się odpowiedzialności za trudne decyzje… Przeczytajcie więcej tutaj.
|
|
TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY BEZ KONTROLI |
|
|
|
W czerwcu złożyliśmy petycję, w której domagaliśmy się podjęcia działań prowadzących do stworzenia mechanizmów kontroli nad służbami. W odpowiedzi usłyszeliśmy mniej więcej tyle: „Spokojnie, sytuacja jest pod kontrolą”. Jak pokazują najnowsze informacje (w tym podejrzenia Krzysztofa Brejzy, że był inwigilowany w 2019 r.), wszyscy możemy być pod kontrolą. Przeczytajcie więcej o tym, co odpowiedzieli prezydent RP, KPRM i MSWiA.

|
TEMAT PANOPTYKONU
FACEBOOK FILES W UE |
|
|
|
MASZYNOWE UPRZEDZENIA. Sztuczna inteligencja miała dać możliwość obiektywnej i uniezależnionej od błędów poznawczych oceny niemal każdej sytuacji. Z biegiem czasu stało się jednak jasne, że nie da się uciec od stereotypów, które są (świadomie lub nie) wprowadzane jako dane dla uczących się algorytmów. O tym, jakie konsekwencje może mieć szerokie wykorzystywanie algorytmów przy „usprawnianiu” systemów, przeczytacie w naszym tekście.
|
ANNA OBEM DOŁĄCZYŁA DO ZARZĄDU FUNDACJI PANOPTYKON. Z nieukrywaną przyjemnością informujemy o zmianach: w 2021 r. – po 10 latach pracy i budowania organizacji – Anna Obem, dotychczas dyrektorka zarządzająca Fundacji, dołączyła do zarządu.
KONGRES OBYWATELSKI. Katarzyna Szymielewicz wzięła udział w XVI Kongresie Obywatelskim, który odbył się 16 października 2021 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Nagranie z panelu Cyfrowy świat i sztuczna inteligencja – czy grozi nam nowe zniewolenie przez kapitał i władzę? dostępne jest na YouTubie.
|
DO POCZYTANIA I POSŁUCHANIA
|
|
W sekcji „Do poczytania i posłuchania” zebraliśmy rzeczy, które dotyczą najbardziej aktualnego tematu – mediów społecznościowych.
- Algorytmy traumy – rozmowa z ekspertem. W pierwszym październikowym odcinku Panoptykonu 4.0 rozmawiamy z dr. Piotrem Sapieżyńskim z Northeastern University w Bostonie, badaczem zajmującym się audytowaniem algorytmów. Razem z nim we wrześniu przeprowadzaliśmy studium Algorytmy traumy, w ramach którego wraz z użytkowniczką Facebooka podjęliśmy próbę przejęcia kontroli nad facebookowym news feedem.
- Polityka na Facebooku. Czy administracja publiczna powinna komunikować się z obywatelami i obywatelkami przez portale społecznościowe? Czy prezydent miasta może zablokować użytkownika na Facebooku? O przedstawicielach władzy na mediach społecznościowych rozmawiamy w kolejnym odcinku Panoptykonu 4.0.
Nadal czekamy na propozycje [fundacja@panoptykon.org] tematów podcastów oraz osób, które chcielibyście usłyszeć w kolejnym sezonie. Śledźcie podcast przez RSS, dodajcie do ulubionej aplikacji lub kliknijcie „subskrybuj” na naszym YouTubie.

Agnieszka E. Taper, Twoje dziecko w sieci. Przewodnik po cyfrowym świecie dla (czasami) zdezorientowanych rodziców. Dorośli czasami nie nadążają. Bywają też zdezorientowani. Dlatego polecamy Twoje dziecko w sieci, którego autorka podjęła próbę spisania wskazówek dla rodziców, tak by mogli towarzyszyć dzieciom w cyfrowym świecie.
|
- 8 listopada o 15:00 (online). Przed przesłuchaniem sygnalistki Frances Haugen Katarzyna Szymielewicz będzie panelistką w debacie organizowanej w ramach wydarzenia Fixing the internet post-Facebook Files: toxic algorithms and manipulative business models. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na wydarzenie.
- ELSA Day. Objęliśmy patronat nad ELSA Day, który zaplanowany został na 24 listopada. Tego dnia studenci i studentki kierunków prawnych w całej Polsce będą mogli wziąć udział w webinarach, panelach dyskusyjnych, debatach oksfordzkich, warsztatach, seminariach i innych aktywnościach poświęconych tematyce prywatności w cyfrowych czasach. Więcej informacji wkrótce na naszej stronie i w kanałach ELSA Poland.
|
#GivingTuesday. Zostały tylko 25 dni do Światowego Dnia Dobroczynności. Już wkrótce na naszej stronie i w naszych mediach społecznościowych więcej informacji o tym, co przygotowaliśmy z tej okazji. Zostańcie z nami!
Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego nie ze wszystkich źródeł finansowania możemy korzystać. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie. Przekaż darowiznę Panoptykonowi!

|
|
|