Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #131
3 października 2022 r.

Po pozornie spokojnych letnich miesiącach w Panoptykonie jesień zaczęła się z przytupem. Nasze sprawy trafiły na warsztat najważniejszych europejskich instytucji. Europejski Trybunał Praw Człowieka i komisja PEGA Parlamentu Europejskiego, badająca m.in. bezprawne używanie Pegasusa w UE, przyglądają się niekontrolowanej inwigilacji w wykonaniu polskich służb. Z kolei Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie, czy śledząca reklama w Internecie narusza RODO. Czy to znaczy, że wreszcie będziemy lepiej chronieni nie tylko przed nadzorującym państwem, ale też nadużyciami branży reklamowej?

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
INWIGILACJA BEZ KONTROLI
   

Europejski Trybunał Praw Człowieka zwołał rozprawę, podczas której przyjrzał się skardze polskich aktywistów i adwokata na niekontrolowaną inwigilację. W minionych miesiącach oczy opinii publicznej skierowane były na nielegalne wykorzystywanie w Polsce oprogramowania Pegasus. Jednak inwigilacja w Polsce to przede wszystkim te mniej spektakularne narzędzia, za to stosowane na ogromną skalę. W naszej skardze wskazujemy, że ich ofiarą może być każdy z nas.

Wyroku spodziewamy się za kilka miesięcy. Mamy nadzieję, że nasz ewentualny sukces przyspieszy zmiany prawne, które ochronią wszystkich przed bezprawną inwigilacją. Ale efekty mogą być różne: choćby lawina podobnych skarg w przyszłości.

Inwigilacji w Polsce przygląda się też komisja PEGA Parlamentu Europejskiego. We wrześniu członkowie komisji odwiedzili Warszawę, gdzie spotkali się m.in. z przedstawicielami Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz z Wojciechem Klickim z Panoptykonu. Wysłuchali naszych postulatów dotyczących stworzenia niezależnego mechanizmu kontroli nad działaniami służb i przyznania osobom prawa do informacji, że były poddane inwigilacji.

TEMAT PANOPTYKONU
ŚLEDZĄCA REKLAMA
   

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjrzy się profilowanej reklamie w sieci. To efekt skargi złożonej przez organizacje broniące cyfrowych praw człowieka, w tym Panoptykon, na Transparency & Consent Framework (TFC). Stworzone przez IAB Europe narzędzie pozwala na wymianę informacji o preferencjach użytkowników i użytkowniczek co do profilowania reklam pomiędzy pośrednikami reklamowymi. Korzysta z niego 80% stron internetowych. Dlaczego sprawa jest tak ważna? Jaki mamy problem ze śledzącą reklamą? O jakie zmiany walczymy?

Sprawa przeciwko IAB Europe w pytaniach i odpowiedziach. Część 1. Część 2.

TEMAT PANOPTYKONU
DANE POD OCHRONĄ
   

Jak poprawić działanie RODO? Na drodze do skutecznego funkcjonowania nowych przepisów o ochronie danych stoją nieraz prozaiczne kwestie: brak możliwości złożenia elektronicznej skargi do odpowiedniego organu ochrony danych czy brak odpowiednich procedur współpracy pomiędzy poszczególnymi organami krajowymi.

Na zaproszenie Europejskiej Rady Ochrony Danych we współpracy z naszą europejską koalicją EDRi przygotowaliśmy listę rekomendacji, co można poprawić.

INFORMUJEMY

Rządowe aplikacje. Resort spraw wewnętrznych chce wymusić na sprzedawcach smartfonów preinstalowanie na urządzeniach aplikacji RSO i Alarm 112. Pomysł od razu wzbudził kontrowersje. Szybko pojawiły się pytania o możliwość łatwiejszego inwigilowania obywateli oraz o bezpieczeństwo aplikacji. Nie jest też wcale oczywiste, czy rząd może wymusić instalowanie czegokolwiek w telefonach. Nasz komentarz


Apel noblistów. Maria Ressa i Dymitr Muratow, krytykujący totalitarne reżimy dziennikarze, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, wzywają do zakończenia kryzysu informacyjnego wywołanego przez cyberkorporacje. „Razem możemy powstrzymać korporacyjny i technologiczny atak na nasze życie i wolność, ale musimy działać już teraz” – twierdzą w apelu.

PODCAST PANOPTYKON 4.0

Witamy w nowym sezonie podcastu Panoptykon 4.0! We wrześniu rozmawialiśmy z:

Słuchaj na stronie Panoptykonu, na YouTubie i w aplikacji Tok FM.

SPOTKAJMY SIĘ

Jesienią możecie nas spotkać na wielu licznych wydarzeniach.

Dorota Głowacka weźmie udział w panelu The Future is Data. Kto ma dane, ten ma władzę. Wydarzenie jest elementem III edycji Cyber24 Day organizowanego przez grupę Defence24 w Warszawie. Na tym samym wydarzeniu Wojciech Klicki wystąpi w panelu Inwigilacja na miarę czasów – jak się przed nią ochronić? Techniki i narzędzia. Zapraszamy: 12 października 2022 r., w godz. 14:45–15:45 (obydwa panele odbywają się równolegle), Warszawa, Hotel Sofitel Victoria. Rejestracja.


Katarzyna Szymielewicz weźmie udział w Igrzyskach Wolności w Łodzi: w panelu dyskusyjnym Przepływ informacji, depozyty danych i technologie zwiększające prywatność. 15 października 2022 r., w godz. 19:00–19:45. Rejestracja.


Ten sam temat Katarzyna Szymielewicz poruszy podczas wydarzenia Radical Xchange w Warszawie, 18 października 2022 r. (więcej szczegółów wkrótce na stronie wydarzenia).


Będziemy też obecni na Forum w Krynicy 20–21 października 2022 r., gdzie weźmiemy udział w ścieżce tematycznej „Społeczeństwo przyszłości”. Więcej szczegółów wkrótce na stronie wydarzenia.

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego nie ze wszystkich źródeł finansowania możemy korzystać. Dzięki darczyńcom możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie.

Jak możesz nas wesprzeć?

  • Wpłać darowiznę, korzystając z narzędzia do szybkiego przelewu.
  • Złóż w banku stałe zlecenie na rzecz Panoptykonu (PL 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058, PKO Bank Polski).
  • Powiedz znajomym, że warto nas wspierać.

Dziękujemy!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dominika Chachuła, Dorota Głowacka, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon