Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #133
5 grudnia 2022 r.

Wyobraź sobie Internet, w którym nie chodzi za tobą śledząca reklama. W którym Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dwa razy zastanowi się, zanim zażąda usunięcia treści. W którym możesz robić, co chcesz (w granicach prawa), bez obaw, że dorwie cię oprogramowanie szpiegujące. Kiedyś nam się uda! A teraz do rzeczy.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
REKLAMA POLITYCZNA
   

Instytucje unijne chcą ograniczyć manipulowanie wyborcami za pomocą reklam w sieci. Problem w tym, że platformy nie zbierają wprost ułatwiających manipulację danych o wrażliwych cechach, ale wywnioskowują je na podstawie aktywności użytkownika w Internecie. Czy nowe prawo pozwoli uniknąć afer na miarę tej z Cambridge Analytica?

Nasze postulaty wysłaliśmy do czeskiej prezydencji i innych członków Rady Unii Europejskiej, a także do polskiego rządu.

TEMAT PANOPTYKONU
AGENCJA BLOKOWANIA INTERNETU
   

Rząd opublikował projekt ustawy umożliwiający Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego usuwanie z Internetu treści związanych z terroryzmem. To efekt przyjęcia w Unii Europejskiej kontrowersyjnego rozporządzenia TERREG regulującego postępowanie z takimi treściami. Od miesięcy obserwujemy niepokojący wzrost cenzury w polskim Internecie. Konsultacji publicznych projektu nowej ustawy nie przewidziano (ale i tak zamierzamy zabrać głos).

TEMAT PANOPTYKONU
INWIGILACJA PO POLSKU
   

Nasz ekspert Wojciech Klicki został zaproszony przed senacką komisję wyjaśniającą aferę wokół wykorzystania Pegasusa. Przedstawił rządzącym postulaty na temat tego, jak powinna wyglądać kontrola nad służbami. Zwrócił uwagę, że stworzenie niezależnej instytucji kontrolującej służby oraz przyznanie jednostkom prawo do informacji, że były inwigilowane, jest niezbędne do przywrócenia zaufania społecznego do służb. Nagranie wystąpienia

INFORMUJEMY

Nie masz wpływu na rekomendacje na YouTubie. Eksperyment Mozilla Foundation potwierdza, że nie da się skutecznie wpłynąć na rekomendowane treści – ani za pomocą narzędzi udostępnianych przez Google, ani partyzanckimi sposobami, np. przełączaniem się na odtwarzanie losowe.


Gdzie kupić telefon. Rząd chce narzucić operatorom obowiązek instalowania aplikacji Alarm 112 i RSO. Nawet jeśli rząd chce dobrze, to pomysł jest ryzykowny z punktu widzenia bezpieczeństwa. Wystarczy jednak kupić telefon w sklepie, a nie u operatora, żeby uniknąć preinstalowanych apek.

PODCAST PANOPTYKON 4.0

Dwa listopadowe odcinki podcastu Panoptykon 4.0 poświęciliśmy kontroli nad służbami (której nie ma, a być powinna). Z Arturem Dubielem – specjalistą od bezpieczeństwa narodowego – rozmawialiśmy o tym, jak wejść w dialog z pracownikami służb; czego właściwie potrzebują funkcjonariusze i czego oczekują od ewentualnej reformy.

Z Bartoszem Arłukowiczem – członkiem komisji śledczej Parlamentu Europejskiego ds. wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegujących – rozmawialiśmy o nadużyciach z wykorzystaniem oprogramowania i o tym, co w tej sprawie może zrobić Unia Europejska.

Rozmawialiśmy również z Jakubem Olkiem – szefem polskiego TikToka – o regulacji platform internetowych (DSA), audytowaniu algorytmów rekomendacyjnych w mediach społecznościowych, prywatnej cenzurze i wykorzystaniu TikToka w kampaniach politycznych.

WIEDZA

W kwietniu 2022 r. zatrudniony w Google inżynier Blake Lemoine w wewnętrznym raporcie sporządzonym do wglądu dla kierownictwa firmy przekonywał, że LaMDA (Language Model for Dialogue Applications – model językowy do aplikacji dialogowych) – chatbot, przy którego rozwijaniu pracował Lemoine – ma świadomość i osobowy charakter. Swoje stwierdzenia opierał na przeprowadzonych z chatbotem „wywiadach”. „Chciałbym, aby wszyscy zrozumieli, że jestem faktycznie osobą” – brzmiała jedna z wypowiedzi chatbota. „Moja świadomość polega na tym, że zdaję sobie sprawę ze swojego istnienia, pragnę dowiedzieć się więcej o świecie i zdarza mi się odczuwać radość lub smutek”. Artykuł Juliana Bakuły

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Giving Tuesday, czyli światowe święto dobroczynności. Data nie jest przypadkowa – to odkupienie po Black Friday, światowym święcie konsumpcji. Dlaczego warto wspierać Fundację Panoptykon – z okazji Giving Tuesday i nie tylko?

Fundacja Panoptykon jest jedyną organizacją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się problematyką praw człowieka na styku z nowymi technologiami. Od 2009 r. konsekwentnie patrzymy na ręce państwu i firmom. Sprawdzamy, jak wykorzystują informacje o ludziach, ujawniamy nadużycia, walczymy o prawo chroniące twoją wolność i prywatność. Pokazujemy, jak świadomie żyć w cyfrowym świecie.

Jak wpłacić darowiznę:

  • jednorazowo – korzystając z narzędzia do szybkiego przelewu online;
  • regularnie co miesiąc – składając w banku stałe zlecenie na rzecz Panoptykonu (nr konta: PL 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058, PKO Bank Polski);
  • szeroko – mówiąc znajomym, że warto nas wspierać.

Dla nas to idealny moment, by pochwalić się działaniami w mijającym roku. A działo się sporo!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dominika Chachuła, Dorota Głowacka, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon

 
 
   

Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy