Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #135
1 lutego 2023 r.

Czy polskie służby uzyskają jeszcze łatwiejszy dostęp do informacji o naszej aktywności w sieci? Czy Facebook dalej będzie arbitralnie cenzurował użytkowników i użytkowniczki swoich portali? Czy TikTok jest dla nas zagrożeniem?

Zapachniało clickbaitem? Być może, ale w Panoptykonie stawiamy wyłącznie poważne pytania. Niestety liczne zwroty akcji w minionym miesiącu sprawiły, że odpowiedź na pierwsze z nich poznamy w okolicach 6 lutego, na drugie – być może dzień później. Za to na trzecie odpowiedź znajdziecie już dzisiaj: w analizie poświęconej chińskiemu medium społecznościowemu, przygotowanej przez Filipa Konopczyńskiego, który w styczniu dołączył do naszego zespołu.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY DO KONTROLI!
   

W ramach unowocześniania przepisów regulujących rynek telekomunikacji rząd chciał nałożyć obowiązek retencji danych na dostawców takich usług jak poczta elektroniczna czy komunikatory internetowe. Do tej pory obowiązek dotyczył tylko operatorów telekomunikacyjnych. Dodatkowo przepisy rodziły obawę, że firmy – zmuszone do udostępniania służbom treści korespondencji – wmontują w swoje aplikacje backdoory pozwalające służbom na dostęp do wiadomości.

Kiedy piszemy newsletter, jest szansa, że te pomysły upadną. Analizujemy właśnie autopoprawki rządu, przygotowane w odpowiedzi na zmasowaną krytykę dalszego rozszerzania uprawnień służb (nie zostały jeszcze oficjalnie zgłoszone, ale udało nam się do nich dotrzeć).

Stoimy na straży wolności i prywatności. Możesz nam w tym pomóc, przekazując darowiznę.

Nasze komentarze znajdziesz też w Wirtualnej Polsce, Rzeczpospolitej i Dzienniku Gazecie Prawnej.

TEMAT PANOPTYKONU
SIN VS FB
   

7 lutego spotkamy się w sądzie z Facebookiem. Sprawa dotyczy arbitralnej prywatnej cenzury, której ofiarą padła Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. Facebook usunął konta i grupy SIN ze swoich mediów społecznościowych – bez żadnego wyjaśnienia i bez możliwości skutecznego odwołania się.

Żyjemy w świecie, w którym korporacje samodzielnie decydują, co wolno powiedzieć w Internecie, a czego nie. Co powinno się zmienić? Poznajcie szczegóły sprawy i nasze postulaty dotyczące prywatnej cenzury na stronie SIN vs Facebook.

W prowadzeniu tej sprawy pomaga nam pro bono kancelaria Wardyński i Wspólnicy. Pomogły nam też osoby prywatne, wpłacając ponad 9 tys. zł na tłumaczenie pozwu na angielski (gdy Facebook odmówił jego przyjęcia w oryginale, argumentując, że „nie rozumie po polsku”). Dziękujemy! Wciąż możesz dorzucić się do walki z arbitralną cenzurą (przejdź do strony z narzędziem do wpłaty).

INFORMUJEMY

TikTok w Chinach i TikTok w Polsce to dwie zupełnie inne aplikacje. Użytkownikom i użytkowniczkom Państwa Środka nie grozi oglądanie filmików po nocy, bo… po 22:00 serwis jest niedostępny. Tymczasem reszta świata wciągana jest przez algorytm coraz głębiej. Ale jest nadzieja i dla nas! Przeczytasz o niej w tekście Filipa Konopczyńskiego.


Wolność po Covid-19. Monitorowanie przemieszczania się ludzi, aplikacje do kontrolowania kwarantanny, rozpędzanie pokojowych protestów, przekazywanie danych o zdrowiu prywatnym firmom – w czasie pandemii koronawirusa technologie były wykorzystywane nie tylko do ochrony zdrowia. Długą listę nadużyć i skandali zebrała i opisała grupa organizacji społecznych pod kierunkiem European Center for Not-for-Profit Law. Dowiedz się więcej.


Delegalizacja śledzącej reklamy? „Liczymy, że najbardziej inwazyjne formy reklamy internetowej zostaną zdelegalizowane” – mówiła Katarzyna Szymielewicz dla miesięcznika Press. O naszej sprawie przeciwko IAB Europe (Internet Advertising Bureau), marketingu digital i targetowaniu reklam przeczytasz w wydaniu papierowym (Zatrute ciasteczko, Press, 01–02/2023). O samej sprawie i o tym, jaki problem mamy z targetowaną reklamą, przeczytasz na naszej stronie.


Pracownicy pod lupą. Kanadyjska księgowa zapłaci pracodawcy za „pozorowanie pracy”. Nie wiedziała, że jej aktywność na komputerze jest monitorowana. Pracodawca zdecydował się na instalację oprogramowania analizującego jej aktywność, kiedy wykrył, że zadania wykonywane są po terminie i zajmują więcej czasu, niż powinny (cała historia). Jakie formy kontrolowania personelu w czasie pracy są dopuszczalne w Polsce, gdzie obowiązuje RODO? Dowiesz się z naszego materiału o kontroli w pracy, który ukazał się w Głosie Mordoru.

PODCAST PANOPTYKON 4.0

W styczniu opublikowaliśmy dwa nowe odcinki podcastu Panoptykon 4.0.

#99 – Katarzyna Szymielewicz i Wojciech Klicki podsumowują 2022 r.

Co się działo na froncie bezprawnej inwigilacji w Polsce? Jak wielkie platformy internetowe zareagowały na rosyjską agresję i czego oczekiwał od nich polski rząd? Czy w 2022 r. Unia Europejska poradziła sobie z reformą prawa, której celem było właśnie ujarzmienie dominujących platform? Minione 12 miesięcy okiem gospodarzy podcastu Panoptykon 4.0.


#100 – Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Zuzanną Skalską

Pandemia, globalny kryzys finansowy, ocieplenie klimatu. Eksperci ostrzegają, że czekają nas nawracające susze, a więc i nieurodzaj. Prawie rok temu rozpoczęła się pełnoskalowa wojna tuż za naszą granicą. Nic nie wskazuje na to, by w 2023 r. coś się zmieniło na lepsze. O tym, czy przyszłość może być jeszcze świetlana i co może nam dać technologia, Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Zuzanną Skalską.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dominika Chachuła, Dorota Głowacka, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon

 
 
   

Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy