E-mail wyświetla się niepoprawnie?
Zobacz w przeglądarce
 
Panoptykon.org
 
 
PanOptyka #144
 
6 listopada 2023 r.
 
 
 

 

 
Temat numeru
 
Sprawdzamy VLOP-y
 
 
 
 
Emocje związane z wyborami w Polsce powoli opadają. W oczekiwaniu na zmiany w krajowej polityce przyglądamy się temu, co zmienia się na innym, big techowym froncie.
 
W sierpniu pytaliśmy, czy dostrzegliście zmiany na największych platformach społecznościowych. Sami też pilnie przyglądaliśmy się, jak big tech wdraża nowe obowiązki wynikające z DSA. Dobra wiadomość brzmi: są zmiany. Gorsza: jest co poprawiać. Na początek przeanalizowaliśmy nowe feedy Facebooka, YouTube’a i TikToka.
 
Co nas ucieszyło? Przede wszystkim to, że VLOP-y – wbrew temu, co twierdziły wcześniej – zdołały dość przystępnie wytłumaczyć zasady działania ich systemów rekomendujących treści. Niestety potwierdziły przy tym to, że wszystkie optymalizowane są na zaangażowanie. Czyli w przewrotnym haśle wymyślonej przez nas platformy Vlop! „scrolluj więcej, śpij mniej!” było spore ziarno prawdy.
 
Wszystkie platformy wprowadziły też możliwość przełączenia się na feed, który nie bazuje na przetwarzaniu danych osobowych. Teoretycznie zyskaliśmy więc możliwość wyboru alternatywy dla podstawowych systemów rekomendacyjnych. Cieszy również to, że platformy wyszły poza listę obowiązków, które stricte nakłada na nie DSA, dając swoim użytkownikom i użytkowniczkom rozmaite narzędzia wpływu na ich domyślny feed. Jest opcja wyrażania pozytywnego lub negatywnego feedbacku, ukrycia postów z wybranych kont, odfiltrowania treści po słowie kluczowym… Do tej pory jednak skuteczność tych narzędzi pozostawiała wiele do życzenia. Będziemy je testować i ciebie również do tego zachęcamy.
 
Jak oceniamy pomysły na alternatywne feedy platform? Jakie jeszcze mamy życzenia? Zajrzyj do naszej analizy.
 
 

 

 
Analiza
 
Czy służby mogły inwigilować opozycję?
 
 
 
 
„Centralne Biuro Antykorupcyjne inwigiluje opozycję” – poinformował opinię publiczną były szef CBA Paweł Wojtunik. Skandal? Tak. Ale czy nie do wiary? Tego rodzaju oskarżenia pod adresem tej akurat służby w ogóle nas nie dziwią. Od lat postulujemy wzięcie służb w karby, bo ich szerokie kompetencje przy jednoczesnym braku kontroli nad działaniami to przepis na taką właśnie katastrofę.
 
Przed wyborami wszystkie partie opozycyjne deklarowały, że zmiany w służbach są konieczne. My przygotowaliśmy propozycję reformy. Teraz wasz ruch, drodzy reprezentanci i reprezentantki narodu!
 
Co zrobić, żeby reforma służb nie została tylko na papierze? Posłuchaj rozmowy z prof. Ewą Łętowską w podcaście Panoptykon 4.0.
 

 

 
Ogłoszenie
 
Rekrutujemy!
 
 
 
 
Szukamy do naszego teamu osoby, która w roli młodszego prawnika lub młodszej prawniczki wesprze nas merytorycznie w pracy rzeczniczej i strażniczej. Na zgłoszenia czekamy do 9 listopada. Zachęcamy do zgłaszania się lub przekazywania informacji osobom, które mogą być zainteresowane pracą u nas w tej roli!
 
Przejdź do ogłoszenia
 

 

 
Alert czytelnika
 
Ciekawski ZTM
 
„ZTM nie jest instytucją powołaną do śledzenia obywateli, dlatego na potrzeby korzystania z jego usług nie jest potrzebne gromadzenie danych o lokalizacji właścicieli kart” to cytat z opinii GIODO z – uwaga, uwaga! – 2009 r. Dlaczego ją przypominamy? Bo po 14 latach wracają plany na to, żeby osoby podróżujące warszawską komunikacją odbijały kartę przy każdym wejściu i wyjściu.
 
zapraszamy do fediwersu (bez reklam i śledzenia). Co dalej – będziemy informować na bieżąco na stronie panoptykon.org.
 

 

 
Polecamy także
 
 
Panoptykon 4.0: Niepewność dziecka w cyfrowym świecie
 
 
 
Co dzieci robią w sieci i co my – dorośli, szkoła – robimy źle, że padają ofiarami różnych patologii? W podcaście Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz rozmawiała z Agatą Łuczyńską, prezeską Fundacji Szkoła z klasą.
 

 
Technologie bez odbiorcy
 
Chcesz pogłębić wiedzę i weryfikować swoje intuicje w zakresie wykluczenia w technologiach, ale nie szukasz publicystyki, a rzetelnego, naukowego źródła? Sięgnij po Technologie, które wykluczają Kuby Piwowara. Polecamy recenzję Urszuli Dobrzańskiej.
 

 
Walcz o wolność i prywatność!
 
Wspieraj Fundację Panoptykon darowiznami
 
 

 
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa
 
Redakcja i kodowanie: Anna Obem. Konsultacja: Dorota Głowacka, Wojciech Klicki, Maria Wróblewska. Korekta: Urszula Dobrzańska. Archiwum: Aleksandra Iwańska.
 

 
Obserwuj nas na
 
Mastodonie
 
 
 
 

 
Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy
 
 

 
Subskrybuj newsletter
 
Zrezygnuj z newslettera
 
Archiwalne numery
 
Zrezygnuj ze wszystkich mailingów od Panoptykonu