Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 34
4 września 2014 r.

SIERPIEŃ POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
Monitoring na kolei
   

Zaczęło się od opinii przedstawionej w ramach konsultacji projektu założeń ustawy regulującej działanie monitoringu, w której Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaprotestowało przeciwko propozycji wprowadzenia zakazu rejestracji dźwięku w systemach monitoringu. W uzasadnieniu powołało się na praktyki stosowane na kolei. Ta informacja na tyle nas zaintrygowała, że postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Wysłaliśmy wnioski o udostępnienie informacji publicznej do czterech spółek (PKP SA, PKP Intercity SA, Przewozy Regionalne sp. z o.o., PKP PLK SA). Nadesłane odpowiedzi dostarczyły nam wielu ciekawych informacji, a korespondencja z PKP SA i PKP Intercity SA pokazała, jak ważne jest szybkie i skuteczne uregulowanie działania monitoringu wizyjnego.

PKP SA uznało, że nie musi udostępniać informacji dotyczących kamer instalowanych na dworcach, ponieważ kamery te nie służą dobru publicznemu: „Cel monitoringu wizyjnego ukierunkowany jest na interes gospodarczy Spółki, a nie zapewnienie porządku czy bezpieczeństwa publicznego”. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ku naszemu zaskoczeniu, skarga na bezczynność PKP SA została oddalona. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca podkreślała, że nasze pytania nie stanowią informacji publicznej i są zbyt abstrakcyjne: „nie wyjaśniła, w jakim sensie pytania np. o liczbę kamer czy nagrywanie dźwięku są za mało konkretne” tłumaczył w rozmowie z Ewą Siedlecką Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.

Za to PKP Intercity oficjalnie udostępniła nam informację, z której wynikało, że w pociągach typu ED 74 monitoring rejestruje również dźwięk. W odpowiedzi na burzę medialną, którą ta informacja wywołała, PKP Intercity wydało oświadczenie, że spółka nie nagrywa dźwięku, a jedynie ma taką możliwość. Oczywiste jest dla nas, że nagrywanie rozmów pasażerów jest zbyt dużą ingerencją w prywatność, by traktować ją jako „możliwość”, z której przewoźnik swobodnie może skorzystać. Dlatego potrzebne są odpowiednie prawne ograniczenia.

Tymczasem ministerstwo przedstawiło kolejną wersję projektu założeń ustawy o monitoringu wizyjnym. Fundacja Panoptykon wzięła udział w konsultacjach tego dokumentu. Mamy zastrzeżenia nie tylko do kwestii merytorycznych, ale również do tempa prac nad tą ustawą. Czy na tak potrzebną regulację będziemy musieli poczekać do następnej kadencji sejmu?

Chcesz wesprzeć nasz nacisk na przyjęcie regulacji? Napisz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, że oczekujesz pilnego opracowania projektu ustawy, która wprowadzi jasne zasady korzystania z kamer i ukróci monitoringową samowolę. Adres: dep.prawny@msw.gov.pl.

Będzie nam miło, jeśli poinformujesz nas o wsparciu działań w walce o uregulowanie monitoringu. Nasz adres: fundacja@panoptykon.org.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
BAZY DANYCH
   

Ministerstwo Finansów zamierza utworzyć rejestr dłużników, w którym znajdą się informacje o osobach i firmach zalegających ze spłatą minimum 500 złotych z tytułu podatków, ceł lub innych publicznych należności. Fundacji Panoptykon krytycznie odnosi się do tych propozycji. Przedstawiliśmy ministerstwu nasze stanowisko w tej sprawie.


TEMAT PANOPTYKONU
PROFILOWANIE BEZROBOTNYCH
   

Od maja tego roku obowiązują przepisy, które zobowiązują urzędy pracy do profilowania pomocy dla bezrobotnych. Osoby zgłaszające się do pośredniaków dzielone są na trzy kategorie, a zakwalifikowanie do określonej grupy warunkuje to, jakiej pomocy urząd pracy udzieli w konkretnym przypadku. Niestety praktyka pokazuje, że profilowanie może prowadzić do absurdalnych sytuacji oraz realnej krzywdy osób bezrobotnych. Dlatego też zwróciliśmy się do Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz z prośbą o zajęcie się tą sprawą.


TEMAT PANOPTYKONU
OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE
   

Fundacja Panoptykon wzięła udział w konsultacjach społecznych projektu ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne. Nasze stanowisko przedstawiliśmy Ministerstwu Sprawiedliwości. Wskazujemy w nim, że ujednolicenie zasad składania oświadczeń majątkowych jest działaniem w dobrym kierunku. Nasze wątpliwości budzi jednak poszerzanie katalogu osób, które muszą składać oświadczenia majątkowe, oraz ich obowiązkowe publikowanie.


TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

Początek roku szkolnego? Informujemy, że na stronie Cyfrowej Wyprawki pojawiły się kolejne scenariusze lekcji, tym razem skierowane dla szkół gimnazjalnych. Więcej o projekcie Cyfrowa Wyprawka, naszych pomysłach na lekcje oraz o tematach, które powinna obejmować rzetelna edukacja cyfrowa, piszemy w artykule „Internet – szkoła przetrwania”.

W mijającym miesiącu ruszyła druga edycja projektu „Cyfrowa Wyprawka dla dorosłych” . W pierwszej serii tłumaczyliśmy, jak bezpiecznie korzystać z sieci. Te artykuły znajdziecie tutaj.

Teraz bliżej przyjrzymy się różnym narzędziom i technologiom, z których korzystamy i które udostępniamy innym. Pierwszy artykuł – skierowany przede wszystkim do osób mających wpływ na tworzenie rozwiązań internetowych – jest już gotowy. Zapraszamy do lektury tekstu „Odpowiedzialne programowanie, czyli kilka sposobów zabezpieczenia przed błędami”.

Chcesz nam pomóc? Jeśli znasz nauczycieli, trenerów, wychowawców, to podziel się z nimi informacją o Cyfrowej Wyprawce i filmach Panoptykonu.

INFORMUJEMY

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy Prezes Rady Ministrów ma możliwość skutecznego sprawowania kontroli nad działaniami służb specjalnych. Okazuje się, że obowiązujące przepisy nie zapewniają mu odpowiednich narzędzi. O problemie służb, które „kontrolują same siebie”, Fundacja Panoptykon mówi od dawna. Temat stał się jeszcze bardziej gorący po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Konieczna jest więc kompleksowa reforma. Na razie w sejmie trwają pracę nad rządowym projektem ustawy o ABW. Jednak jest on daleki od doskonałości.


19 sierpnia polski rząd zgodził się na podpisanie ze Stanami Zjednoczonymi umowy FATCA . Na jej podstawie instytucje finansowe będą zobowiązane do „wyłapywania” obywateli USA i posiadaczy amerykańskiej zielonej karty mających w Polsce konta bankowe lub rachunki maklerskie. O zagrożeniach dla ochrony prywatności związanych z umową alarmowała m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. Sama zgoda rządu nie kończy prac nad porozumieniem – teraz czeka ono na akceptację parlamentu.


W Brukseli zakończyła się szósta runda negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP) – umowy, która ma znieść bariery regulacyjne między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Wszystko jednak wskazuje na to, że prace nad porozumieniem nie zamkną się w tym roku.


Max Schrems, prawnik i aktywista z Austrii, postanowił pozwać Facebooka za łamanie europejskich przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Chęć przyłączenia się do pozwu zbiorowego zgłosiło 25 tysięcy osób.


Co pracownicy amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) robili w Warszawie i Olsztynie? Z dokumentów ujawnionych przez Edwarda Snowdena wynika, że na przełomie czerwca i lipca 2013 roku ktoś finansowany przez NSA przebywał na terenie Polski i instalował coś o nazwie Amberwind.

POLECAMY

Już 4 września rusza Festiwal Przemiany. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Prywatność – redefinicja”. Fundacja Panoptykon jest kuratorem i partnerem merytorycznym części edukacyjnej festiwalu. Serdecznie zapraszamy na warsztaty, które poprowadzi zespół Panoptykonu, oraz na ciekawe wykłady. Przed festiwalem warto posłuchać audycji Człowiek 2.0, w której o prywatności dyskutowali Katarzyna Szymielewicz - prezeska Fundacji Panoptykon i Robert Firmhofer - dyrektor Centrum Nauki Kopernik.


Zapraszamy na VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych – tygodniowe święto i konferencję w jednym, poświęcone działalności trzeciego sektora. OFIP potrwa od 8 do 15 września.


Internet i nowe formy komunikacji sprawiają, że granice miedzy tym, co publiczne, a tym, co prywatne, zacierają się. Inaczej myślimy też o samotności, bo brak relacji w „realu” możemy uzupełnić interakcjami w cyberprzestrzeni. Jak te zmiany komentuje masowa kultura? W ramach nowego cyklu artykułów poszukamy odpowiedzi na te pytania. Na początek zajęliśmy się książką „The Circle”, dokumentem „We live in public” i blogerką modową Jessicą Mercedes. Polecamy artykuł „Jestem - patrz na mnie”!


Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami