Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 38
8 stycznia 2015 r.

GRUDZIEŃ POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
CYFROWA WYPRAWKA
   

Rok 2015 zaczynamy od prezentacji strony Cyfrowej Wyprawki w nowej odsłonie. Od czasu uruchomienia w lipcu 2013 roku portal został rozbudowany o nowe rodzaje materiałów edukacyjnych. Dzisiaj nauczyciele oraz inne osoby, które chcą rozwinąć swoją wiedzę na temat nowych technologii i przekazywać ją innym, znajdą w nim:

  • zestawy scenariuszy lekcji dla szkół podstawowych (klasy IV-VI), gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych oraz materiały dodatkowe, które można wykorzystać w czasie zajęć w szkole i poza nią;
  • teksty edukacyjne przygotowane z myślą o odbiorcach na różnym poziomie zaawansowania, wzbogacone o infografiki, które pomagają zrozumieć trudniejsze zagadnienia i zapamiętać najważniejsze wnioski;
  • informacje o Akademii Cyfrowa Wyprawka adresowanej do osób, które chcą uczyć innych krytycznego podejścia do nowych technologii; wszystkie materiały przygotowane w ramach stacjonarnej edycji Akademii będziemy udostępniać na stronie Cyfrowej Wyprawki;
  • aktualności – najświeższe informacje o naszych nowych projektach edukacyjnych, warsztatach i materiałach do pobrania.

Mamy nadzieję, że nowe wcielenie Cyfrowej Wyprawki odpowie na potrzeby cyfrowych edukatorów i edukatorek! Zachęcamy do zapoznania się z serwisem i skorzystania z kanału RSS, który pomoże być na bieżąco i nie przegapić żadnej ważnej informacji.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
GRA
   

Z dumą możemy ogłosić sukces naszej pierwszej akcji crowdfundingowej. Nie tylko udało nam się zebrać planowane 8 tys. zł, ale dzięki Waszemu zaangażowaniu osiągnęliśmy niemal 142% normy – uzbieraliśmy 11 329 zł. Serdecznie dziękujemy za to wsparcie! Dzięki niemu jesteśmy w stanie wydrukować jeszcze więcej egzemplarzy gry „Trzęsienie danych”, niż planowaliśmy, i wysłać je do szkół w całej Polsce.


TEMAT PANOPTYKONU
DANE MEDYCZNE
   

W grudniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zasady tworzenia rejestrów medycznych przez ministra zdrowia są niezgodne z Konstytucją. Sędziowie zwrócili uwagę, że chociaż samo tworzenie takich rejestrów w drodze rozporządzenia nie narusza Konstytucji, to jednak nie można w ten sposób regulować przedmiotu rejestru oraz katalogu przetwarzanych w nim danych. Wielokrotnie krytykowaliśmy zasady tworzenia rejestrów medycznych, powołując się na konstytucyjne prawo do prywatności. Wiele z tych zarzutów znalazło potwierdzenie w wyroku Trybunału.


TEMAT PANOPTYKONU
OCHRONA DANYCH
   

3 grudnia Sejm odwołał Wojciecha Wiewiórowskiego z funkcji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), a 18 grudnia Senat wyraził na to zgodę. Ten proces zainicjował sam Wiewiórowski, składając rezygnację z piastowanego stanowiska. W koalicji z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i INPRIS monitorujemy przebieg wyboru jego następcy. Jak tylko kluby poselskie zgłoszą kandydatów do objęcia stanowiska GIODO, prześlemy im ankietę z prośbą o odpowiedzi na zawarte w niej pytania. Pomoże to ocenić, czy kandydaci, spełniają odpowiednie warunki, np. czy dysponują odpowiednim doświadczeniem i kompetencjami). W planie mamy też zorganizowanie otwartego spotkania z kandydatami.


TEMAT PANOPTYKONU
BAZY DANYCH
   

Rząd ma kolejny pomysł na gromadzenie danych osób, które potrzebują pomocy państwa. Tym razem dzięki ustawie o rewitalizacji, której projekt założeń przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki niej gminy mają otrzymać możliwość pozyskiwania od innych instytucji informacji o osobach, które mieszkają na danym obszarze lub prowadzą tam działalność gospodarczą, np. od miejskiego ośrodka pomocy społecznej informacje o miejscu zamieszkania osoby, która otrzymuje zasiłek, o jego typie i wysokości. Niepokoi nas brak jasnych zasad zbierania tych danych, co otwiera drogę do dyskryminacji i wykluczenia. Dlatego przygotowaliśmy stanowisko, w którym przypominamy, jakie standardy powinny spełniać przepisy ograniczające autonomię informacyjną i prywatność obywateli.


TEMAT PANOPTYKONU
BLOKOWANIE SIECI
   

Z przyczyn formalnych Sejm nie będzie głosował nad uchwałą, która mogła stać się impulsem do blokowania Internetu. Trudno jednak o powody do radości, gdyż Beata Kempa, inicjatorka tej uchwały, zapowiedziała: „Moim zdaniem to zwykła złośliwość, bo regulamin nie jest w tym zakresie dookreślony. Na pewno jednak nie zrezygnujemy, bo uważamy, że ta uchwała jest konieczna”. My natomiast na pewno nie zrezygnujemy z monitorowania tej sprawy i przedstawiania argumentów przemawiających za rezygnacją z podobnych pomysłów w przyszłości.


TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

W grudniu przeprowadziliśmy dwa warsztaty o bezpieczeństwie i ochronie prywatności w Internecie. Uczestnikami naszych warsztatów byli członkowie i członkinie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska oraz uczestnicy spotkań organizowanych przez grupę NetWtorku. Wzięliśmy również udział w grudniowym zjeździe Geek Girls Carrots, na którym mieliśmy okazję zestawić nasz pogląd na temat profilowania w Internecie z perspektywą osób zajmujących się e-marketingiem i e-handlem.

INFORMUJEMY

 

Początek nowego roku to dobry moment na podsumowania, nawet jeśli poruszamy się w tak grząskim i zmiennym obszarze, jak polityka i stanowienie prawa. Jak z perspektywy czasu wyglądają nasze najważniejsze antynadzorcze batalie 2014 roku? wygraliśmy, które przegraliśmy, a gdzie trwa przeciąganie liny?


30 stycznia Facebook po raz kolejny zmieni swój regulamin. Na czym będą polegać te zmiany i co może zrobić użytkownik serwisów społecznościowych, który chciałby odzyskać kontrolę nad swoimi danymi? Piszemy o tym w tekście „Niedyskretny profil”.


„Dyrektywa w sprawie ochrony danych osobowych znajduje zastosowanie do nagrań wideorejestrowanych za pomocą kamery monitoringu zainstalowanej przez daną osobę na jej domu rodzinnym i skierowanej na drogę publiczną” – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spór prawny powstał wokół wątpliwości, czy można wykorzystać w postępowaniu karnym nagranie z monitoringu, które powstało z naruszeniem prawa.


W grudniu Grupa Robocza art. 29 opublikowała krytyczny raport na temat nadzoru w komunikacji elektronicznej. Europejscy inspektorzy ochrony danych osobowych zwrócili szczególną uwagę na nadużywanie argumentu „bezpieczeństwa narodowego” jako pretekstu do ograniczania praw człowieka oraz zacierania się granic między działaniem organów ścigania a bezpieczeństwem narodowym. Grupa Robocza uznała również, że bezpieczeństwo kraju trzeciego (czyli np. USA) nie może stanowić samodzielnej podstawy dla ograniczania praw obywatelskich w UE.


Mija kolejny rok bez regulacji monitoringu wizyjnego. Czy w 2015 roku możemy liczyć chociaż na projekt ustawy? Zapytana o to przez PAP minister Teresa Piotrowska odpowiedziała: „Bardzo byśmy chcieli, bo to już długo trwa. Ale przyznam, że jest to dla nas wyzwanie”. Tymczasem rozbudowa systemów monitoringu trwa w najlepsze. Władze Katowic planują np. podwoić liczbę miejskich kamer, a do tego zmodernizowany system ma mieć możliwość rozpoznawania „wszystkich zdarzeń niestandardowych”. Koszt tej inwestycji to 13 mln zł.

POLECAMY

„Black Mirror” to serial, któremu blisko do filmów grozy. Jego mocna forma przekazu prowokuje do dyskusji o wpływie nowych technologii na relacje międzyludzkie: „Przeglądając się w czarnym lustrze, możemy się przekonać, że społeczeństwo zapatrzone w technologiczne gadżety staje się zdziecinniałą masą”, recenzuje Karolina Szczepaniak.


Jeżeli zajmujesz się tworzeniem stron internetowych, to koniecznie zajrzyj to tych tekstów: „Dylematy prawne twórców stron internetowych” i „Jak tworzyć strony internetowe przyjazne prywatności użytkowników” zawierają wskazówki, które pomogą Ci zadbać o prywatność odbiorców Twojego serwisu.


Jakie dane mogą zbierać aplikacje? Czy wszystkie ingerują w naszą prywatność? Jak wybrać taką, która będzie bezpieczna? Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem odpowiedzi na te pytania zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem poradnikowym: „Komu ufać w świecie aplikacji”.


„Mamy cały ekosystem wymiany danych między służbami europejskimi i amerykańskimi, ale ram prawnych dla niego nie ma” – Katarzyna Szymielewicz dla „Dziennika Opinii” podsumowuje działania Unii Europejskiej w 2014 roku.


Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami