Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 43
3 czerwca 2015 r.

MAJ POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
FESTIWAL FILMOWY
   

Fundacja Panoptykon była jednym z partnerów merytorycznych festiwalu Docs Against Gravity – największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych, wcześniej znanego jako Planete+ Docs Film Festival. W ramach sekcji „Życie pod nadzorem” zostały pokazane m.in. „Citizenfour”, nagrodzony Oscarem dokument Laury Poitras poświęcony Edwardowi Snowdenowi, oraz „Killswitch”, wyjaśniający, na czym polega tocząca się w sieci walka o kontrolę nad informacją.

W ramach festiwalu Fundacja Panoptykon współorganizowała szereg wydarzeń. Naszym gośćmi byli m.in. William Binney – wieloletni analityk amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa i sygnalista, Annie Machon – była agentka brytyjskiego kontrwywiadu MI5, gen. Marek Dukaczewski – były Szef Wojskowych Służb Informacyjnych, Jérémie Zimmermann – współzałożyciel i wieloletni rzecznik organizacji La Quadrature du Net.

Z myślą o osobach, które nie miały możliwości wziąć udziału w festiwalu, jest już opublikowane nagranie z debaty: „W co i kogo wymierzona jest inwigilacja” , a wkrótce pojawi się też relacja z dyskusji „Internet w trybie awaryjnym”. Dyskusja o potrzebie zmian. Polecamy również rozmowę Ewy Siedleckiej i Katarzyny Szymielewicz z Williamem Binneyem o tym, jakich danych służby rzeczywiście potrzebują, a kiedy natłok informacji może im tylko przeszkadzać.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

W zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że swobodny dostęp policji i innych służb do naszych danych telekomunikacyjnych zbyt głęboko ingeruje w prawo do prywatności, oraz nakazał zmianę przepisów. W maju od wyroku minęło 9 miesięcy, czyli połowa czasu, jaki rząd i parlament mają na jego wdrożenie. Tymczasem potrzebnej ustawy wciąż brak. Opieszałość rządu zirytowała już nawet senatorów. Przewodniczący senackiej komisji, Michał Seweryński, zapowiedział, że Senat nie będzie dłużej czekał, aż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponuje sposób wdrożenia tego wyroku, i przejmuje inicjatywę. Sam problem udostępniania danych telekomunikacyjnych bez kontroli to nie kwestia ostatnich 9 miesięcy, ale 10 lat, które podsumowaliśmy w infografice.


TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING
   

„Czy w szkole oplecionej siecią kamer można stworzyć atmosferę wzajemnego zaufania i poczucia wspólnoty?” – takie pytanie można postawić po zapoznaniu się z projektem programu „Bezpieczna+”, przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z jednej strony autorzy projektu zwracają uwagę na potrzebę podnoszenia kompetencji uczniów z zakresu bezpiecznego korzystania z sieci, a także tworzenia pozytywnej atmosfery, większego zaangażowania rodziców, współpracy z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością. Z drugiej – chcą wrócić do pomysłu dotowania przez rząd rozwoju szkolnych systemów monitoringu. Fundacja Panoptykon wzięła udział w konsultacjach tego programu: zgłosiła swoje uwagi i propozycje. W naszej krytyce kamer w szkołach na szczęście nie jesteśmy sami. Tylko czy MEN wsłucha się w te głosy?


TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING
   

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która zakłada instalowanie przez Straż Graniczną stacjonarnych kamer z funkcją rozpoznawania tablic rejestracyjnych w strefie nadgranicznej. W marcu zgłaszaliśmy uwagi do tego projektu. Podkreślaliśmy, że prowadzenie takiego monitoringu wizyjnego wiąże się z ograniczeniem praw obserwowanych osób i stanowi przetwarzanie danych osobowych, a to powinno pociągać za sobą określone ograniczenia i obowiązki, których w projekcie ustawy brakuje. Niestety, nasze uwagi nie tylko nie zostały uwzględnione, ale nie opublikowano ich również na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Dalsze losy projektu są w rękach posłów i senatorów, którzy zdecydują o jego ostatecznym kształcie.


TEMAT PANOPTYKONU
OCHRONA DANYCH
   

W październiku alarmowaliśmy, że Ministerstwo Środowiska chce, by opakowania trafiające do śmieciarek były „trwale oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania lub nazwy i adresu siedziby wytwórcy odpadów”. Dosłowna interpretacja rozporządzenia prowadziła do wniosku, że każdy z nas powinien podpisywać swoje worki na śmieci. Ministerstwo – w odpowiedzi na nasz alarm – zapewniało, że nie taka była intencja. Na szczęście nie musimy już się spierać o możliwe interpretacje: kontrowersyjny przepis został skreślony z projektu rozporządzenia.


TEMAT PANOPTYKONU
OCHOTNICY
   

Fundacja Panoptykon poszukuje ochotników i ochotniczek! Jeżeli interesują Cię nasze działania i chcesz się w nie zaangażować, zapisz się na specjalną listę mailingową. Będziemy na nią regularnie wysyłać informacje o wydarzeniach i akcjach organizowanych przez Fundację Panoptykon.

INFORMUJEMY

Powoli kształtuje się stanowisko Parlamentu Europejskiego odnośnie do Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP). W maju Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Handlu Międzynarodowego (INTA) przyjęła rezolucję, która jest próbą zmierzenia się z głównymi zarzutami wobec traktatu zgłaszanymi przez obywateli i organizacje pozarządowe (wśród nich Fundację Panoptykon w ramach działań koalicji EDRi). Szczególny sprzeciw budzi mechanizm umożliwiający międzynarodowym korporacjom ubieganie się o gigantyczne odszkodowania za każdym razem, gdy wprowadzone przez państwo nowe regulacje prawne będą uderzać w ich interes ekonomiczny. Zdaniem większości komentatorów zaproponowane przez INTA rekomendacje mają zbyt ogólny charakter. O ostatecznym stanowisku Parlamentu Europejskiego w sprawie TTIP przesądzi głosowanie plenarne, zaplanowane już na czerwiec.


1 czerwca wygasł Patriot Act – podstawa prawna umożliwiająca amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zbieranie danych telekomunikacyjnych bezpośrednio od amerykańskich operatorów. Czy to oznacza, że NSA zaprzestanie masowej inwigilacji? W tej chwili w amerykańskim Senacie trwa debata nad przyjęciem Freedom ACT – następcy Patriot Act, który ma wprowadzić wyższy standard ochrony nie tylko dla Amerykanów, ale i dla wszystkich osób przebywających na terytorium USA. Czy ten „wyższy standard” przełoży się na faktyczny wzrost ochrony prywatności w Stanach Zjednoczonych? I czy tocząca się za oceanem dyskusja ma jakiekolwiek znaczenie dla Polaków?


Choć Polska powoli staje się jednym z ważniejszych producentów dronów, wciąż brakuje dyskusji nad prawnymi i etycznymi aspektami ich użycia – zwłaszcza do celów wojskowych. W odpowiedzi na ten problem powstał projekt „Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców”, a w jego ramach kampania „5 ton nad ziemią. Patrz wyżej!”. Na stronie internetowej kampanii można znaleźć nie tylko informacje o wykorzystaniu bojowych dronów, ale również o tym, jak włączyć się w działania prowadzone w ramach projektu.

POLECAMY

Socjalizm z „cyfrową twarzą” w Chile. Ponad 40 lat temu grupa inżynierów zamierzała stworzyć scentralizowany system informatyczny, który miał umożliwić sterowanie chilijską gospodarką przez rząd. O szczegółach tego eksperymentu pisze Jędrzej Niklas w artykule „Socjalizm by design, czyli informatyczne rewolucja w Chile”.


Życie pod nadzorem to temat, który porusza nie tylko prawników, hakerów, socjologów czy filozofów, ale również artystów. Związku z tym planujemy na stronie Panoptykonu regularnie publikować informacje o działaniach artystycznych mierzących się z tym zagadnieniem. W tym numerze PanOptyki zachęcamy do przeczytania rozmowy z Julitą Wójcik, która jest nie tylko autorką warszawskiej Tęczy, lecz także monitorującej swoje otoczenie instalacji Dron w parku Śląskim w Chorzowie, a także pierwszego artykułu o muzyce industrialnej, który pojawił się na stronie Fundacji Panoptykon.


Kamera monitorująca przebieg policyjnych interwencji to sposób na zwiększenie społecznej kontroli nad poczynaniami stróży prawa czy raczej dodatkowy atrybut władzy? Polecamy artykuł Katarzyny Szymielewicz Policjanci z kamerami.


Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami