Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 45
4 sierpnia 2015 r.

LIPIEC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
REFORMA SŁUŻB
   

Dokładnie rok temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy regulujące uprawnienia policji i innych służb do sięgania po dane telekomunikacyjne są niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Niezgodne, gdyż w niewystarczającym stopniu gwarantują obywatelom ochronę przed nadużyciami ze strony służb. Uzasadnienie tego wyroku nie pozostawiało wątpliwości, że sprawa jest poważna i niekonstytucyjne przepisy wymagają gruntownej reformy, na którą ustawodawca dostał od Trybunału aż 18 miesięcy. Najwidoczniej jednak w roku wyborczym prawa obywateli nie są politycznym priorytetem – przez 10 miesięcy rząd zwlekał z zaproponowaniem nowych przepisów. „Przyjmując taką taktykę, postawił władzę ustawodawczą pod ścianą: albo szybko coś uchwalicie, albo wszyscy będziemy mieli problem. W takich warunkach ani merytoryczna debata, ani tym bardziej przemyślana reforma uprawnień policji i innych służb nie jest możliwa. Zostają pozorne ruchy i kosmetyczne zmiany, które nawet na papierze się nie bronią” – skomentowała na łamach „Gazety Wyborczej” Katarzyna Szymielewicz. Te pozorne ruchy i kosmetyczne zmiany to przygotowany przez Senat projekt ustawy regulującej zasady sięgania przez służby po billingi i inne dane telekomunikacyjne. Zdaniem Fundacji Panoptykon ta propozycja nawet nie zbliża się do standardów ochrony prywatności, jaki wyznaczyły dwa ważne wyroki: wspomniany polskiego Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podobne stanowisko prezentuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W wywiadzie dla Radia TOK FM, Irena Lipowicz stwierdziła: „Projekt w wielu miejscach rozmija się z tym, czego Trybunał Konstytucyjny oczekuje”.

Nad senackim projektem będzie teraz pracował Sejm. Posłowie nadal mają szansę uzupełnić go o potrzebne gwarancje, szczególnie wprowadzić niezależny mechanizm kontroli nad udostępnianiem billingów i innych danych telekomunikacyjnych. Pełne stanowisko Fundacji Panoptykon oraz rekomendowane zmiany dostępne są na naszej stronie internetowej – zachęcamy do zapoznania się z nimi.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
BAZY DANYCH
   

Kto trafi na czarną listę dłużników? Trwają pracę nad zmianami w ustawie, która reguluje zasady przetwarzania danych o niespłaconych długach oraz funkcjonowanie tzw. biur informacji gospodarczej. Fundacja Panoptykon bierze udział w konsultacjach tego projektu i nawet odniosła już na tym polu małe zwycięstwo – Ministerstwo Gospodarki przyjęło część proponowanych przez nas zmian.


TEMAT PANOPTYKONU
PNR
   

Czy wiesz, co oznacza skrót PNR? Każda podróż samolotem wiąże się z wygenerowaniem przez linie lotnicze tzw. Passenger Name Record – zestawu danych, które są potrzebne do dokonania rezerwacji i zorganizowania samej podróży. W Brukseli trwają intensywne prace nad przyjęciem dyrektywy, która zobowiąże linie lotnicze do przekazywania służbom danych PNR wszystkich pasażerów podróżujących z lub do Unii Europejskiej. Gromadzenie danych o milionach podróżnych ma być nowym, lepszym sposobem na walkę z terroryzmem. Co dokładnie składa się na dane PNR i w jaki sposób mają być one wykorzystywane, wyjaśniamy w artykule „Poznaj swój PNR: jakie dane z linii lotniczych trafią w ręce służb”. Przygotowaliśmy też specjalny wakacyjny quiz, dzięki któremu sprawdzisz, czy Twoje podróże mogą wzbudzić zainteresowanie służb.


TEMAT PANOPTYKONU
BIZNES NADZORU
   

Wachlarz technologii, które umożliwiają kontrolę naszych zachowań jest naprawdę bogaty: kamery, śledzące programy komputerowe, ortofotomapy, urządzenia biometryczne – to tylko początek długiej listy. Które z tych technologii są wykorzystywane i w jakim zakresie przez polskie instytucje publiczne? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest celem prowadzonego przez Fundację Panoptykon projektu badawczego. Podstawowym narzędziem zdobywania wiedzy jest prawo dostępu do informacji publicznej. Niestety nasze badania budzą opór części instytucji, które choć kontrolują obywateli, to same nie lubią być kontrolowane i sięgają po najróżniejsze wymówki, byleby nie odpowiedzieć na zadane przez nas pytania. Oto przegląd barier, jakie napotykamy.


TEMAT PANOPTYKONU
DANE OSOBOWE
   

W kwietniu Fundacja Panoptykon razem z 30 innymi organizacjami broniącymi praw cyfrowych wystosowała list do Komisji Europejskiej w sprawie europejskiej reformy ochrony danych osobowych. Wyraziliśmy w nim zaniepokojenie przebiegiem prac nad nowymi przepisami – obawiamy się, że kierunek, w którym teraz zmierza reforma, może ostatecznie obniżyć obowiązujące w Unii Europejskiej standardy ochrony prywatności. W swojej odpowiedzi Komisja Europejska zadeklarowała, że do tego nie dopuści.

INFORMUJEMY

W 2012 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne miało kupić od włoskiej firmy Hacking Team licencje na korzystanie z Remote Control System – kompleksowej platformy służącej do infekowania, a następnie zdalnego i ukrytego kontrolowania urządzeń takich jak komputery i telefony komórkowe. Mimo podejmowanych prób nie dowiedzieliśmy się tego dzięki dostępowi do informacji publicznej, ale z wycieku danych związanego z atakiem na serwery owej włoskiej firmy.


Warszawski ZTM nie ma prawa zaglądać do ewidencji podatkowej – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że GIODO miał rację, zabraniając Zarządowi Transportu Miejskiego sięgać po dane zbierane w Krajowej Ewidencji Podatników na potrzeby wydawania tzw. Karty warszawiaka. GIODO w decyzji wydanej w październiku ubiegłego roku stwierdził, że warszawskie władze samorządowe, ZTM i Ministerstwo Finansów nie mają podstaw prawnych do wymieniania się informacjami o tym, kto płaci podatki w Warszawie.


Podobno portale randkowe ułatwiają nawiązywanie niezobowiązujących romansów. Podobno niektóre z tych portali, jak Ashley Madison, gwarantują pełną dyskrecję i ochronę prywatności użytkowników i użytkowniczek. Podobno za cenę 20 dolarów Ashley Madison kasuje wszystkie dane użytkownika, który przestał korzystać z usługi. Podobno. Fakty są jednak takie, że dwa tygodnie temu ów serwis randkowy padł ofiarą ataku, w którym skradziono dane jego użytkowników i użytkowniczek. Firma prowadząca serwis podawała wcześniej, że założono w nim 37 milionów kont. Przestępcy nie ujawnili jeszcze zdobytych danych, ale zapowiadają, że zrobią to, jeśli serwis nie zostanie zamknięty. Jeśli zrealizują swoje groźby, światło dzienne ujrzą niezwykle wrażliwe i dla wielu osób z pewnością krępujące informacje.

POLECAMY

Zachęcamy do zapoznania się z naszym nowym cyklem edukacyjnym „Odzyskaj kontrolę w sieci”. Zebraliśmy w nim praktyczne wskazówki i rady, jak dbać o prywatność nawet w tak trudnych i zdradliwych przestrzeniach Intenetu jak Facebook… W ramach cyklu ukazały się już następują artykuły:


Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami