Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 49
2 grudnia 2015 r.

LISTOPAD POD ZNAKIEM…

TEMAT PANOPTYKONU
Służby
   

13 listopada w Paryżu doszło do serii ataków terrorystycznych, w których zginęło 130 osób. W obliczu takiej tragedii gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na działania, które zagwarantują bezpieczeństwo – i to najlepiej natychmiast. Tylko czy naprawdę wierzymy w istnienie przepisu na szybkie, powszechne i stuprocentowe bezpieczeństwo? Niezależnie od realności oczekiwań opinii publicznej politycy zachowują się tak, jakby faktycznie wiedzieli, jak im sprostać. Trzeba ograniczyć prawo obywateli do prywatności: gdy służby uzyskają dostęp do wszystkich danych, to skutecznie będą wyłapywać terrorystów – popularność tego poglądu nie maleje, mimo że wprowadzone już wcześniej ograniczenia wcale nie uchroniły obywateli Francji przed kolejnym – po atakach m.in. na redakcję „Charlie Hebdo” – zamachem terrorystycznym. „Na fali tego pierwszego wstrząsu Francja w ekspresowym tempie przyjęła kilka aktów prawnych, które, gdy je poskładać w całość, daleko poszerzają uprawnienia policji i służb, zarówno w kraju, jak i poza granicami. Nadzór nad społeczeństwem »poprawiono« we Francji tak bardzo, że trudno będzie teraz to przebić” – zauważa Katarzyna Szymielewicz na łamach Dziennika Opinii.

Wydarzenia we Francji wywołały reakcje w całej Europie. Na przykład w Wielkiej Brytanii trwa gorąca dyskusja nad projektem ustawy, która ma rozszerzyć uprawnienia organów ścigania. Służby miałyby uzyskać dostęp do historii przeglądania stron internetowych i możliwość legalnego hackowania i zawirusowywania komputerów i telefonów komórkowych. O potrzebie zwiększenia kontroli dyskutowano również na szczycie Rady Unii Europejskiej, który odbył się 22 listopada. Uczestniczący w nim ministrowie państw członkowskich odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne uzgodnili, że należy przyspieszyć prace nad tzw. dyrektywą PNR (Passenger Name Records) oraz pakietem inteligentnych granic.

Tymczasem w Polsce czekamy na przyjęcie przepisów ustanawiających kontrolę nad dostępem służb do billingów i innych danych telekomunikacyjnych. Wymóg wprowadzenia takich ograniczeń do 6 lutego 2016 r. wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Na razie nie znamy jednak nawet projektu tej potrzebnej regulacji. Za to Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak ogłosił rozpoczęcie prac nad projektem ustawy antyterrorystycznej. Czy służby zamiast kontroli dostaną nowe uprawnienia? Przekonamy się pewnie już wkrótce.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
Podziękowania
   

Tym razem dział Działania chcemy zacząć od podziękowań. 2211 zł – dokładnie taką kwotę prywatni darczyńcy przekazali Fundacji Panoptykon w listopadzie. Bardzo Wam dziękujemy za wpłaty, które pomagają nam działać niezależnie od przychylności grantodawców.

Dzięki takiemu wsparciu, możemy na przykład być obecni na Docs Against Gravity Film Festival i wykorzystywać jego skalę, by nagłaśniać problem społeczeństwa nadzorowanego. Zobaczcie filmik, na którym chwalimy się jak to zrobiliśmy w tym roku.


TEMAT PANOPTYKONU
Służby
   

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Centralne Biuro Antykorupcyjne nie ma obowiązku udzielić odpowiedzi na pytanie, czy korzysta z narzędzi ingerujących w prywatność obywateli. Sąd podzielił opinię CBA, że takie informacje są objęte tajemnicą państwową.


TEMAT PANOPTYKONU
Profilowanie
   

W ponad 99% przypadkach decyzje o tym, do jakiego profilu przypisać osobę bezrobotną, podejmuje… komputer. Skąd to wiemy? Fundacja Panoptykon przeprowadziła badania na temat profilowania pomocy w urzędach pracy. W ramach tego projektu przeanalizowaliśmy dane pochodzące od ponad 100 urzędów pracy, przeprowadziliśmy wywiady z urzędnikami oraz osobami bezrobotnymi. Czy wnioski z badań potwierdziły początkowe obawy związane z profilowaniem? Zachęcamy do zapoznania się z wynikami naszej pracy.


TEMAT PANOPTYKONU
Ochrona danych
   

Od kilku miesięcy trwają negocjacje Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady nad ostatecznym tekstem rozporządzenia o ochronie danych osobowych. W związku z tym we współpracy z European Digital Rights (EDRi), Access Now i Privacy International przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zagadnień, które powinny znaleźć się w nowym europejskim prawie.


TEMAT PANOPTYKONU
Edukacja
   

W listopadzie rozstrzygnęliśmy konkurs „Sprawdź się z Cyfrową Wyprawką”. Zadaniem uczestników było przeprowadzenie zajęć na podstawie scenariuszy i materiałów edukacyjnych dostępnych na portalu edukacyjnym Cyfrowa Wyprawka. Czy sprostali temu wyzwaniu? Naszym zdaniem jak najbardziej! Przesłane zgłoszenia to prawdziwa kopalnia pomysłów, jak w interesujący sposób rozmawiać z uczniami, nawet tymi najmłodszymi, na temat Internetu i nowych technologii. Jeżeli szukasz pomysłu na ciekawe zajęcia na temat świadomego korzystania z Internetu, to na pewno znajdziesz je tutaj.

INFORMUJEMY

Dzięki stronom prowadzonym przez instytucje publiczne obywatele mają łatwiejszy dostęp do informacji na temat ich pracy i podejmowanych działań czy do ważnych komunikatów. Ale czy to znaczy, że urzędy muszą korzystać z Google Analytics? Podsumowujemy, z jakich narzędzi śledzenia działań użytkowników stron internetowych korzystają instytucje publiczne i z kim dzielą się tymi informacjami.


28 listopada wygasły przepisy umożliwiające Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) masowe zbieranie danych o połączeniach telefonicznych obywateli USA. Od teraz o tym, czy Agencja uzyska dostęp do metadanych telekomunikacyjnych konkretnej osoby, będzie decydował sąd. Ta zmiana przynosi rozwiązanie tylko wycinka problemów związanych z programami masowej inwigilacji. Ale i jej pewnie by nie było, gdyby Edward Snowden nie zdecydował się na ujawnienie opinii publicznej tajemnicy NSA.


W minionym miesiącu o przyspieszenie prac nad dyrektywą PNR upomniał się Parlament Europejski oraz ministrowie państw członkowskich. Dyrektywa ta zobowiąże linie lotnicze do przekazywania służbom szczegółowych danych (tzw. Passenger Name Records) o wszystkich pasażerach opuszczających Unię Europejską lub podróżujących do niej. Zdaniem zwolenników tego rozwiązania usprawni to działanie służb bezpieczeństwa. A co z prywatnością pasażerów? Jakie dane będą udostępniane? Najważniejsze informacje na temat PNR znajdziecie tutaj.

POLECAMY

Pewne ministerstwo uznało, że e-maile od Fundacji Panoptykon mogą być niebezpieczne, i postanowiło je odrzucać. Jesteście ciekawi, skąd ten pomysł? Całą sprawę skrupulatnie opisał portal Niebezpiecznik.


To nie koniec filmowych atrakcji! Już 4 grudnia rusza 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. W ramach festiwalu będziecie mieli okazję zobaczyć kilkanaście doskonałych dokumentów poświęconych prawom człowieka, a wśród nich film: Cyfrowi dysydenci.


Widzieliście już nowego Bonda? My obejrzeliśmy tę produkcję i jeszcze ją zrecenzowaliśmy!


Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami