Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 51
2 lutego 2015 r.

STYCZEŃ POD ZNAKIEM…

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Za sprawą jednej ustawy, a dokładniej jej nowelizacji, od grudnia słowo „inwigilacja” jest odmieniane przez wszystkie przypadki w nagłówkach gazet i w Internecie. Czy to poruszenie jest uzasadnione? Uważamy, że tak, choć problem braku kontroli nad działaniami służb nie pojawił się dwa miesiące temu. Obowiązujące przepisy pozwalają na zbyt swobodny dostęp do danych telekomunikacyjnych obywateli – tak w 2014 r. orzekł Trybunał Konstytucyjny i nakazał zmianę tych przepisów w ciągu 18 miesięcy. Wyrok stworzył okazję do wprowadzenia rozwiązań, które z jednej strony umożliwiłyby służbom skuteczne działanie, a z drugiej – chroniłyby nasze prawa i wolności. Niestety, ani poprzedni, ani obecny rząd nie wykorzystał tej szansy. Co więcej: nasze prawa będą chronione jeszcze gorzej. W trakcie posiedzeń sejmowych i senackich komisji staraliśmy się przekonywać parlamentarzystów do zmiany projektu. Niestety, mimo apeli organizacji pozarządowych, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz protestów obywateli ostatecznie przeforsowano przepisy, które zamiast chronić prywatność ułatwią służbom dostęp do informacji o naszej aktywności w Internecie.

Co dalej? Ustawa czeka na podpis prezydenta i wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjne przepisy wejdą w życie już 7 lutego. Mimo to uważamy, że wciąż ma sens wyrażenie przez obywateli opinii na ten temat. Zachęcamy do zaangażowania się w debatę o granicach wolności i bezpieczeństwa – zabierajcie głos w dyskusjach, podpisujcie petycje, samodzielnie piszcie do decydentów, bierzcie udział w demonstracjach. Protestacyjne pikiety szykowane są na koniec tygodnia. Już wkrótce na naszej stronie znajdziecie więcej informacji na ten temat.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
NARZĘDZIA NADZORU
   

Zapraszamy na spotkania o narzędziach nadzoru! Od ponad roku gromadzimy informacje o różnych programach i urządzeniach wykorzystywanych przez instytucje publiczne do zbierania i analizowania informacji o obywatelach i ich zachowaniach. Chcemy się z Wami podzielić wnioskami z tych badań i zachęcić do dyskusji na ten temat, dlatego w najbliższym czasie organizujemy dwie debaty poświęcone wynikom naszych działań:

  • Lublin: 2 lutego, godz. 18.00, Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Leszczyńskiego 23) – współorganizatorem spotkania jest Fundacja Wolności;
  • Warszawa: 3 lutego, godz. 18.00, Warszawski Warsztat (pl. Konstytucji 4).

Więcej informacji na temat tych spotkań znajdziecie tutaj.


TEMAT PANOPTYKONU
BAZY DANYCH
   

Trwają prace nad flagowym projektem rządu, zwanym „500 zł na dziecko”. Razem z nowym świadczeniem ma się pojawić kolejny centralny rejestr gromadzący dane o obywatelach. Trafi do niego 16 różnych rodzajów danych oraz informacje o ewentualnym „marnotrawieniu” otrzymywanego świadczenia. W przekazanej Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opinii argumentujemy, dlaczego zbieranie tych wszystkich danych w centralnym rejestrze jest zbędne i niebezpieczne. Więcej na temat kontrowersji związanych z tym projektem znajdziecie w artykule Dane osobowe za pomoc. Polecamy także tekst Wywiady o samotności, czyli więcej informacji o obywatelach w rękach administracji.


TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

Wychowanie do życia w cyfrowym świecie to nowa publikacja edukacyjna Fundacji Panoptykon. Przewodnik opracowaliśmy z myślą o nauczycielach, pedagogach, psychologach szkolnych, wychowawcach, bibliotekarzach – osobach, które pracują z uczniami oraz chcą w szkole podejmować tematykę świadomego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Publikacja może być szczególnie pomocna dla osób, które chcą zacząć rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat nowych technologii, ale nie wiedzą, od czego zacząć, i potrzebują dodatkowych inspiracji. Publikacja jest dostępna online i składa się z dwóch części: Przewodnik dla nauczycieli i nie tylko oraz Scenariusze zajęć z uczniami i warsztatów dla rodziców.


TEMAT PANOPTYKONU
1%
   

Zdobywanie środków na działania organizacji strażniczej, która dba o niezależność i często mówi niepopularne rzeczy, jest naprawdę trudnym zadaniem. Dlatego wsparcie ze strony osób, które nam kibicują, jest ogromnie ważne. Dzięki temu, że Fundacja Panoptykon uzyskała status organizacji pożytku publicznego, finansowe wspieranie naszych działań stało się łatwiejsze – od tego roku możesz nam przekazać 1% swojego podatku. Wystarczy, że wpiszesz w swoim rocznym zeznaniu podatkowym numer KRS Fundacji Panoptykon: 0000327613. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj koniecznie tutaj!

INFORMUJEMY

Najwyższa Izba Kontroli planuje w 2016 r. skontrolować działanie monitoringu wizyjnego w szkołach oraz zbadać jego wpływ na bezpieczeństwo uczniów. Zapowiedziano również kontrole funkcjonowania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, Systemu Rejestrów Państwowych, polityki migracyjnej państwa oraz realizacji i wdrażania Projektu Emp@tia.


Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w styczniu wydał wyrok w sprawie Szabo i Vissy przeciwko Węgrom, w którym po raz kolejny stwierdził: przepisy dotyczące uprawnień służb specjalnych powinny przewidywać silną kontrolę nad ich działaniami i informowanie obywateli o poddaniu inwigilacji.


Czy pracodawca może sprawdzać e-maile swoich pracowników? W 2007 r. rumuński inżynier Bogdan Barbulescu stracił pracę w jednej z prywatnych firm. Powodem zwolnienia było niezgodne z regulaminem korzystanie ze służbowego komunikatora internetowego. Inżynier uznał decyzję szefa za niesprawiedliwą i argumentował, że monitoring wiadomości na komunikatorze przez pracodawcę był pogwałceniem jego prawa do prywatności. Europejski Trybunał Praw Człowieka nie podzielił jego zastrzeżeń.


Coraz bliżej do objęcia danych pasażerów linii lotniczych kolejną formą kontroli. Europosłowie z Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przyjęli w grudniu projekt tzw. dyrektywy PNR. Dyrektywa będzie obligować linie lotnicze do przekazywania służbom szczegółowych danych (tzw. Passenger Name Records) o wszystkich pasażerach podróżujących do Unii Europejskiej lub opuszczających ją. Prawdopodobnie w styczniu projektem tej dyrektywy zajmie się Parlament Europejski.

POLECAMY

Realne mechanizmy kontroli nad działaniami służb powinny mieć znaczenie dla wszystkich obywateli. Jednak dla organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka, dziennikarzy, sygnalistów oraz innych osób i organizacji, których działania mogą się okazać niepopularne, mają znaczenie podwójne. Wojciech Klicki rozwija temat na portalu ngo.pl.


Podobno portale społecznościowe ułatwiają obywatelom organizowanie się i mobilizowanie do działania. Podobno nawet za pomocą Twittera można doprowadzić do rewolucji. Tylko co w sytuacji, gdy cel protestu nie spodoba się Facebookowi? Polecamy artykuł Anny Walkowiak Informujmy nie tylko przez Facebook.


Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami