Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 55
1 czerwca 2016 r.

MAJ POD ZNAKIEM…

TEMAT PANOPTYKONU
USTAWA „ANTYTERRORYSTYCZNA”
   

Wakacje za pasem, a Panoptykon kolejny miesiąc alarmuje o zagrożeniach związanych z ustawą „antyterrorystyczną”. W tym temacie to – wbrew pozorom – najbardziej pozytywna wiadomość: według pierwotnego projektu ustawa miała obowiązywać od dziś. Jednak projekt spotkał się z krytyką ze strony obywateli, organizacji społecznych i ekspertów obecnych podczas konsultacji zorganizowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich i jego wejście w życie opóźniono. Czy jest szansa, że ustawa zostanie poprawiona, a najgorsze pomysły z niej znikną? Wiele zależy od nas, obywateli.

Ustawa „antyterrorystyczna” zagraża wolności nas wszystkich. Jednym z największych problemów jest bardzo szeroka definicja zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Niektóre pomysły – jak rejestracja kart prepaid – będzie tak łatwo obejść, że nie wiadomo, czemu mają służyć. Inne – jak możliwość inwigilowania cudzoziemców bez zgody sądu i pobierania ich danych biometrycznych bez obowiązku ich niszczenia po tym, jak przestaną być niezbędne – są całkowicie sprzeczne z polską konstytucją i prawem międzynarodowym. Jeszcze inne – jak blokowanie Internetu – rodzą niepokój, że będą wykorzystywane nie tylko do działań antyterrorystycznych, ale też do cenzurowania niewygodnych treści. Martwi też, że władze nie wyciągają wniosków na temat funkcjonowania służb i chcą dalej zwiększać ich – i tak już szerokie – uprawnienia, nie wprowadzając przy tym żadnego mechanizmu kontroli.

Niestety, politycy nie uważają za stosowne uzasadniać tych pomysłów merytorycznymi argumentami. Ale nie przestaniemy pytać i zgłaszać zastrzeżeń. Ty też masz taką możliwość: gorąco zachęcamy wszystkich – nie tylko specjalistów od bezpieczeństwa – do udziału w obywatelskim wysłuchaniu publicznym na temat ustawy „antyterrorystycznej”, które odbędzie się 6 czerwca 2016 r., o godz. 10:00. Każdy głos, każda opinia są mile widziane!

Zarejestruj się na wysłuchanie. Można to zrobić do 2 czerwca do godz. 12:00 – wysluchanieobywatelskie.pl.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
BLOKOWANIE
   

Wyrzucony drzwiami pomysł na stworzenie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych wraca oknem. Rejestr Niedozwolonych Stron nie tylko z nazwy przypomina – porzucony po głośnej krytyce – pomysł rządu PO-PSL na blokowanie stron hazardowych prowadzonych przez firmy bez polskiej licencji. Rejestr ma prowadzić Minister Finansów, a blokować – dostawcy. Wyjaśniamy, dlaczego ten pomysł jest dokładnie tak samo zły jak poprzedni.


TEMAT PANOPTYKONU
PROFILOWANIE
   

Brak transparentności, uprzedmiotowienie obywateli, automatyczne podejmowanie decyzji „przez komputer”, zagrożenie dyskryminacją i segregacją – to największe zastrzeżenia, jakie mamy do mechanizmu profilowania osób bezrobotnych. To rozwiązanie nie podoba się też obecnemu kierownictwu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zapowiedziało zmiany. Przesłaliśmy Ministerstwu nasze rekomendacje.


Resort pracy ma wątpliwości co do profilowania bezrobotnych, a tymczasem resort finansów upatruje w mechanizmie profilowania sposobu na uszczelnienie systemu poboru podatku VAT. Do tego celu powołana zostanie spółka, która dostanie bardzo duże uprawnienia do przetwarzania danych. Algorytm, który ma w założeniu pomóc ścigać nieuczciwych podatników, w praktyce może rodzić ryzyko błędów i dyskryminacji. Czy senatorowie, którzy obecnie zajmują się projektem, wyciągną wnioski z krytyki podobnych systemów funkcjonujących w innych krajach i wezmą pod uwagę nasze argumenty?


TEMAT PANOPTYKONU
BIZNES NADZORU
   

W kwietniu formalnie zakończyliśmy projekt „Państwo a biznes nadzoru”. Informacje, które w jego ramach zebraliśmy, podsumowaliśmy w przewodniku pt. Zabawki Wielkiego Brata. Jednak to na pewno nie koniec: będziemy dalej interesować się narzędziami nadzoru wykorzystywanymi przez różne instytucje publiczne, interweniować i nagłaśniać nadużycia. Przeczytaj podsumowanie projektu w liczbach.


TEMAT PANOPTYKONU
UCHODŹCY
   

Nasz udział w krótkim, ale bardzo intensywnym projekcie badawczym „Nadchodzą! Jak ich przywitamy?” zaowocował raportem Uchodźcy pod szczególnym nadzorem. Przedstawiamy w nim różne formy nadzoru, jakim podlegają osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową, i analizujemy ich wpływ na prawa człowieka. Nie wychodzimy z założenia, że kontrola jest niepotrzebna, ale zadajemy trudne pytania o jej skuteczność i proporcjonalność.


TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

W maju opublikowaliśmy kolejne relacje z zajęć przeprowadzonych w ramach akcji „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”. Relacje z nagrodzonych działań znajdziecie na stronie Cyfrowej Wyprawki. A laureaci już w najbliższy piątek odbiorą nagrodę – jest nią udział w warsztacie na temat bezpiecznego i świadomego korzystania z nowych technologii, który poprowadzi Kamil Śliwowski.

INFORMUJEMY

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich dane przetwarzane w programie Rodzina 500+ nie są odpowiednio chronione. Swoje wątpliwości przekazał on Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Transatlantyckie partnerstwo na rzecz handlu i inwestycji (TTIP) nie przestaje budzić emocji. Umowa, która ma znosić bariery w handlu, w praktyce może obniżyć standardy ochrony praw obywateli i konsumentów.


Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do renegocjacji treści Tarczy prywatności (ang. Privacy Shield), która ma zastąpić uchyloną przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej umowę Safe Harbour. Porozumienie opiera się na tych samych złych założeniach co szeroko krytykowana poprzedniczka, która umożliwiała m.in. wykorzystywanie dane Europejczyków w programach masowej inwigilacji.


Przed wyborami do parlamentu wraz z portalem MamPrawoWiedzieć.pl zachęcaliśmy kandydatów do dzielenia się z wyborcami informacjami o swoim doświadczeniu i poglądach na tematy interesujące obywateli. Wielu uchyliło się od odpowiedzi. Czy jako urzędujący posłowie i senatorowie będą bardziej skłonni do przedstawienia się społeczeństwu?

POLECAMY

W numerze Kultury Liberalnej poświęconym zagrożeniom związanym z ustawą „antyterrorystyczną” Katarzyna Szymielewicz pyta, czy warto dokręcać śrubę nadzoru.


O Zabawkach Wielkiego Brata w audycji Post Factum Pawła Sulika w radiu TOK FM opowiada Małgorzata Szumańska.


Do 7 czerwca we Wrocławiu można obejrzeć instalację BIG PRINTER. Instalacja reaguje na ruch przechodniów: bez pytania fotografuje ich twarze, drukuje zdjęcia, a potem tnie je na drobne kawałki. Przechodnie nie mają możliwości ingerować w ten proces.

Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami