Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 59
3 października 2016 r.

WRZESIEŃ POD ZNAKIEM…

TEMAT PANOPTYKONU
PROFILOWANIE
   

Element dekoracyjnyKategoryzowanie ludzi, pogłębianie wykluczenia osób bezrobotnych, brak transparentności podejmowania decyzji, brak możliwości odwołania – zarzuty wobec funkcjonującego w Polsce systemu profilowania pomocy osobom bezrobotnym – czyli systemu, który decyduje o naszych prawach – są grubego kalibru. Uzyskany przez nas kolejny element układanki – punktacja do kwestionariusza kwalifikowania osób bezrobotnych – tylko je potwierdza: profilowanie oparte jest na stereotypach i nie radzi sobie z sytuacjami innymi niż określony w algorytmie schemat. Warto też podkreślić, że w trakcie procedury profilowania klient urzędu odpowiada na pytania otwarte – dopiero urzędnik dopasowuje usłyszane odpowiedzi do gotowego klucza. Nie ma też spójności w tym, jak urzędy profilują: w jednym decyzję podejmuje komputer i kropka; w innych urzędnicy próbują ingerować, jeśli wydaje im się nietrafiona.

Fundacja Panoptykon uzyskała punktację do kwestionariusza – jak również sam kwestionariusz z możliwymi odpowiedziami – w drodze dostępu do informacji publicznej. Po sądowej batalii przekazał nam ją, chociaż z oporami, resort pracy, który próbował jeszcze zniechęcić nas do jej dalszego udostępnienia, strasząc negatywnymi konsekwencjami dla systemu profilowania. Mimo tych „ostrzeżeń” zdecydowaliśmy się opublikować kwestionariusz: po pierwsze jest to informacja publiczna, a po drugie uważamy, że każdy ma prawo wiedzieć, na jakich zasadach może uzyskać (bądź nie) dostęp do różnych form usług publicznych.

A to, że tak łatwo jest ten system przechytrzyć, to kolejny argument za tym, że należy go zreformować.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
BEZPIECZEŃSTWO
   

Element dekoracyjnyPrzed organizacjami pozarządowymi, które zajmują się ochroną praw człowieka, stoi szereg wyzwań. Należy do nich również dbanie o bezpieczeństwo zespołu, wolontariuszy i wolontariuszek, odbiorców i odbiorczyń działań – i to zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i bezpieczeństwo informacji, które na coraz szerszą skalę gromadzone są za pomocą narzędzi cyfrowych. Pomóc im w tym zamierza Panoptykon wraz z Amnesty International Polska – w ramach programu BINGO, czyli bezpieczne organizacje pozarządowe. Zgłoszenia przyjmujemy do 4 października. Zapraszamy!


We wrześniu rozpoczęliśmy też cykl pilotażowych szkoleń dla dziennikarzy. Na całodniowym warsztacie na temat bezpiecznego zarządzania informacją w pracy dziennikarskiej zwracamy przede wszystkim uwagę na umiejętność samodzielnej oceny ryzyka związanego z zarządzaniem informacją i świadomego wyboru narzędzi pod względem własnych potrzeb. Do 5 października można zgłaszać się na szkolenie dedykowane dziennikarzom lokalnym!

TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING
   

Element dekoracyjnyKolejne rządy nie spieszą się do prawnego uregulowania funkcjonowania wszechobecnych kamer monitoringu. Dlatego postanowiliśmy choć trochę potrząsnąć obecnym systemem. Zachęcamy Was do zaangażowania się w ten proces: dane z monitoringu (np. Wasz wizerunek) podlegają obecnie przepisom o ochronie danych osobowych, zażądajmy więc od operatorów realizacji naszych praw w tym zakresie. Przygotowaliśmy wzór wniosku, który możecie wysłać do wybranego przez Was operatora monitoringu, a potem podzielić się uwagami na temat tego eksperymentu. My piszemy do PKP SA, które uparcie ukrywa informacje na temat kamer na dworcach utrzymywanych przez spółkę.

TEMAT PANOPTYKONU
BAZY DANYCH
   

E-paragony to kolejna armata wymierzona w problem wyłudzania podatku VAT. Niestety pomysł resortu finansów, by utworzyć centralny rejestr paragonów – reklamowany za pomocą niby-korzyści dla konsumentów – kompletnie ignoruje konieczność ochrony prywatności obywateli. Niepokoi nas też, że wiceminister rozwoju zachwala zyski, jakie rejestrowanie naszych zakupów (zarówno bułek, mleka bez laktozy, jak i telewizorów czy prezerwatyw) przyniesie bankom. Naszym zdaniem propozycja ta jest nie do pogodzenia z polską konstytucją, dlatego w opinii, którą przekazaliśmy ministerstwu w ramach konsultacji społecznych, postulujemy rezygnację z niej.

TEMAT PANOPTYKONU
PRAWA CZŁOWIEKA
   

Wraz ze 120 organizacjami społecznymi wystąpiliśmy w obronie niezależności Rzecznika Praw Obywatelskich. Apel organizacji jest odpowiedzią na ataki na Adama Bodnara i działalność jego biura oraz próby złożenia ich w ofierze bieżącym interesom politycznym.


Katarzyna Szymielewicz – prezeska Fundacji Panoptykon – otrzymała tytuł Hero of Human Rights za sprzeciw wobec przyjęcia naruszającej prawa obywatelskie ustawy antyterrorystycznej. Plebiscyt „Heroes & Villains of Human Rights” (Bohaterowie i Łotry Praw Człowieka) prowadzi amerykańska organizacja broniąca praw cyfrowych Access Now.

INFORMUJEMY

Komisja Europejska nie zdecydowała się dołączyć zastrzeżeń wobec przyjętej w czerwcu tzw. ustawy antyterrorystycznej do prowadzonej wobec Polski procedury praworządności.


Umowa pozwalająca na przekazywanie danych pasażerów linii lotniczych do Kanady narusza Kartę praw podstawowych UE – uważa rzecznik generalny Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Paolo Mengozzi. Jego zastrzeżenia wzbudził m.in. aż 5-letni okres przechowywania danych po drugiej stronie Atlantyku.


Do 8 listopada można zgłaszać się do pierwszej w Polsce Olimpiady Cyfrowej, organizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska. Wydarzenie to koncentruje się na kształceniu świadomych użytkowników mediów cyfrowych. Panoptykon jest partnerem olimpiady.

POLECAMY

Strach jako narzędzie polityki nie tylko w filmach (House of Cards), ale zupełnie na serio w życiu publicznym. Polska nie stanowi wyjątku. O tym, jak politycy wzbudzają w nas strach, żeby ograniczać nasze prawa, pisze Wojciech Klicki w tekście pt. Strach przed strachem.

W imię pozoru bezpieczeństwa państwo obraca się przeciwko nam, obywatelom. Jakie są „cywilne ofiary” 15 lat wojny z terroryzmem – pyta Katarzyna Szymielewicz w tekście pt. Wolność odchodzi po cichu. 15 lat wojny z terroryzmem: wróg, czyli kto?.

WSPIERAJ PANOPTYKON

ObrazekUważasz, że to, co robimy, jest ważne i potrzebne? Możesz nam pomóc – zostań darczyńcą Panoptykonu. Jak to zrobić:

  • przekaż darowiznę na konto Fundacji: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058 PKO Bank Polski (w tytule przelewu wpisz „Darowizna na cele statutowe”, a jeśli chcesz być z nami w kontakcie – również swój adres e-mail);
  • ustaw w banku cykliczną płatność (np. 30 lub 50 zł), która będzie co miesiąc pobierana z Twojego bieżącego rachunku lub karty kredytowej.

Jeśli już jesteś naszym darczyńcą, możesz nam pomóc jeszcze bardziej, zachęcając kolejne osoby, by poszły w Twoje ślady. Powiedz znajomym, że wspierasz Panoptykon i wyjaśnij, dlaczego to robisz. Skorzystaj z sieci społecznościowych i kontaktów na żywo. Dziękujemy!

Od tego, ile środków uda nam się pozyskać, zależy, na ile zagrożeń będziemy mogli odpowiedzieć i jak szerokim echem odbiją się nasze akcje. Każdy przelew to środki na działania Fundacji, a każdy darczyńca – dodatkowy zastrzyk energii i legitymacja do działania na rzecz praw i wolności obywateli.

 
  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami