Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 66
2 maja 2017 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Policja nadużywa i tak bardzo szerokich kompetencji, pobierając billingi i inne dane telekomunikacyjne oraz internetowe obywateli w sprawach dotyczących przestępstw skarbowych i wykroczeń – takie są wnioski z obywatelskiej kontroli, którą przeprowadziła Fundacja Panoptykon. Nieprawidłowości wykryliśmy, mimo że obowiązująca od ponad roku „ustawa inwigilacyjna” jeszcze bardziej utrudniła obywatelom dostęp do informacji o tym, jak w tej sferze poruszają się służby.

W odpowiedzi na nasze pismo Komendant Główny Policji oświadczył, że dopiero od nas dowiedział się o nieprawidłowościach. Sprawa ma być wyjaśniana, ale już to pokazuje, że kontrola obywatelska ma sens.

Podejmując decyzję o poinformowaniu opinii publicznej o wykrytych przez nas nieprawidłowościach, zastanawialiśmy się, jak na te doniesienia zareagują główni zainteresowani. Na razie – poza złożoną przez Komendanta Głównego Policji deklaracją zajęcia się sprawą przez Biuro Kontroli KGP, doczekaliśmy się oświadczenia Policji, które jednak ani słowem nie odnosi się do naszych zarzutów.

A jaką strategię przyjmą rządzący w odpowiedzi na nadużywanie uprawnień przez policję: zapewnią obywatelom prawo do informacji i nie¬zależną kontrolę nad działaniami służb? Czy też zmienią przepisy w taki sposób, żeby wolno było im już absolutnie wszystko?

My na pewno nie odpuścimy walki o to, by służby służyły obywatelom, a nie działały przeciwko ich prawom i wolnościom. Każdy, kto chce nam w tym pomóc, może przekazać darowiznę na konto Fundacji nr 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

Kontrola obywatelska

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
1%
   

Dziś kończymy naszą tegoroczną akcję 1%. Dziękujemy Wam za ogromną pomoc, którą okazaliście nam w promowaniu informacji, że można w ten sposób wspierać nasze działania! Dzięki Wam mogliśmy dotrzeć do szerszego grona osób.

Zespół

Na przelewy z urzędów skarbowych – oby było ich jak najwięcej! – musimy jeszcze trochę poczekać, ale już teraz dziękujemy tym wszystkim, którzy zdecydowali się przekazać odpis podatku na naszą działalność!

Jeśli zdecydowaliście się przekazać nam swoje dane za pośrednictwem urzędu skarbowego, będzie nam niezmiernie miło wysłać Wam listowne podziękowania. Chociaż pojawiają się głosy, że nie powinniśmy tego robić – bo klauzula zgody w formularzu PIT na przekazanie danych wspieranej organizacji nie zawiera informacji, w jakim celu ta organizacja może zebrane dane wykorzystywać. Nasza panoptykonowa natura nie pozwoliła nam zignorować tego problemu, dlatego wystąpiliśmy w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Mamy nadzieję, że w przyszłorocznych wersjach formularzy PIT wątpliwości zostaną wyjaśnione, by zarówno podatnicy, jak i organizacje, mieli jasność, do jakich celów można wykorzystać przesłane przez urzędy skarbowe dane.

Na marginesie: nie ciekawi Was, na co prezydent przeznaczył swój 1%? Myślicie, że zareagował na nasz apel, żeby swoim 1% wesprzeć organizacje działające na rzecz praw obywatelskich? :-)

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Czy powstanie kolejna trzyliterowa służba o uprawnieniach nieadekwatnych do zadań? Tak wynikałoby z projektu ustawy o PSO (Państwowej Służbie Ochrony), który otrzymaliśmy 28 kwietnia od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tego samego dnia przyszło post scriptum: projekt jest już nieaktualny. Z niecierpliwością czekamy zatem na kolejną jego wersję. Może ministerstwo opamięta się i przestanie domagać się uprawnień do prowadzenia kontroli operacyjnej dla formacji, która ma zastąpić BOR?

TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

Chociaż część szkoleniową programu BINGO, czyli Bezpieczne organizacje społeczne, zakończyliśmy jeszcze w marcu, projekt trwa. Na naszej stronie publikujemy kolejne odcinki Poradnika BINGO:

Nowe odcinki w przygotowaniu! Zajmiemy się w nich m.in. wizytą służb w biurze organizacji, ochroną danych osobowych i kryzysem komunikacyjnym.

TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING WIZYJNY
   

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat monitoringu w szkołach opisana została placówka w Puławach, gdzie kamery w męskiej toalecie celują prosto w pisuary. Chociaż monitoring w szkołach jest dziś czymś powszechnym i nawet GIODO próbuje usprawiedliwiać jego funkcjonowanie na gruncie obowiązującego prawa (naszym zdaniem – niesłusznie), to nikt nie ma wątpliwości, że takie umiejscowienie kamer drastycznie narusza prawa uczniów. Najwyraźniej jednak władze szkoły nie widzą w tym nic niewłaściwego. Wystąpiliśmy do dyrekcji o natychmiastowe usunięcie kamer.

TEMAT PANOPTYKONU
ŚRUBA FISKALNA
   

W wakacje zeszłego roku zwróciliśmy uwagę Rzecznika Praw Obywatelskich na to, że Szef Komisji Nadzoru Finansowego sięga po billingi i inne dane telekomunikacyjne obywateli bez żadnej kontroli. Choćby takiej, jaka dotyczy policji i innych służb, czyli bez obowiązku przesyłania sądowi okręgowemu dwa razy do roku sprawozdań z liczby zapytań o dane i kwalifikacji prawnej spraw. Po interwencji RPO Ministerstwo Finansów zadeklarowało objęcie działań KNF-u kontrolą sądową na wzór policji i pozostałych służb.

TEMAT PANOPTYKONU
8. URODZINY
   

W kwietniu Panoptykon skończył 8 lat! Dziękujemy Wam wszystkim za to, że jesteście z nami. Że kibicujecie naszym działaniom, ale też inspirujecie nas i nie ustajecie w recenzowaniu naszych pomysłów. Dzięki Wam – Waszemu wsparciu i temu, że promujecie Panoptykon i jego działania – docieramy szerzej i jesteśmy skuteczniejsi.

Dziękujemy Wam też za wszystkie urodzinowe darowizny i ciepłe słowa pod naszym adresem!

Zespół

INFORMUJEMY

Informacje o stanie konta klientów mBanku trafiały prosto na serwery firmy Gemius. Czy to zwykłe niedopatrzenie, czy może celowe działanie, które tylko na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie? Informacja o stanie konta to dla reklamodawców crème de la crème naszych danych w sieci.

Mikrosekunda w sieci


Fundacja e-Państwo próbowała dowiedzieć się, jak często Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego korzysta z uprawnienia do blokowania stron internetowych, jakie przyznała jej ustawa „antyterrorystyczna”. Niestety obywatele są wciąż skazani na domysły – sąd oddalił skargę, uznając, że ABW nie musi się w tej sprawie nikomu tłumaczyć. Nawet ze statystyk. Kibicujemy e-Państwu w dalszych zmaganiach o prawo do informacji!


Sytuacja organizacji pozarządowych na Węgrzech jest coraz gorsza. Organizacje społeczne z całej Europy wyraziły zaniepokojenie ograniczeniem swobody ich działania.

POLECAMY

Od pewnego czasu zagłębiamy się w temat algorytmów, profilowania, mikrotargetowania przekazu w sieci. Pierwsze wnioski z naszych badań znajdziecie w tekstach Katarzyny Szymielewicz: Algorytm zwycięstwa i Prawda algorytmów.


Dlaczego uważamy, że użytkownicy są w sieci towarem, a nie klientem – dowiecie się z tekstu o tym, co dzieje się na zapleczu komercyjnego Internetu.

Na zapleczu Internetu

WSPIERAJ PANOPTYKON

Polska często bywa porównywana do Węgier Orbána. Jeśli polskie władze pójdą podobną drogą, swoboda naszej działalności będzie zagrożona. Dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie finansowe przekazywane przez osoby prywatne. Im będzie Was więcej, tym trudniej będzie ignorować nasze działania.

Jeśli chcesz zostać darczyńcą Panoptykonu:

  • przekaż darowiznę na konto Fundacji: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058 PKO Bank Polski (w tytule przelewu wpisz „Darowizna na cele statutowe”, a jeśli chcesz być z nami w kontakcie – również swój adres e-mail);
  • ustaw w banku cykliczną płatność (np. 30 lub 50 zł), która będzie co miesiąc pobierana z Twojego bieżącego rachunku lub karty kredytowej.

Jeśli już jesteś naszym darczyńcą, możesz nam pomóc jeszcze bardziej, zachęcając kolejne osoby, by poszły w Twoje ślady. Powiedz znajomym, że wspierasz Panoptykon i wyjaśnij, dlaczego to robisz. Skorzystaj z sieci społecznościowych i kontaktów na żywo. Dziękujemy!

 
  Redakcja: Anna Obem
Konsultacja: Małgorzata Szumańska, Wojciech Klicki

Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj
  Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami