Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 67
3 czerwca 2017 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
ŚRUBA FISKALNA
   

W maju resort finansów zasypał nas propozycjami zmian w przepisach regulujących kontrolę skarbową. Chciałby m.in., żeby informacje o wszystkich transakcjach bankowych firm – także mikrofirm i osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – trafiały do Krajowej Administracji Skarbowej. Pomysły są szalenie niepokojące, bo oznaczają koniec tajemnicy bankowej – o czym zresztą przedstawiciele Ministerstwa mówią publicznie. I – w przeciwieństwie do nas – nie widzą w tym najmniejszego problemu. Czy nie widzą też problemu z naruszaniem prywatności osób korzystających z usług firm? Wyobraźmy sobie np. wyciąg z konta kliniki leczenia niepłodności, ośrodka leczenia uzależnień, nowotworów, od psychiatry.

Determinacja Ministerstwa w dążeniu do uszczelniania systemu podatkowego jest zrozumiała, ale taki poziom ingerencji w prawa obywateli nie może być wprowadzany w pośpiechu i bez rzetelnej, merytorycznej dyskusji o wątpliwościach. Zaprosiliśmy Ministerstwo Rozwoju i Finansów do dialogu, formułując 10 pytań o masową i prewencyjną kontrolę transakcji finansowych.

Element dekoracyjny

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Państwowa Służba Ochrony i Biuro Nadzoru Wewnętrznego, które chce powołać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, będą miały uprawnienia operacyjne, czyli m.in. do zakładania podsłuchów. Będą też mogły sięgać po dane telekomunikacyjne i internetowe poza realną kontrolą. Oczekiwaliśmy od rządu, że rozwiąże nabrzmiałe od lat problemy związane z brakiem kontroli nad służbami, tymczasem pogłębia je on, powołując dublerów już istniejących służb oraz nadając im niepotrzebnie i niebezpiecznie szerokie uprawnienia. Dodatkowo minister chce zapewnić sobie stały niekontrolowany dostęp do informacji zbieranych przez nowe podmioty. Do czego go wykorzysta? Przekazaliśmy MSWiA naszą krytyczną opinię.

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Zniecierpliwieni oczekiwaniem na wykonanie prawomocnego wyroku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, poprosiliśmy sąd o wymierzenie szefowi SKW grzywny. Zanim doszło do rozprawy, SKW wyrok wykonała (po naszym wniosku) i wydała decyzję, w której odmawiała nam udzielenia odpowiedzi na wniosek o dostęp do informacji publicznej. Rozprawa jednak się odbyła. Jakże wielkie było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że sąd doręczył SKW wyrok dopiero w styczniu, czyli pół roku po jego wydaniu – i jakiś czas po tym, jak zawnioskowaliśmy o ukaranie SKW grzywną za jego niewykonanie. Na planszy Czarnego scenariusza. Gry w dostęp do informacji publicznej dodać trzeba nowe pole: opieszałość sądu w dostarczaniu wyroków.

Czarny scenariusz. Gra w dostęp do informacji publicznej

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Tajność najwyższą wartością Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – takie można mieć wrażenie, obserwując nasze zmagania z ABW o udzielenie choćby okruchów informacji dotyczących sięgania przez nią po dane telekomunikacyjne czy internetowe. W najnowszym odcinku tych zmagań Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację ABW, uznając, że obywatele nie mogą wiedzieć, z iloma firmami zawarła porozumienia o przekazywaniu danych internetowych. Bo jeśli Agencja to ujawni, bezpieczeństwo Polek i Polaków będzie zagrożone. Naszym zdaniem większym zagrożeniem dla obywateli są służby niepoddające się kontroli obywatelskiej. Czekamy na uzasadnienie wyroku.

TEMAT PANOPTYKONU
BLOKOWANIE
   

Kolejne instytucje roszczą sobie prawo do blokowania stron internetowych przez różne podmioty do rozmaitych celów. Do tego nie informują opinii publicznej, że powstają propozycje przepisów, które im to umożliwią. Nie bez trudu uzyskaliśmy od Komisji Nadzoru Finansowego projekt ustawy, która miałaby nadać szefowi KNF uprawnienia do blokowania stron. A z plagą blokowania wciąż walczymy, do znudzenia powtarzając argumenty o jego jednoczesnej nieskuteczności i szkodliwości.

TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

[Obraz]Chociaż część szkoleniową programu BINGO, czyli Bezpieczne organizacje społeczne, zakończyliśmy jeszcze w marcu, projekt trwa. Na naszej stronie publikujemy kolejne odcinki Poradnika BINGO:

Prosimy o ich promowanie, zwłaszcza wśród organizacji!

TEMAT PANOPTYKONU
SZTUKA
   

Nieustannie szukamy nowych form, za pomocą których moglibyśmy tłumaczyć ukryte skutki nadmiernego nadzoru. Dlatego mogliście spotkać nas podczas 17 Biennale Sztuki Mediów WRO 2017, gdzie Katarzyna Szymielewicz otworzyła wystawę pt. Algorytmiczna Fabryka Facebooka.

Natomiast 28 maja można nas było spotkać nad Wisłą, gdzie Teatr Improwizowany Klancyk nadawał kompletnie nową oprawę tematom, którymi zajmujemy się na co dzień. Dziękujemy za wspólną zabawę!

Już nową świecką tradycją stała się nasza obecność podczas Millenium Docs Against Gravity Film Festival, gdzie patronujemy sekcji „Życie pod nadzorem”. W tym roku w sekcji pokazanych zostało 6 filmów. Do zobaczenia na kolejnym festiwalu!

O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na stronie panoptykon.org, w newsletterze i poprzez listę mailingową Ochotnicy Panoptykonu.

Infografika: Algorytmiczna Fabryka Facebooka

INFORMUJEMY

29 maja w Ministerstwie Cyfryzacji spotkało się kilkadziesiąt osób z organizacji społecznych i związków branżowych, by rozmawiać o nowych przepisach regulujących ochronę danych w Unii Europejskich.


Wyciek podręcznika dla moderatorów Facebooka zapoczątkował aferę ochrzczoną błyskawicznie hasłem Facebook Files. Można się nie zgadzać z praktykami Facebooka, ale dyskusja, która się wokół tej sprawy rozpętała, daje nam niespotykane wcześniej wejrzenie w perspektywę firmy na to, dlaczego jedne treści usuwa, inne nie i jak uzasadnia takie, a nie inne decyzje. Komentarz do afery Facebook Files napisała dla nas Dorota Głowacka.

POLECAMY

SmogNie wygląda na to, żeby prywatność widniała wysoko na liście priorytetów twórców aplikacji mobilnych. Przyjrzeliśmy się, czy aplikacje smogowe wypadają w tej sferze lepiej. Niestety, ich twórcy wciąż mają sporo do zrobienia. Warto zacząć od zapoznania się z wynikami naszych testów.

WSPIERAJ PANOPTYKON

Rządzący nie szczędzą nam coraz to nowych pomysłów na nadzorowanie obywateli. Niestety przed ich upublicznieniem nie zastanawiają się nad tym, czy ich pomysły są, czy też nie są groźne dla praw i wolności. To zadanie zdają się pozostawiać nam. Pomóżcie nam w tej pracy, wspierając Panoptykon darowiznami.

Jeśli chcesz zostać darczyńcą Panoptykonu:

  • przekaż darowiznę online za pośrednictwem systemu płatności Payeezy (zapoznaj się ze zmienioną Polityką prywatności na naszej stronie!)
  • przekaż darowiznę na konto Fundacji: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058 PKO Bank Polski (w tytule przelewu wpisz „Darowizna na cele statutowe”, a jeśli chcesz być z nami w kontakcie – również swój adres e-mail);
  • ustaw w banku cykliczną płatność (np. 30 lub 50 zł), która będzie co miesiąc pobierana z Twojego bieżącego rachunku lub karty kredytowej.

Jeśli już jesteś naszym darczyńcą, możesz nam pomóc jeszcze bardziej, zachęcając kolejne osoby, by poszły w Twoje ślady. Powiedz znajomym, że wspierasz Panoptykon, i wyjaśnij, dlaczego to robisz. Skorzystaj z sieci społecznościowych i kontaktów na żywo. Dziękujemy!

 
  Redakcja: Anna Obem
Konsultacja: Małgorzata Szumańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj
  Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami