Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 71
6 października 2017 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
BLOKOWANIE
   

Moda na blokowanie w ministerstwach trwa. We wrześniu do konsultacji trafił projekt Lex Uber Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, który proponuje totalną blokadę niespełniających wymogów aplikacji pośredniczących w zamawianiu przewozu osób. Uprawnienia do blokowania stron internetowych ma uzyskać również KNF. Liczne wady tego pomysłu wypunktowaliśmy w przesłanej do Ministerstwa Finansów opinii. Według nas luki w projekcie sugerują, że błędnie wydane decyzje o blokowaniu (a takich nie można wykluczyć!) najdotkliwiej odczują m.in. drobni inwestorzy. Cytując klasyka, będzie jak zawsze: „I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci. Społeczeństwo”.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
KNF JAK 007
   

Możliwość szerszego blokowania stron to nie jedyna zmiana uprawień KNF, proponowana w projekcie zmian ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Innym problemem jest dostęp szefa Komisji do bilingów, a nawet treści rozmów telefonicznych nagrywanych przez towarzystwa inwestycyjne. I to przy jeszcze mniejszej kontroli niż ta, która dotyczy służb. Problem dostrzegliśmy nie tylko my: swoje uwagi do projektu zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym zgłosiło GIODO, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Cyfryzacji. Mimo to Ministerstwo Finansów zdaje się nie dostrzegać problemu.

TEMAT PANOPTYKONU
KONTROLA ODZYSKANA?
   

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie nad rozporządzeniem o e-prywatności (rozporządzenie ePrivacy) w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego. Przypominamy – rozporządzenie to w bardziej szczegółowy sposób określa nowe zasady gry dla firm zbierających dane użytkowników w sieci. Rozporządzenie ePrivacy to drugi etap reformy standardów ochrony danych (pierwszy to obowiązujące od maja 2016 r. rozporządzenie o ochronie danych osobowych – RODO, które od maja 2018 r. zacznie być w pełni stosowane). W proponowanych przepisach znajdziemy pomysły dotyczące zasad udzielania aktywnej zgody, anonimizacji (usuwania danych pozwalających na identyfikację użytkownika) i pseudonimizacji (zastępowania ww. danych) czy szyfrowania danych. Choć regulacja spotyka się z obawami i ogromną krytyką firm marketingowych, my widzimy również pozytywny scenariusz, w którym zmiany przyniosą korzyści wszystkim. Pomóż nam przekonać posłów, że to dobry projekt!

TEMAT PANOPTYKONU
IDENTYFIKOWALNI
   

Nikt nie musi już nikogo legitymować podczas manifestacji, żeby władza wiedziała, kto w niej uczestniczył? Aby tak się stało, wystarczy, że ABW dostanie od Policji prawnie dozwolone nagrania z przebiegu wydarzenia i porówna je, przy pomocy informatycznego systemu rozpoznawania twarzy, z bazą dokumentów paszportowych Ministerstwa Cyfryzacji. Czy tak się dzieje? Wiemy już, że z punktu widzenia prawa i technologii możliwe było utworzenie bazy zidentyfikowanych wzburzonych obywateli. A mechanizmów kontroli nad romansem służb z Ministerstwem jak zwykle brak.

TEMAT PANOPTYKONU
DŁUŻNIK PUBLICZNY
   

Masz problemy finansowe? Dowie się o tym cały Internet. W ten sposób można streścić propozycje opiniowanych przez nas zmian ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych Ministerstwa Sprawiedliwości. Zniesienie ograniczeń w dostępie spowoduje, że o upadłości konsumenckiej czy niepłaconych alimentach będzie mógł dowiedzieć się każdy. I to nawet 10 lat po tym, jak poradziliśmy sobie z trudnościami.

TEMAT PANOPTYKONU
WŚCIBSKI TRANSPORT VOL. IV
   

Choć sezon rowerowy zbliża się ku końcowi, we wrześniu postanowiliśmy zainterweniować w sprawie coraz bardziej popularnego środku transportu miejskiego w Warszawie: Veturilo. Operator wypożyczalni, firma Nextbike, zaczęła bowiem przy rejestracji wymagać od użytkowników zielonego transportu numeru PESEL. Tym samym rowery miejskie trafiają na naszą listę wścibskiego transportu – obok komunikacji miejskiej, kolei oraz samochodów. Na szczęście w sezonie jesiennym gorzej ze śledzeniem spacerujących obywateli radzi sobie miejski monitoring. Od czego w końcu są parasole!

TEMAT PANOPTYKONU
NA KOZETCE
   

Jednym z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z traumą jest rozmowa. Dlatego w 16. rocznicę zamachu na WTC, podczas Freedom Not Fear Day, zaprosiliśmy Was do wspólnej terapii. W nowej otwartej formule, bez panelistów, dyskutowaliśmy z Wami m.in. o tym, czy strach przed terroryzmem można oswoić, o jego wpływie na nasze codzienne decyzje, o roli sieci w sytuacjach krytycznych.

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY POD KONTROLĄ
   

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie próbuje ograniczać obywatelom i obywatelkom prawo do informacji na temat działania służb specjalnych, zasłaniając się argumentem o trwającej „niewypowiedzianej, ale rzeczywistej wojnie terroryzmu z całym światem demokratycznym”. Na szczęście nasz sceptycyzm wobec takiego stawiania sprawy podziela Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku w sprawie przeciwko Służbie Kontrwywiadu Wojskowego napisał, że większe uprawnienia służb powinny oznaczać poddawanie ich większej społecznej kontroli. Dlatego nie składamy broni i wspólnie z Fundacją ePaństwo poprosiliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich o przyłączenie się do naszej batalii sądowej.

TEMAT PANOPTYKONU
KREATYWNIE O WOLNOŚCI
   

KONKURS PRZEKŁA-DANKA! Kreatywne głowy poszukiwane! Wymyśl hasło promujące bezpieczeństwo w sieci, a my umieścimy je na naszych naklejkach. Więcej o konkursie na stronie.

INFORMUJEMY

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że pracodawca musi poinformować pracownika o tym, że monitoruje komunikację elektroniczną w miejscu pracy.


Polska Izba Ubezpieczeń chce dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce. A my pytamy o to, gdzie jest granica sięgania przez prywatne podmioty po wrażliwe informacje o obywatelach i obywatelkach zgromadzone w prowadzonych przez państwo bazach danych.


Sąd uchylił decyzję PKP S.A. o odmowie udostępnienia informacji na temat monitoringu na dworcach kolejowych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Być może w końcu, po 3 latach, uda nam się dowiedzieć, gdzie i jak nas podglądają. A może nawet podsłuchują?


Organizacje społeczne monitorujące ustawę powołującą Narodowy Instytut Wolności nie zostały wpuszczone do Senatu – mimo zaproszenia marszałka Bogdana Borusewicza. Niepokoi nas ten zwyczaj barykadowania się władzy przed przedstawicielami opinii publicznej.

KOMUNIKAT SPECJALNY

W najbliższych dniach pilnie oglądajcie odwiedzane przez Was strony internetowe. Jeżeli zobaczycie na nich poniższy symbol, to znak, że ktoś Was śledzi!

PS „A co, jeśli mam zainstalowanego uBlocka?” To, że nie widzicie reklam, nie oznacza, że nie jesteście w ich grupach celowych. Już kilkudniowy test z wyłączonym uBlockiem może sprawić, że oko Google’a objawi się Wam w pełnej krasie. Szukamy śmiałków, którzy odważą się zrobić test i opowiedzą nam o swoich spostrzeżeniach.

POLECAMY

Na naszej stronie możecie przeczytać dwie – prawdziwe! – historie o tym, jak algorytmy wpływają na nasze życie. Autor otrzymał od nas egzemplarz książki Broń matematycznej zagłady Cathy O’Neil. Życzymy miłej lektury!


W związku z niedawnymi (4 października) odwiedzinami Policji w biurach kilkunastu organizacji kobiecych w całej Polsce przypominamy, jak zachować się podczas niezapowiedzianej wizyty służb w siedzibie organizacji.

WSPIERAJ PANOPTYKON

Przez portal ngo.pl zostaliśmy zaliczeni do grona „niepokornych” organizacji społecznych, które – wbrew krzywym spojrzeniom rządzących – otrzymują konkretne wsparcie od obywateli. My wolimy myśleć, że te 23 tys. zł więcej, które przekazaliście nam w tym roku w ramach 1%, to wynik coraz większego zrozumienia sensu naszych działań i docenienia przez Was naszej pracy. Dziękujemy Wam jeszcze raz i przypominamy, że 1% to nie jedyny sposób, w jaki możecie zaangażować się w naszą działalność.

Wesprzyj nasze działania, przekazując darowiznę.

Zaangażuj się w akcję! (GŁOSOWANIE E-PRYWATNOŚĆ)

Wspomóż nas kreatywnie! (KONKURS NAKLEJKOWY)

 
 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Anna Obem, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj

  Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami