Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 89
5 kwietnia 2019 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
NOWY PREZES UODO
   

Ekspresowy monitoring wyborów Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych już za nami. Sejm wybrał na to stanowisko Jana Nowaka – jedynego zgłoszonego kandydata, dotychczasowego dyrektora Urzędu odpowiedzialnego za jego obsługę administracyjną oraz radnego i wieloletniego członka PiS. Tempo prac, których marszałek Sejmu mimo naszego apelu nie spowolnił, uniemożliwiło rozwianie wątpliwości dotyczących niezależności i merytorycznego przygotowania Jana Nowaka do wyznaczania przez najbliższe cztery lata standardów ochrony danych obywateli. W przyszłym tygodniu sprawa trafi do Senatu. A my mamy nadzieję, że kandydat udowodni swoją niezależność, zwiększając przejrzystość Urzędu np. poprzez rzetelną informację na temat wydawanych decyzji, rodzaju i liczby skarg, stawiając na kompetentnych współpracowników oraz rezygnując z członkostwa w partii.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
1% DLA PANOPTYKONU
   

Od czterech lat Panoptykon można wspierać 1% podatku (KRS 0000327613). Wahasz się kogo wesprzeć w tym roku? Zajrzyj na naszą stronę, gdzie tłumaczymy, dlaczego warto wspierać Panoptykon, co nam się udało i na co wydaliśmy środki otrzymane w zeszłym roku.

TEMAT PANOPTYKONU
BANKI DLA LUDZI
   

To już oficjalne: 4 kwietnia prezydent podpisał ustawę nowelizującą m.in. prawo bankowe, która przyznaje klientom ubiegającym się o kredyt nowe uprawnienia. Z Izabelą Dąbrowską-Antoniak (dyrektorką Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego) rozmawialiśmy o tym, czego już wkrótce konsumenci będą mogli dowiedzieć się od banków, a na naszej stronie znajdziecie materiał pt. Prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowej w pytaniach i odpowiedziach.

TEMAT PANOPTYKONU
FILTRANET
   

Przeciwko art. 13, wprowadzającemu obowiązkowe filtrowanie treści przez platformy internetowe, protestowało 5 milionów Europejczyków. Mimo to Parlament Europejski nie wykreślił go przed decydującym głosowaniem nad dyrektywą prawnoautorską. O art. 13 i tym, co czeka nas po zmianie przepisów, opowiedział nam Alek Tarkowski w podcaście Panoptykon 4.0.

TEMAT PANOPTYKONU
KRAKÓW BEZ ORWELLA
   

Nie będzie totalnego monitoringu w Krakowie. W miażdżącej opinii radcowie prawni z urzędu miasta przywołali negatywną ocenę Panoptykonu i RPO oraz podkreślili niezgodność projektu z Konstytucją RP „z uwagi na niedopuszczalną ingerencję w wolności i prawa obywatelskie”. Pomysłodawca montażu 100 tys. kamer na każdej krakowskiej latarni przez ostatnie 2 miesiące wielokrotnie zmieniał główne założenia projektu. W odpowiedzi na opinię radców oświadczył: „Niedługo na osiedlu Wiśniowa pojawi się jedna testowa kamera według mojego pomysłu. Zapłacę za to sam, by przekonać sceptyków”. Coś nam się wydaje, że i ta kamera może okazać się nielegalna…

INFORMUJEMY

PIERWSZY MILION KARY. Przedsiębiorca też człowiek, należy chronić jego dane, a spełnienie obowiązku informacyjnego to podstawa – tak można podsumować decyzję Urzędu Ochrony Danych Osobowych o pierwszej karze na gruncie RODO. Firma, której kara dotyczy, poinformowała o przetwarzaniu danych osobowych tylko niewielką część podmiotów, których dane przetwarzała, zasłaniając się zbyt wysokimi kosztami. Wkrótce po decyzji zapowiedziała odwołanie.


NISKIE STANDARDY. Administracja publiczna w Unii Europejskiej nie zarabia na sprzedawaniu powierzchni reklamowej, a mimo to wpuszcza na swoje strony skrypty śledzące takich firm, jak Google, Facebook czy Twitter. Czy nie czas zadbać o prywatność obywateli?


NOWY WSPANIAŁY FACEBOOK. Kilka lat temu Facebook miał być emanacją demokracji – narzędziem pozwalającym każdemu na równych prawach uczestniczyć w publicznej debacie. Dziś Mark Zuckerberg stawia na poczucie bezpieczeństwa użytkowników. Czy to zapowiedź końca handlu danymi, czy czeka nas kolejna kosmetyczna zmiana?


DZIEŃ BEZ CENZURY. Zamykanie ludziom ust nie sprawi, że zmienią swoje poglądy, a zablokowanie postu nie sprawi, że on zniknie z sieci. W Dzień bez Cenzury Internetu przyjrzeliśmy się kontrowersyjnej wypowiedzi Zofii Klepackiej i temu, jak zareagował na nią Facebook.

WIEDZA

TRENING PRYWATNOŚCI. W tydzień nie przygotujesz się do maratonu ani nie wymażesz swoich danych z sieci. Tak jak początkujący biegacze zaczynają od najmniejszej dawki wysiłku i ćwicząc regularnie, stopniowo zwiększają obciążenie, tak my proponujemy strategię małych kroków, by stopniowo i bez zadyszki zwiększać kontrolę nad swoim cyfrowym „ja”. W chwilach słabości zastrzyk motywacji zapewni Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl, który z bliska przygląda się wyciekom danych i ich konsekwencjom dla użytkowników Internetu. W wielu wypadkach dałoby się ich uniknąć, gdyby twórcy rozwiązań informatycznych o ochronie danych myśleli już w trakcie projektowania usług czy produktów. Jak do tego podejść, opisaliśmy w wiosennym bonusie RODO w programowaniu.


PRACA POD NADZOREM. Monitoring służbowej poczty, blokady stron, karty, czipy i kodeks zachowania na społecznościówkach. Na co może sobie pozwolić wobec Ciebie pracodawca, a czego prawo mu zabrania? Analizujemy.

SPOTKAJMY SIĘ

  • 13 kwietnia, w godz. 10–17, podczas finału III Olimpiady Cyfrowej organizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska. Na warsztaty dla nauczycieli i galę finałową zapraszamy do Centrum Konferencyjnego Kopernik (Warszawa).
  • 16 kwietnia, w godz. 18–20, na debacie W cieniu Wielkiego Brata organizowanej przez Klub Absolwentów UW. W debacie wezmą udział: Katarzyna Szymielewicz, Paweł Waszkiewicz oraz Robert Kroplewski. Moderacja: Paweł Sulik (Warszawa).
  • 18 kwietnia, o godz. 19, w Café Kulturalna na rozmowie o zagrożeniach prywatności w sieci. W spotkaniu, inspirowanym Cokolwiek wybierzesz Jakuba Szamałka, udział wezmą autor książki oraz Katarzyna Szymielewicz (Warszawa).

10. URODZINY PANOPTYKONU

Wielkimi krokami zbliżają się 10 urodziny Panoptykonu. Szykujemy coś specjalnego – niedługo poinformujemy, gdzie i jak będziemy świętować. Ale prezenty przyjmujemy już teraz i za wszystkie gorąco dziękujemy :-*

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki, Małgorzata Szumańska
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.