Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 92
2 lipca 2019 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
WYGRANA I RUNDA
   

Znamy już pierwszą decyzję sądu w sprawie SIN vs Facebook. Sąd niemal w całości uznał nasz wniosek i tymczasowo zakazał usuwania stron, kont i grup prowadzonych na Facebooku i Instagramie przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki, a także blokowania jej pojedynczych postów. Cieszymy się – choć to dopiero pierwsza runda, a Facebook ma możliwość odwołania się od tej decyzji.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
KONIEC PROFILOWANIA
   

Przez pięć lat pracownicy urzędów pracy na podstawie odpowiedzi udzielonych na krótki kwestionariusz segregowali bezrobotnych na trzy grupy. Tylko jedna z nich miała szansę otrzymać pomoc w powrocie na rynek pracy. Rozwiązanie to krytykowaliśmy jeszcze na etapie projektu, a gdy weszło w życie – sprawdzaliśmy, jak działa w praktyce. W czerwcu w końcu pożegnaliśmy się z dyskryminującymi przepisami.

TEMAT PANOPTYKONU
PRAWIE ZA DARMO
   

Tzw. darmowe usługi oraz zniżki za dane działają na nas jak płachta na byka. Kiedy więc zorientowaliśmy się, że PZU oferuje „bezpłatne” ubezpieczenie dziecka (nie płacisz, pod warunkiem że zgodzisz się na marketing dziewięciu podmiotów z Grupy PZU), nie mieliśmy zbyt dobrego zdania o działaniach spółki. Po kilku dniach ofertą zainteresował się Prezes UODO, a my dostaliśmy od ubezpieczyciela ostrzeżenie: dalsze zarzuty z naszej strony miały skutkować krokami prawnymi. To pierwszy raz w historii Fundacji, kiedy ktoś w ten sposób próbował zamknąć nam usta.

TEMAT PANOPTYKONU
NIEJAWNOŚĆ
   

Pierwszy raz o projekcie ustawy o informacjach niejawnych napisaliśmy jeszcze w maju, ale do dziś jego tekst upubliczniony jest wyłącznie na stronie Panoptykonu. Z odpowiedzi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na nasze wnioski o dostęp do informacji publicznej niestety niewiele wynika.

TEMAT PANOPTYKONU
PRZEGRANA Z ABW
   

Po trzech i pół roku batalii sądowych Naczelny Sąd Administracyjny wydał dla nas niekorzystny wyrok. Nie dowiemy się, z iloma podmiotami ABW zawarła umowy, które umożliwiają jej stały dostęp do danych gromadzonych przez firmy (uprawnienie przyznane przez ustawę inwigilacyjną). Oznacza to, że w naszej grze w czarny scenariusz dotarliśmy właśnie do mety. Przed nami trudna decyzja – co dalej.

TEMAT PANOPTYKONU
RODO W EUROPIE
   

Jak działa RODO w Europie? Czy inne kraje mierzą się z tymi samymi problemami dotyczącymi ochrony danych osobowych co Polska? Mieszkańcy którego państwa najczęściej zgłaszają naruszenia swoich praw? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w najnowszym, jubileuszowym numerze GDPR Today – anglojęzycznym portalu tworzonym przez międzynarodową sieć organizacji EDRi, której jesteśmy członkiem. Artykuł Od redakcji znajdziesz też w wersji polskiej na naszej stronie.

TEMAT PANOPTYKONU
15 SKARG
   

Już piętnaście organów ochrony danych osobowych rozpatruje skargi przeciwko Google’owi i IAB Europe – podmiotom odpowiedzialnym za stworzenie nieprzejrzystego i niedbającego o prywatność użytkowników systemu reklamy internetowej. Szanse na uznanie naszych argumentów rosną: w świeżutkim raporcie brytyjski organ podkreślił: „Mamy podstawowe, systemowe zastrzeżenia co do zgodności branży spersonalizowanej reklamy z wymogami ochrony danych osobowych”.

INFORMUJEMY

NIEOPŁACALNY BIZNES. Zostańmy na chwilę w temacie reklamy internetowej. Wydawało nam się dotąd, że rynek ten jest nieopłacalny tylko dla nas, końcowych użytkowników, którzy w zamian za dostęp do informacji (nawet w serwisach z płatną subskrypcją) oddają swoje dane. Niedawne badanie przeprowadzone przez zespół pracowników kilku amerykańskich uczelni na jednym z dużych koncernów medialnych sugeruje coś innego. Przejście z reklamy kontekstowej na reklamę profilowaną wiązało się z podniesieniem zysków firmy zaledwie o 4%. Większość pieniędzy z reklam zamiast do wydawcy trafiła do pośredników.


BANY I CIENIE. Oskarżenia o uprawianie cenzury zmuszają platformy internetowe do coraz bardziej kreatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest shadow ban. Media społecznościowe zamiast usuwać daną treść ograniczają jej zasięg i możliwość dotarcia do niej użytkownikom portalu. O praktyce opowiadamy na przykładzie spreparowanego wideo z Markiem Zuckerbergiem w roli głównej.

WIEDZA

PRACOWNIK POD LUPĄ. Poprawa komunikacji w zespole czy kontrola pracownika? O dobrych i złych stronach technologii wykorzystywanych przez działy HR rozmawialiśmy z Martą Dobrzańską – analityczką HR i założycielką Great Digital oraz Elżbietą Niezgódką – adwokatką i ekspertką z dziedziny ochrony danych osobowych.

SPOTKAJMY SIĘ

MARKETING POLITYCZNY 2.0. Na sesji specjalnej z okazji 10-lecia Panoptykonu, która odbędzie się 9 lipca, o godz. 17:30 w Warszawie, w siedzibie Collegium Civitas (PKiN) podczas zjazdu Concilium Civitas. Dyskusję w gronie ekspertów (Dominik Batorski – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Sotrender; Krzysztof Izdebski – Fundacja ePaństwo; Anna Mierzyńska – OKO.press oraz Katarzyna Szymielewicz – Fundacja Panoptykon) o polskim kontekście poprzedzi wystąpienie Michała Kosińskiego z Uniwersytetu Stanforda pt. Jak ludzie podejmują decyzje wyborcze i jak reklama polityczna może na nich wpływać?. Zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrację mailową. Spotkanie będzie transmitowane online.


NA LETNICH FESTIWALACH. W Gdyni (3–6 lipca, Open’er Festival), Lubiążu (9–13 lipca, SLOT Art Festival), Kostrzynie nad Odrą (1–3 sierpnia, Pol’and’Rock Festival). Przygotowaliśmy dla Was warsztaty, pogadanki, kreatywne zabawy, a także panoptykonowe gadżety.

DO POCZYTANIA

THE PRIVACY PROJECT. To zbiór ciekawych analiz, opinii i filozoficznych rozważań o prywatności nie tylko dla zaawansowanych (zwróć uwagę na oznaczenie beginner).


BIG BROTHER AWARDS. Do poczytania, ale też obejrzenia. W czerwcu niemiecka organizacja Digital Courage po raz kolejny wręczyła Nagrody Big Brothera. Wśród laureatów znalazła się m.in. aplikacja używana w procesie rekrutacji (również o niej mówimy w podcaście) oraz firma oferująca pomoc w znalezieniu członków rodziny przez badania DNA.

WSPIERAJ

Dziesiątki, a czasem setki godzin pracy, opłaty za złożenie pozwu, a w przypadku przegranej – koszty procesowe. Ciągnące się przez lata postępowania to realne obciążenie dla naszego budżetu. Dorzuć się do naszych sądowych batalii!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.