Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 26
3 stycznia 2014 r.

Z okazji Nowego Roku 2014 wszystkim Panoptykonowym Czytelnikom składamy najserdeczniejsze życzenia: mniej inwigilacji, więcej zaufania, otwartości i wolności!
Zespół Fundacji Panoptykon

GRUDZIEŃ POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

W grudniu podsumowaliśmy projekt, w którym przyglądaliśmy się zasadom i praktyce sięgania przez organy państwa po dane użytkowników usług internetowych. Badanie pilotażowe, w którym wzięły udział cztery wiodące firmy internetowe, i odpowiedzi organów państwa na wnioski o dostęp do informacji publicznej przyniosły więcej nowych pytań niż prostych odpowiedzi. Mamy jednak poczucie, że dopiero postawienie tych pytań pomoże otworzyć potrzebną debatę publiczną i zainspirować zmiany prawne.

Służby były też jednym z adresatów naszej akcji 100 pytań o inwigilację. Układanka odpowiedzi w dalszym ciągu pozostaje niekompletna. Chociaż reakcje niektórych instytucji na nasze 100 pytań można uznać za wzorcowe (np. GIODO, MAiC), inne odpowiedzi plasują się na granicy absurdu (prezydent nie wie, skąd dowiedział się o PRISM), a jeszcze inne są powodem do poważnego zaniepokojenia. Szczególnie to, że Kancelaria Premiera niewiele wie na temat inwigilacji, a jeśli nawet coś wie, nie zamierza się tą wiedzą dzielić z obywatelami.

Na sam koniec roku opinia publiczna otrzymała kolejną dawkę informacji o nadużyciach amerykańskich służb: NSA miała przechwytywać przesyłki ze sprzętem elektronicznym i montować w nim urządzenia szpiegujące. Jeśli więc końcówkę 2013 r. potraktować jako zwiastun, zapowiada się kolejny rok obfity w doniesienia o inwigilacji.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING WIZYJNY
   

Ponad 10 miesięcy od chwili przygotowania przez nas na zaproszenie MSW propozycji uregulowania działania monitoringu, MSW hucznie ogłosiło… projekt założeń do ustawy o monitoringu. Choć propozycja ta zawiera kilka pożytecznych rozwiązań, jest daleka zarówno od doskonałości, jak i naszych rekomendacji. I mimo że do samej ustawy wciąż jeszcze daleka droga, propozycja wzbudziła zaniepokojenie osób, które usłyszały, że ustawa zakaże używania prywatnych kamer. Czy te obawy są uzasadnione?


TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Czy Straż Graniczna uzyska nowe uprawnienia? Jeszcze nie wiadomo, gdyż projekt rozporządzenia, które miałby je wprowadzić, jest sprzeczny z ustawą kompetencyjną tej służby. W całej sprawie jest zresztą więcej zagadek. Nie wiadomo nawet dokładnie, o jakie uprawnienia chodzi, gdyż pojawiające się w projekcie rozporządzenia pojęcie „czynności specjalne” nie zostało zdefiniowane. Być może MSW też zdaje sobie sprawę z niedoskonałości swojej propozycji i dlatego nie umieściło jej na rządowych stronach internetowych. Szkoda, że o takich rzeczach trzeba dzisiaj przypominać ministerstwu na Twitterze. Więcej >>


TEMAT PANOPTYKONU
SPOŁECZEŃSTWO CYFROWE
   

W grudniu zamknęliśmy dwa cykle artykułów publikowanych pod szyldem „Cyfrowa Wyprawka dla dorosłych”: o prawie w Internecie i teksty dedykowane rodzicom zaniepokojonych bezpieczeństwem dzieci w sieci. Tym, którzy nie mieli okazji do tej pory okazji się z nimi zapoznać, polecamy lekturę na długie zimowe wieczory.

INFORMUJEMY

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, nic więc dziwnego, że rząd nie ustaje w poszukiwaniach skutecznego sposobu walki z tym problemem. Czy jednak jest nim profilowanie bezrobotnych?


Choćby nie wiadomo jak bardzo Stany Zjednoczone naruszały prawa mieszkańców Unii Europejskiej, nic nie zachwieje zaufaniem, że dane Europejczyków są w amerykańskich rękach bezpieczne - takie przesłanie płynie z opublikowanego przez Komisję Europejską dokumentu zatytułowanego: „Odbudowanie zaufania w europejsko-amerykańskim przepływie danych”. Ale czy po „roku Snowdena” jest jeszcze miejsce na zaufanie w relacjach z amerykańskim bratem?

 


Niemieccy użytkownicy pewnego kanału internetowego z treściami dla dorosłych otrzymali wezwania do zapłaty 250 euro za rzekome naruszenie prawa autorskiego. Na czym polega „copyright trolling” i dlaczego ta nie całkiem etyczna praktyka staje się coraz bardziej powszechna także w Polsce?


Więcej informacji w tekstach Fundacji Panoptykon i na blogu W skrócie >>

POLECAMY

„Wolność informacji nie musi być zła i najczęściej nie jest. Przeciwnie: wolność czyni informację bardziej wartościową. Dzięki niej informacji może starczyć dla wszystkich”. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że wolność bywa źródłem problemów i konfliktów. Jak sobie z nimi radzić, nie zabijając wolności informacji? Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć temu, co dzieje się z kontrowersyjnymi materiałami w Internecie i w taki sposób powstał Przewodnik „Perypetie informacji w Internecie”. Dostępny już w wersji internetowej.


„Człowiek inwigilowany przestaje być wolny, inwigilowane społeczeństwo przestaje być demokracją” – napisali w swoim liście autorzy i wydawcy z 83 krajów (wśród nich wielu noblistów), sprzeciwiając się inwigilacji. O reformę inwigilacji wystąpiły też największe amerykańskie firmy internetowe. Polecamy komentarz Katarzyny Szymielewicz.


Każdy, kto z uwagą śledził rozwój afery, której pierwszym (choć z perspektywy czasu wcale nie najważniejszym) epizodem było ujawnienie programu PRISM, powinien mieć uzasadnione wątpliwości, czy amerykańskie i europejskie służby działają w interesie obywateli, czy raczej, usprawiedliwiając się interesem publicznym, masowo łamią ich prawa. Polecamy komentarz Katarzyny Szymielewicz.

Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami