Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 93
6 sierpnia 2019 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
JAWNOŚĆ A RODO
   

RODO ma wiele supermocy, ale jednej z całą pewnością nie ma. Nie wpływa na możliwość ujawniania dokumentów urzędowych, nie stoi więc w sprzeczności z walką na rzecz większej jawności państwa. Dlatego z niedowierzaniem przyjęliśmy informację o postanowieniu Prezesa UODO powodującym wstrzymanie wykonania wyroków sądów administracyjnych, dzięki którym mieliśmy się dowiedzieć, kto poparł poszczególnych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
NIEWYJAŚNIONE
   

Prawo do wyjaśnienia miało poprawić relację klientów z bankami i sprzyjać wzajemnemu zaufaniu. Niestety, ktoś tu czegoś nie zrozumiał. Zamiast wykazu danych kredytobiorcy mogą liczyć tylko na wykaz kategorii danych, które są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji kredytowej. Trudno nam wymyślić, jak w tym wypadku klient miałby np. sprawdzić i poprawić swoje dane.

TEMAT PANOPTYKONU
IMPERIUM KONTRATAKUJE
   

Pierwsza runda była nasza, ale wiedzieliśmy, że ten przeciwnik łatwo nie odpuści. Po korzystnej decyzji sądu, który uznał nasze argumenty i nakazał Facebookowi m.in. zaprzestanie blokowania strony SIN, doczekaliśmy się odpowiedzi samego pozwanego. Choć istnieje regulamin Facebooka w języku polskim, firma twierdzi, że po polsku nie rozumie. Kwestionujemy to stanowisko, ale w przypadku niepowodzenia będziemy musieli wyłożyć ok. 1900 zł na tłumaczenie pozwu (podpowiedź: możesz się dorzucić). O szczegółach sprawy przeczytasz tu.

TEMAT PANOPTYKONU
DRUGIE PODEJŚCIE
   

Przed nami jesienne wybory, a także oficjalny start kampanii „Kto Cię namierzył”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem precyzyjnego targetowania przez partie polityczne (skojarzenia z Cambridge Analytica uprawnione). Czy jest to popularna taktyka wśród polskich partii? Czy Facebook robi dość, żeby poinformować nas, kto i w jaki sposób walczy o nasz głos? Pomóżcie nam szukać odpowiedzi na te pytania, instalując wtyczkę Kto Cię namierzył (Who Targets Me). Dzięki niej zobaczycie, które partie wzięły Was na cel, a my zajrzymy w kryteria targetowania reklam politycznych.

TEMAT PANOPTYKONU
POWRÓT DO SZKÓŁ
   

Gratka dla nauczycieli i nauczycielek. Startujemy z nową odsłoną Akademii Cyfrowej Wyprawki. Podczas trzech dwudniowych zjazdów porozmawiamy o prywatności, dezinformacji i komunikacji w sieci. Udział w Akademii jest bezpłatny!

TEMAT PANOPTYKONU
W RĘKACH IRLANDII
   

Wiemy już, że to irlandzki organ ds. ochrony danych osobowych będzie przewodniczył postępowaniu przeciwko Google’owi. Przypominamy: skargi na ekosystem reklamy interaktywnej trafiły już do organów w 15 państwach europejskich, w tym do Prezesa UODO. Nasze zastrzeżenia podzielił już brytyjski organ, który w niedawno wydanym raporcie pisał, że branża reklamy interaktywnej jest niedojrzała w swoim podejściu do wymagań związanych z ochroną danych osobowych.

INFORMUJEMY

WAKACYJNY FACE-SZAŁ. Kiedyś w modzie było oblewanie się wodą, teraz – wrzucanie swoich i cudzych zdjęć z przyszłości. FaceApp, bo o nim mowa, najpierw podbił serca celebrytów, a następnie został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosjan. Czy to narodowość twórców jest największym problem aplikacji? Mamy spore wątpliwości. A wszystkim wakacyjnym fotografom polecamy bonus: artykuł RODO a ochrona wizerunku. Smacznego!


ANONIMOWE TABLICE. Pamiętacie jeszcze akcję „Nie podam”? Kierowcy z wielu polskich miast wpisywali to hasło na biletach uprawniających do parkowania, protestując tym samym przeciwko obowiązkowi zamieszczania tam numerów rejestracyjnych. Gorąco im kibicowaliśmy, aż tu nagle dowiadujemy się, że według Naczelnego Sądu Administracyjnego numer rejestracyjny nie jest daną osobową. Przyznajemy ze skruchą, że zupełnie nie rozumiemy argumentacji sądu.

WIEDZA

W PODRÓŻ. W letnim sezonie w podcaście Panoptykon 4.0 wizytujemy inne światy. Z Bohdanem Pękackim z Greenpeace’u odkrywamy, jak dużo wspólnego ma praca Panoptykonu z walką z globalnym ociepleniem. Z Jakubem Szamałkiem, autorem kryminału Cokolwiek wybierzesz, przyglądamy się popkulturze, która upodobała sobie temat relacji człowieka i technologii. Gdziekolwiek się wybieracie, zabierzcie nasz podcast ze sobą.


BĄDŹ JAK PIOTR. Zamiast wakacyjnej listy lektur małe przypomnienie, jak zachować się, gdy w wypożyczalni wymagają skanu dokumentu ze zdjęciem.

  1. Wykonaj samodzielną anonimizację (zostaw tylko minimalną liczbę danych, np. imię, nazwisko i datę ważności dokumentu).
  2. Bądź jak Piotr.

Piotr nie mógł wypożyczyć skutera, bo firma nie przyjęła zdjęcia prawa jazdy z zasłoniętym PESEL-em. Piotr do domu wrócił spacerem, a wieczorem napisał do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Ty również lubisz brać sprawy w swoje ręce? Dołącz do Ochotników Panoptykonu.

WSPIERAJ

Dziękujemy za wszystkie wakacyjne inspirujące rozmowy podczas letnich festiwali. W naszym plebiscycie na największy grzech Internetu wygrało profilowanie i śledzenie. Obiecujemy, że nie odpuścimy tego tematu, a zainteresowanym przypominamy o naszym raporcie o zapleczu Internetu. Wciąż można go pobierać i wciąż można nas wspierać.


Fot. Ola Skorżyńska Photo I SLOT NGO

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.