Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 94
4 września 2019 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
KTO CIĘ NAMIERZYŁ
   

W kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego na reklamy polityczne na Facebooku wydano w Polsce niemal 1,7 mln zł. Na celowniku partii znaleźli się głównie najmłodsi oraz najstarsi wyborcy. Jaką strategię przyjmą politycy przed jesiennymi wyborami? Weź udział w badaniu politycznej propagandy na Facebooku i zainstaluj wtyczkę „Kto cię namierzył”.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
CO POWIE BANK?
   

Nam powiedział niewiele. Pierwsze testy prawa do wyjaśnienia (tj. nowych uprawnień przyznanych klientom banków starającym się o kredyt lub pożyczkę) wypadły blado. Ty też w ostatnim okresie (od kwietnia 2019 r.) starałeś/-aś się o kredyt? Pomóż nam sprawdzić standardy w Twoim banku.

TEMAT PANOPTYKONU
OSTATNI DZWONEK
   

…dla nauczycieli, którzy chcą jeszcze wziąć udział w Akademii Cyfrowej Wyprawki (i rodziców, którzy chcą polecić ACW znajomym pedagogom). Zgłoszenia na tegoroczną edycję serii szkoleń o prywatności, dezinformacji i komunikacji w sieci przyjmujemy do piątku (6 września) do południa. Udział jest bezpłatny, zwracamy również koszt transportu i zakwaterowania.

TEMAT PANOPTYKONU
CZEKAJĄC NA SĄD
   

Niestety, nadal nie wiemy, czy będziemy musieli zainwestować okrągłą sumę w przetłumaczenie pozwu Społecznej Inicjatywy Narkopolityki przeciwko Facebookowi (jedyne 50 tys. znaków) na język Szekspira. Sąd „też człowiek” i ma prawo do wakacji. Tymczasem przypominamy argumentację prawników Facebooka (za fotomontaż dziękujemy powodowi).

TEMAT PANOPTYKONU
ROWER NA PESEL
   

„Podać PESEL czy nie podać?” oto jest pytanie. W przypadku Veturilo: podawać – odpowiedział na nasz wniosek Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. A dokładniej – po odbyciu kontroli zawyrokował, że spółka ma prawo przetwarzać numery PESEL w celu ewentualnego dochodzenia roszczeń. Jeśli chcesz złożyć skargę w tej sprawie, podpowiadamy, jak to zrobić.

INFORMUJEMY

W tym roku otrzymaliśmy od Was 162,4 tys. zł w ramach 1% podatku. Na tę kwotę złożyły się osoby rozliczające podatki w 166 miejscowościach z całej Polski. To najlepszy wynik w historii Panoptykonu. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swój 1% do ochrony wolności i prywatności!

WIEDZA

METAROZMOWA. „Ale o co Wam chodzi z tą wolnością? Niby kto mi chce ją zabrać i jak?” – słyszymy czasem. Na szczęście tym razem to my pytamy, a odpowiada – w pięknym stylu – prof. Paweł Łuków. Zapraszamy na najnowszy odcinek podcastu Panoptykon 4.0.

SPOTKAJMY SIĘ

W Warszawie:

 • na debacie Jak naprawić Internet? (premiera magazynu Pismo)
  Kiedy: 12.09, godz. 18.00 (czwartek)
  Gdzie: Przestrzeń from Facebook, ul. Koszykowa 61, Warszawa
 • podczas THINK Summit (Fire side chat – Data Rights = Human Rights)
  Kiedy: 17.09, godz. 14.00 (wtorek)
  Gdzie: Centrum Praskie Koneser, ul. Ząbkowska 27/31
 • na Festiwalu Nauki (Czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne)
  Kiedy: 28.09, godz. 17.30 (sobota)
  Gdzie: Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, wejście z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego, sala 0.03 na parterze, ul. Pasteura 5

W Łodzi:

 • podczas Igrzysk Wolności (sesja Pokolenie Wartości)
  Kiedy: 15.09, godz. 17.30 (niedziela)
  Gdzie: Atlas Arena, aleja ks. bp. Władysława Bandurskiego 7

W Londynie:

 • Lunchtime talk: Three layers of your digital profile w ramach wystawy Fundacji Mozilla Higher Resolution autorstwa Hyphen Labs
  Kiedy: 20.09, godz. 12.30 (piątek)
  Gdzie: Tate Exchange, Tate Modern, Bankside, London SE1 9TG

WSPIERAJ

Z Internetu korzystają dzieci już w przedszkolu. To tam też powinna zaczynać się edukacja medialna. Pomóż nam zebrać fundusze na rozwój Cyfrowej Wyprawki dla najmłodszych – przekaż darowiznę. Koszt przygotowania i przetestowania jednego scenariusza to ok. 5 tys. zł.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.