Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 95
4 października 2019 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
OSIODŁAĆ PEGAZA
   

Stworzenie niezależnego organu kontrolującego działanie służb oraz zapewnienie obywatelkom i obywatelom prawa do bycia informowanym, jeśli byli inwigilowani – to najważniejsze postulaty dotyczące kontroli służb, które w dokumencie Osiodłać Pegaza wysuwa zespół ekspertów pracujących pod egidą Rzecznika Praw Obywatelskich. Odpowiedzi na pytanie o kontrolę nad służbami poszukiwali wspólnie m.in. byli szefowie służb, pracownicy wymiaru sprawiedliwości oraz przedstawiciel Panoptykonu.

Chociaż temat nie jest nowy, o potrzebie kontroli nad działaniami służb znów zrobiło się głośno za sprawą materiału TVN, informującego, że CBA wykorzystuje oprogramowanie szpiegujące Pegasus. O to, dlaczego do tej pory ta kontrola jest iluzoryczna, Katarzyna Szymielewicz dopytywała członków zespołu ekspertów RPO: Jacka Cichockiego i Wojciecha Klickiego w podcaście Panoptykon 4.0.

Póki nie ma kontroli nad służbami z prawdziwego zdarzenia, robimy co w naszej mocy, by zapewnić choć element społecznej kontroli. Tym razem z SUKCESEM: Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzje, w których ABW odmawiała podania nam informacji m.in. o tym, jak często służba podsłuchuje cudzoziemców bez pytania sądu o zgodę (takie uprawnienie przysługuje jej na mocy ustawy antyterrorystycznej). Tym razem dla sądu słowo wytrych: „bezpieczeństwo” okazało się niewystarczające. Sprawa po trzech latach wróci do szefa ABW i gra zacznie się od początku.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
KTO CIĘ NAMIERZYŁ?
   

Już 6 tys. osób zainstalowało na swoich komputerach wtyczkę „Kto cię namierzył”. To jeden z elementów badania, w którym we współpracy z Fundacją ePaństwo i Sotrenderem sprawdzamy, jak politycy namierzają użytkowniczki i użytkowników Facebooka. Oficjalne dane Facebooka i komitetów wyborczych pokazują jedynie ułamek wydatków na reklamę polityczną. Dzięki informacjom od korzystających z portalu możemy zobaczyć o wiele pełniejszy obraz, dlatego – jeśli jeszcze jej nie masz – zainstaluj wtyczkę i poleć ją innym!

Szczególnie liczymy na Was, drogie czytelniczki PanOptyki – wśród instalujących wtyczkę kobiety są na razie w mniejszości. Pomóżcie nam zwiększyć wiarygodność i reprezentatywność naszych badań. To już naprawdę ostatni moment!

A jeśli interesują Cię nasze wnioski, zamów specjalny raport (za darmo). Premiera zaplanowana jest na wiosnę.

TEMAT PANOPTYKONU
STOP DEZINFORMACJI
   

Jak sprawdzić informację i jej źródło? Jak zadbać o wiarygodność medium? Jak obronić się przed odwetem za publikowanie odkłamanych informacji? Te wszystkie tematy zebraliśmy w przewodniku Stop dezinformacji przygotowanym we współpracy z Fundacją Reporterów. Pisaliśmy go z myślą o dziennikarzach i redakcjach, ale nie tylko – pierwszy rozdział poświęcony weryfikowaniu informacji i ich źródeł to lektura dla wszystkich, którzy sięgają po informacje do sieci.

Przewodnik to solidna porcja bardzo praktycznej wiedzy, dostępna za darmo i na wolnej licencji. Wszystkich sięgających po niego gorąco zachęcamy do finansowego wsparcia naszych działań.

TEMAT PANOPTYKONU
PLATFORMY
   

Mikrotargetowanie, rozprzestrzenianie dezinformacji, tłamszenie konkurencji to tylko kilka problemów na rynku usług internetowych, które dostrzegła Komisja Europejska i postanowiła odpowiedzieć na nie nową regulacją: Digital Services Act. Wspólnie z Centrum Cyfrowym przedstawiliśmy naszą opinię na ten temat Ministerstwu Cyfryzacji. Postulujemy w niej m.in. wprowadzenie silnego regulatora pilnującego przestrzegania prawa przez dominujące na rynku firmy, zapewnienie przejrzystości targetowania i rozliczalności algorytmów.

TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

We wrześniu ruszyła druga edycja Akademii Cyfrowej Wyprawki. W ramach pierwszego zjazdu 18 nauczycielek i nauczycieli z całej Polski spotkało się z naszymi trenerami – Izą Meyzą i Kamilem Śliwowskim, by pracować nad tym, jak sensownie rozmawiać z uczniami o prywatności. Kolejne spotkanie, już w październiku, poświęcone będzie dezinformacji, a w duecie z Izą Meyzą poprowadzi je dziennikarka Beata Biel.

SPOTKAJMY SIĘ

Jaką cenę płacimy za „darmowe” aplikacje?
Podczas Forum Aplikacji Mobilnych Karolina Iwańska i Justyna Dywańska poprowadzą prezentację i warsztat, podczas których opowie, co dokładnie wiedzą o nas „darmowe” aplikacje i czy w świecie algorytmów i big data możemy jeszcze kontrolować swoją cyfrową tożsamość.
8.10.2019 r., godz. 11:45, Przestrzeń from Facebook, ul. Koszykowa 61, Warszawa


Cyberbezpieczni – Cyberświadomi? Edukacja medialna oparta na użytkowaniu technologii ze zrozumieniem
O tym, jak uczyć o Internecie, a nie tylko korzystania z niego, opowie Justyna Dywańska. Wydarzenie jest częścią konferencji CyberBezpieczni – wyzwania dla pracowników oświaty.
9.10.2019 r., godz. 12:40, Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18, Łódź (Sala Kina Szpulka)


Maska. Pomiarowy zakład portretowy. Sieć
W wernisażu krakowskiej fotografki Basi Budniak weźmie udział Karolina Iwańska.
Wystawa czynna od 12.10 do 4.12.2019 r. Wernisaż: 12.10.2019 r., godz. 19:00, finisaż: 29.11.2019 r., godz. 19:00, Skład Solny, ul. Na Zjeździe 8, Kraków


Kto cię namierzył, czyli jak partie polityczne korzystają z Facebooka w kampanii wyborczej
Podczas 4. edycji CyberAcademy Karolina Iwańska opowie o mikrotargetowaniu politycznym na Facebooku.
15.10.2019 r., godz. 16:15, al. Niepodległości 128, Warszawa (scena 1 – Biznes)


Człowiek w kinie
Druga edycja cyklu Amnesty International Polska rozpocznie się filmem Steve Bannon. Czas przełomu (reż. Alison Klayman). Przed filmem Karolina Iwańska opowie o projekcie „Kto cię namierzył?”. Wstęp wolny (obowiązują zapisy!).
15.10.2019 r., godz. 20:00, Bar Studio (PKiN), pl. Defilad 1, Warszawa


On Data and Exploitation
Podczas tegorocznego MozFest Katarzyna Szymielewicz zmierzy się z mitem „darmowych usług internetowych”: opowie o negatywnych społecznych konsekwencjach tego modelu biznesowego oraz o pomysłach na przełamanie dominacji kilku globalnych firm, które dziś kontrolują wiedzę o ludziach.
26.10.2019 r., godz. 11:15, Ravensbourne University, Greenwich, Londyn


Personal adverts are everywhere – and so is your data
Także podczas MozFest Karolina Iwańska z Panoptykonu i Amy Shepherd z Open Rights Group poprowadzą warsztat o reklamie behawioralnej.
27.10.2019, godz. 14:00–15:00, Ravensbourne University, Greenwich, Londyn

DO POSŁUCHANIA

Po letnim filozoficznym wypoczynku jesienią w podcaście Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz wraca do bardziej bieżących tematów:

 • Chiński Wielki Brat
  Rozmowa z Katarzyną Sarek, sinolożką z Uniwersytetu Jagiellońskiego przez wiele lat mieszkającą w Chinach o tym, jak karmienie systemu danymi może pewnego dnia zemścić się na obywatelach.
 • Jak okiełznać algorytm?
  Rozmowa z Michałem Kosińskim, psychologiem społecznym, wykładowcą Uniwersytetu Stanforda, badaczem psychometrycznych możliwości Facebooka i niezrażonym entuzjastą rozwiązywania problemów przez algorytmy.
 • Jak osiodłać Pegaza?
  Rozmowa o nadzorze nad działaniami służb z Jackiem Cichockim, byłym ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska, oraz Wojciechem Klickim, prawnikiem Fundacji Panoptykon.

DO POCZYTANIA

INFORMACJE O ZDROWIU PSYCHICZNYM NA SPRZEDAŻ! W strony internetowe o depresji wpięte są kody brokerów danych, firm reklamowych i innych podmiotów, które śledzą użytkowników – sprawdziła to Privacy International. Raport Your mental health for sale


PAMIĘĆ NIEULOTNA. 17 września swoją międzynarodową premierę miała autobiografia Edwarda Snowdena. To dobra okazja, żeby przypomnieć o skali masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby wywiadowcze na całym świecie.


LOGIN. Kolejna pozycja książkowa, tym razem z półki „fikcja”. Głównym bohaterem cyberthrillera Tomasza Lipki jest wszechwiedzący system, który zbiera dane z SMS-ów, komunikatorów i kamer, oplatających współczesne miasta (i domy). Recenzja Urszuli Dobrzańskiej.


AUTOMATYCZNE ROZPOZNAWANIE TABLIC REJESTRACYJNYCH jako dodatek do przydomowych kamer? Można zarabiać na strachu? Można nawet założyć w tym celu nagradzany start-up i zbierać miliony dolarów na jego rozwój, ale jest kilka powodów, dla których ten pomysł wcale nie jest dobry – poczynając od tego, że to świetne narzędzie dla stalkerów, skończywszy na groźbie samosądów.

WSPIERAJ

Grono osób, które wspierają nas regularnymi darowiznami, stale rośnie. Dziękujemy za zaufanie! A wszystkich, którzy jeszcze tego nie robią, gorąco zachęcamy do spróbowania! Wystarczą 2 proste kroki:

 1. zaloguj się na swoje konto w bankowości elektronicznej,
 2. ustaw stałe zlecenie na rzecz Fundacji Panoptykon:
  nr rachunku: PL 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
  nazwa i adres: Fundacja Panoptykon, ul. Orzechowska 4/4
  tytuł przelewu: darowizna cele statutowe [opcjonalnie: adres e-mail]
  kwota: ?

Możesz też wspierać nas za pośrednictwem płatności online. Dziękujemy!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Anna Obem
Konsultacja: Wojciech Klicki, Małgorzata Szumańska
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.