Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 96
6 listopada 2019 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
PO WYBORACH
   

Kiedy komitety wyborcze walczyły o wyborców, my namawialiśmy Was do instalacji wtyczki Kto cię namierzył i sprawdzenia, które z nich wzięły Was na cel na Facebooku. Dziękujemy wszystkim 6 238 osobom, które się na to zdecydowały. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak polskie partie polityczne wykorzystują reklamę w mediach społecznościowych, już teraz zamówcie bezpłatny raport, który przygotowujemy wspólnie z Fundacją ePaństwo i firmą Sotrender.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
HALO, TU PIS
   

„Któż nie lubi odebrać telefonu ze sztabu wyborczego?” – pomyślał PiS i uruchomił swoje call center. Skąd pracownicy mieli numery telefonów do potencjalnych wyborców? Tego, niestety, nie wiemy. Nasz wniosek o dostęp do informacji publicznej w tej sprawie nadal pozostaje bez odpowiedzi.

TEMAT PANOPTYKONU
NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
   

Konflikt SIN vs Facebook coraz bardziej przypomina wojnę pozycyjną. Pierwsze zasieki to język pozwu. Czy Facebook powinien przyjąć dokumenty po polsku, czy może wcale nie musi? Wymieniamy kolejne argumenty, a sąd nadal milczy.

TEMAT PANOPTYKONU
UŚMIECH, PROSZĘ
   

Wchodząc do oddziałów PKO BP lub Urzędu Miasta Sopotu, dobrze się rozejrzyjcie. W obu przypadkach możecie spotkać na swej drodze niewielkie urządzenie z żółtym logotypem widniejącym na zdjęciu. To wykrywasz uśmiechów, który analizuje układ twarzy klientów oraz pracowników i w ten sposób mierzy zadowolenie z obsługi (lub – jak tłumaczy firma Quantum Lab – wdraża kulturę życzliwości i uśmiechu). Popieracie taką troskę o jakość usługi czy uważacie, że to o jeden gadżet za daleko? A może jesteście pracownikami, których uśmiechy już są lub dopiero będą zliczane, i chcielibyście podzielić się z nami swoimi opiniami?

INFORMUJEMY

ALIANCI. Jedno musimy przyznać Facebookowi – jest bardzo demokratyczny w swej arbitralności. W okresie kampanii wyborczej do grupy pokrzywdzonych użytkowników dołączyli kandydaci na posłów. Kiedy jeden skarżył się na blokadę fanpage’a, drugi złożył pozew przeciwko „seryjnemu zabójcy wolnego słowa”, który uniemożliwił mu zakup reklam. Ciekawe, czy i ten pozew był po polsku?


BEZSTRONNI. Twitter i Facebook próbują poradzić sobie z metkami „psujących demokrację”. Kilka dni po tym, jak Mark Zuckerberg zapowiedział, że w imię wolności słowa pozwoli politykom promować nawet te posty, które głoszą nieprawdę, Jack Dorsey postanowił zablokować możliwość reklamowania treści politycznych na swojej platformie. Odłóżmy PR na bok i przyjrzyjmy się tym deklaracjom.

SPOTKAJMY SIĘ

Po burzliwym październiku nieco zwalniamy tempa. W tym miesiącu zapraszamy Was tylko na dwa wydarzenia:

  • O buncie i oportunizmie w biznesie opowie Katarzyna Szymielewicz podczas VII konferencji Nienieodpowiedzialni.
    6.11.2019 r., godz. 15:00, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa
  • Maska. Pomiarowy Zakład Portretowy. Sieć to instalacja artystyczna Basi Budniak, która wykorzystując motyw technologii do rozpoznawania twarzy, opowiada o poczuciu utraty tożsamości w cyfrowym świecie.
    Wystawa jest czynna do 4.12.2019 r. Finisaż: 29.11.2019 r., godz. 19:00. Skład Solny, ul. Na Zjeździe 8, Kraków

DO POSŁUCHANIA

  • Namierzeni. O marketingu w sieci. O trollach, botach i reklamie, czyli politycznym polu bitwy w Internecie, rozmawiamy z Adamem Hoffmanem – byłym politykiem i rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości, marketingowcem i szefem firmy PR R4S.
  • Wolność bywa niebezpieczna. O bezpieczeństwie i granicach wolności w świecie pełnym różnic oraz pomyśle na karaniu więzieniem za edukację seksualną rozmawiamy z Piotrem Godziszem ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

DO POCZYTANIA

PRZYSZŁOŚĆ INTERNETU. W coraz bardziej skomunikowanym świecie przyszłość Internetu to nasza przyszłość. Katarzyna Szymielewicz diagnozuje, co jest nie tak z siecią – i rysuje możliwe scenariusze ucieczki do przodu.


REKLAMA TO NAJMNIEJSZY PROBLEM, czyli Cory Doctorow o 7 innych problemach, na które narażają Cię korporacje zbierające Twoje dane.


BIEDNI MAJĄ GORZEJ, również w świecie big data.

ZAMIAST FISKUSA

…wspieraj Panoptykon. Pamiętaj, że darowizny, które wpłacisz do końca roku, możesz odliczyć od podatku.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.