Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 97
3 grudnia 2019 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
W DIALOGU
   

Prawo jest dobre wtedy, kiedy jest prawidłowo stosowane. Pierwsze testy bankowego prawa do wyjaśnienia nie wypadły zbyt korzystnie – banki ograniczyły się do informowania klientów tylko o przykładowych kategoriach danych, branych pod uwagę podczas wydawania decyzji o pożyczce lub kredycie. Dzięki naszej interwencji sposobem realizacji nowych uprawnień zainteresowała się Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Danych Osobowych. Nadzieję na lepszy standard daje toczący się dialog ze Związkiem Banków Polskich, który zgadza się, że tylko precyzyjne wskazanie konkretnych danych osobowych klienta jest prawidłową realizacją prawa do wyjaśnienia, która pozwoli mu na korektę ewentualnych błędów instytucji finansowych.

Od niedawna masz kredyt lub pożyczkę? Pomóż nam przetestować Twój bank!

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
GIVING TUESDAY
   

1 261 zł – dokładnie tyle wpłaciliście na nasze konto od początku tygodnia. Nie wiemy, czy to magia końca roku (tak, tak, darowizny wpłacone do końca grudnia będziecie mogli odliczyć od podstawy opodatkowania), czy może rosnąca popularność Giving Tuesday w naszym kraju, ale bardzo Wam dziękujemy. Jak co roku dla osób, które przekazały nam darowizny, szykujemy świąteczną niespodziankę. Wspierajcie nas i zaglądajcie do skrzynek pocztowych!

TEMAT PANOPTYKONU
PLAN B
   

7 listopada wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ostatecznie zakończył najdłuższą, bo aż sześcioletnią, batalię w dziejach Panoptykonu. Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie ujawni nam informacji o statystykach dotyczących pobierania bilingów obywateli z 2014 r. Na szczęście od dłuższego czasu pracujemy nad planem B, czyli pomysłem, jak zreformować służby. Zapraszamy do czytania Jak osiodłać Pegaza – założeń reformy, których współautorem jest udział Wojciech Klicki z Panoptykonu.

INFORMUJEMY

DŁUGO I LEPIEJ. Na tę regulację czekamy już niemal dwa lata. Mowa o ePrivacy, młodszej siostrze RODO, która miała doprecyzować wiele kwestii związanych z prywatnością komunikacji elektronicznej. W piątek Rada Unii Europejskiej odrzuciła projekt rozporządzenia wypracowany podczas fińskiej prezydencji. Z horyzontu znikło widmo wprowadzenia m.in. kolejnych filtrów, ale rozwój wypadków stawia też pod znakiem zapytania dalsze losy regulacji. Co się z nią stanie, dowiemy się dopiero po Nowym Roku.

WIEDZA

OKO NA AI. Sztuczna inteligencja wychodzi już nawet (dosłownie!) z lodówki. Zauważył to również nasz rząd, który w tym roku opracował politykę rozwoju AI na lata 2019–2027. O jej szczegółach porozmawialiśmy w podcaście Panoptykon 4.0 z Janem Filipem Staniłką, dyrektorem Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, filozofem, ekonomistą, jednym z architektów tzw. planu Morawieckiego.


EMOCJONALNA TRESURA. Pamiętacie jeszcze nasz tekst o sensorach uśmiechu, które wykrywają ekspresje pracowników i klientów banków i instytucji? Po Waszych krytycznych reakcjach postanowiliśmy porozmawiać z kimś, kto na emocjach zna się najlepiej. Psycholożka i filozofka Cveta Dimitrova opowiedziała nam o jednostkowych i społecznych kosztach pracy emocjonalnej. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu Panoptykon 4.0.

SPOTKAJMY SIĘ

Jak co roku spotkacie nas podczas Kongresu Praw Obywatelskich, który odbędzie się 13–14 grudnia w Muzeum Polin w Warszawie. Przypominamy, że na sesje trzeba się zarejestrować (ale uspokajamy również, że nawet jeżeli system pokazuje brak miejsc, jest szansa na dołączenie na miejscu).

1% DLA PANOPTYKONU

Rozliczasz się w trybie early-bird? Dołóż swój 1% podatku i pomóż Fundacji Panoptykon kontrolować kontrolujących! [KRS: 0000327613]

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.