Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 98
7 stycznia 2020 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
STRASBURG VS SŁUŻBY
   

Koniec roku świętowaliśmy z przytupem. Po niemal dwóch latach Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął skargi na inwigilację, które złożyliśmy na przełomie 2017 i 2018 r., i wezwał polski rząd do przedstawienia wyjaśnień. Jak każdy sukces i ten ma wielu ojców (i wiele matek): aktywistów i aktywistki z Panoptykonu i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokata Mikołaja Pietrzaka.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
PODSUMOWUJEMY…
   

Podsumowujemy 2019 rok i planujemy 2020. Jubileuszowy rok działalności Panoptykonu był dla nas pełen znaczących zmian. Odważyliśmy się wejść w otwarty spór z cyberkorporacjami, rozkręciliśmy największe badanie mikrotargetingu politycznego, wywalczyliśmy precedensowe przepisy dotyczące ochrony danych w branży bankowej, wyjaśnialiśmy, jak działa reklama w Internecie i jak rozbrajać fake newsy. Przede wszystkim jednak zyskaliśmy perspektywę, która pozwala nam lepiej zobaczyć i opisać źródła problemów, z którymi się mierzymy. A w niedalekiej przyszłości – zaproponować rozwiązania.

WIEDZA

KONIEC ROMANSU. Najpierw Twitter, później Facebook i Google. W ciągu zaledwie kilku tygodni wszyscy trzej giganci internetowi zapowiedzieli zmiany w sposobie, w jaki politycy będą mogli korzystać z możliwości reklamowych oferowanych przez te platformy. Czyżby w końcu wzięły odpowiedzialność za swoją rolę w psuciu demokracji? Niestety, bliższe oględziny proponowanych rozwiązań rozwiewają złudzenia.

DO POSŁUCHANIA

3 × PRZYSZŁOŚĆ. Troje gości, trzy perspektywy i trzy spojrzenia na przyszłość.

  • Adriana Zandberga pytaliśmy, czy nowy cyfrowy ład jest możliwy – czyli o to, czy Internet da się naprawić.
  • Z Renatą Włoch rozmawialiśmy o tym, jak sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy i kto powinien pomyśleć o przekwalifikowaniu się.
  • A David Lyon – który bada nadzór od lat 80. – tłumaczył, jak smartfon przekształca nasze społeczeństwo i co możemy zrobić, żeby zminimalizować negatywne efekty tych zmian.

SPOTKAJMY SIĘ

1% W STYCZNIU

Pamiętaj, że PIT-28 musisz rozliczyć do 31 stycznia. A przy okazji możesz wesprzeć nas 1% swojego podatku w realizacji ambitnych planów na 2020 r. KRS: 0000327613.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.