Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 99
5 lutego 2020 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
BILECIKI DO KONTROLI!
   

Według obiegowych opinii Internet jeździ na porno (badania mówią nawet o 1/3 wszystkich stron WWW) – nic więc dziwnego, że 43% dzieci trafiło w nim na nieodpowiednie treści. Czy rozwiązaniem problemu jest, jak sugeruje rząd, mechanizm weryfikacji wieku użytkowników stron dla dorosłych? A może zamiast blokować trzeba zaangażować siły i środki w mniej spektakularną, ale przynoszącą długofalowe rezultaty pracę u podstaw? Tę sprawę zbadaliśmy z wielu stron – przeczytajcie naszą krytykę i posłuchajcie odcinka podcastu z Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Mikołajem Sowińskim ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
GRZECHY REKLAMY
   

To nie mityczni rosyjscy hakerzy, ale branża reklamy internetowej jest odpowiedzialna za największy wyciek danych w historii. Dodajmy – ten wyciek ma miejsce codziennie, na naszych oczach, i jak na razie nikt nie ma zamiaru go zatamować. Z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych przygotowaliśmy dla Was dwie publikacje: Reklama: kurs dla początkujących, w której tłumaczymy, jak działa ten zawiły ekosystem, oraz 10 grzechów reklamy internetowej, w której czarno na białym pokazujemy indywidualne i społeczne koszty sieci finansowanej przez kliki. W obu tekstach znajdziecie też kilka wskazówek, jak utrudnić życie branży reklamowej.

TEMAT PANOPTYKONU
TANIE I ŚLEDZĄCE
   

Wiedzieliście, że z Azji można sprowadzić smartfona za 15 dolarów? Jest jednak pewien haczyk – aplikacje, które są fabrycznie zainstalowane na tych akredytowanych przez Google’a urządzeniach, to katastrofa dla prywatności. Dołączyliśmy do akcji Privacy International, która naciska na cyfrowego giganta, żeby wymusił na swoich partnerach poprawę standardów. Wy też możecie do niej dołączyć, podpisując apel.

INFORMUJEMY

BEZ STRON TRZECICH. Wspominaliśmy coś o dziurawym systemie reklamowym? Google też dostrzegł ten wizerunkowy problem i zapowiedział, że w przeglądarce Chrome nie będzie już śledzących ciasteczek firm reklamowych. Brzmi wspaniale, tyle że… zgadnijcie, kto na tym zyska?

WIEDZA

KOBIETY NA SPRZEDAŻ. Badania dowodzą, że w drugiej fazie cyklu kobiety mają większą skłonność do wydawania pieniędzy. Przydatna wiedza, prawda? Może właśnie dlatego większość aplikacji monitorujących cykl, którym przyjrzeliśmy się w tym miesiącu, postanowiło udostępnić ją reklamodawcom. Drogie Panie, sprawdźcie, jaką ocenę wystawiliśmy Waszym aplikacjom, i polećcie nasz przegląd koleżankom. A jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o sekretach technologii tworzonych dla kobiet (femtech), posłuchajcie naszej rozmowy z Małgorzatą Ratajską-Grandin.


STRONA ZGODNA Z RODO. Po pierwsze – pomyśl! Po drugie – poinformuj! Czyli podpowiadamy administratorom, co zrobić, żeby ich strony WWW były zgodne z RODO.

DO POCZYTANIA

SPOTKAJMY SIĘ

  • Z Karoliną Iwańską podczas konferencji Lambda Days, żeby porozmawiać o reklamie (Kraków, szczegóły dotyczące dokładnej daty i godziny znajdziecie wkrótce na na naszej stronie).
  • Z Katarzyną Szymielewicz na seminarium Do kogo należą dane? Wiodąca cyfrowa transformacja, czy handel „uwagą” klienta? (Łódź, 28 lutego, godz. 17.00–20.00, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna).

UWAGA, FEJK

W zeszłym miesiącu błędnie poinformowaliśmy Was, że termin rozliczeń z urzędem skarbowym dla osób składających PIT-28 wypada 31 stycznia. Przepraszamy! W tym roku rozliczacie się dopiero od 15 lutego (nie zapominając rzecz jasna o wpisaniu w odpowiednią rubrykę naszego numeru KRS: 0000327613).

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.