Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #100
3 marca 2020 r.

MIESIĄC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
#100 PANOPTYKI
   

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, właśnie przebiegacie wzrokiem po literach setnego numeru PanOptyki! Czy nie czas już poznać się nieco bliżej? Oto my: redaktorki (Maria i Anna), zespół ekspercki (Wojciech i Karolina) oraz niezastąpiona korektorka Ula. My też chcielibyśmy poznać bliżej Was i Wasze zdanie na temat naszej pracy. Dlatego przygotowaliśmy ankietę, w której prosimy Was o ocenę PanOptyki. Wśród osób, które ją wypełnią (i zostawią swój adres e-mail), rozlosujemy upominki: pięć zestawów składających się z dyskretnego notatnika oraz książki Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Google’a po fake newsy i bańki filtrujące Davida Sumptera, które dostaliśmy dla Was od wydawnictwa CCPress. Na odpowiedź czekamy do przyszłego wtorku, do godz. 17.00.

Dziękujemy, że nas czytacie!

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
ATAK ZOMBIE
   

Niemal równo rok temu po interwencji Panoptykonu, RPO, a przede wszystkim mieszkańców Krakowa radcy prawni z małopolskiego ratusza zablokowali realizację projektu System 112, nazywanego przez nas „totalnym monitoringiem”. Projekt zakładał montaż kamery na każdej latarni, co w opinii radców i naszej prowadziło do „rażącej sprzeczności z zapisami Konstytucji RP z uwagi na niedopuszczalną ingerencję w wolności i prawa obywatelskie”. Niestety, w tegorocznym budżecie miasta znów znalazły się na to pieniądze… Reagujemy.

TEMAT PANOPTYKONU
BEZPIECZNA SIEĆ
   

…to dziś oksymoron, dlatego w Dzień Bezpiecznego Internetu przypominaliśmy, jak krok po kroku zadbać o prywatność. Dzięki koalicji organizacji społecznych #todziała nasz trening prywatności można również obejrzeć w formie króciutkich filmów wideo.

INFORMUJEMY

NIELEGALNY REJESTR. Obowiązek rejestracji kart prepaid to nie tylko polska specyfika. W lutym Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że w Niemczech jest to praktyka legalna. Czy w sprawie Polski wyrok byłby taki sam? Nie – bo w przeciwieństwie do większości państw UE, w tym Niemiec, nie funkcjonuje u nas niezależna kontrola nad służbami.

WIEDZA

AI – ROZBRAJAMY MITY. Jedni widzą w niej rozwiązanie wszystkich problemów, inni się jej boją – a w Unii Europejskiej toczą się już rozmowy, jak ją uregulować. Przed jakimi wyzwaniami tak naprawdę stawia nas rozwój sztucznej inteligencji? Piszemy o trzech szkodliwych mitach wokół AI, które utrudniają rozmowę. O sztucznej inteligencji rozmawialiśmy też dwukrotnie w podcaście Panoptykon 4.0: z prof. Andrzejem Zybertowiczem, autorem książki Samobójstwo Oświecenia i doradcą Prezydenta RP, oraz z dr. Sebastianem Szymańskim, członkiem Rady ds. Cyfryzacji, przewodniczącym grupy etyczno-prawnej w zespole przygotowującym założenia do polskiej strategii AI.

DO POCZYTANIA

  • Postwalentynkowo: na blogu Gizmodo o tym, jak to pewne aplikacje do randkowania dobierają partnerów na podstawie nastawienia do katastrofy klimatycznej, i w Guardianie o kopalni danych, jaką jest Tinder
  • Postbrexitowo: o tym, jak Brytyjczycy stracili ochronę przed Google’em
  • Prewyborczo: jak nie dać się dezinformacji w przybierającej na sile kampanii wyborczej
  • Preapokaliptycznie (bo Amazon na dobre do Polski ma wkroczyć dopiero pod koniec roku): o wiedzy, która kryje się w magazynach Jeffa Bezosa

SPOTKAJMY SIĘ

IMIENINY ORGANIZACJI

Jest nas 100 tysięcy i robimy dużo dobrego. 27 lutego świętowaliśmy Dzień Organizacji Społecznych. Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili w tym dniu zrobić nam prezent w postaci darowizny, i podpowiadamy, że Panoptykon można również wspierać 1% podatku (KRS: 0000327613). A że 2% jest lepsze niż 1%, w tym roku zachęcamy Was do włączenia się w promowanie nas również w Waszym miejscu pracy.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Redakcja techniczna: Anna Obem

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.