Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 28
4 marca 2014 r.

LUTY POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
RETENCJA DANYCH
   

Problem nadzoru służb nad komunikacją elektroniczną od ponad pół roku nie schodzi z nagłówków PanOptyki i wcale nie zanosi się na to, żeby coś się zmieniło. Każdy tydzień przynosi nowe rewelacje z puli Edwarda Snowdena (ostatnio The Guardian informował, że brytyjski wywiad podglądał wideoczaty użytkowników Yahoo). Na szczęście nie całkiem jeszcze przywykliśmy do permanentnej kontroli: 11 lutego, w ramach międzynarodowych obchodów dnia niezgody na masową inwigilację, organizacje i aktywiści z całego świata w różnych formach wyrażali swój sprzeciw wobec takiej formy łamania praw człowieka. Z tej okazji przypomnieliśmy 100 pytań o inwigilację, na które polski rząd wciąż do końca nie odpowiedział. Nieco sfrustrowani brakiem poważnej debaty w Polsce, pozwoliliśmy sobie na odrobinę ekstrawagancji i napisaliśmy też list do Baracka Obamy.

O ile na znaczące ograniczenie inwigilacji ze strony USA trudno liczyć, o tyle w Polsce pojawiła się nadzieja na ucywilizowanie zasad dostępu służb do danych telekomunikacyjnych. Po publikacji krytycznego raportu NIK, temat ten podjął Senat, zobowiązując się do przygotowania projektu zmian prawnych. Dlaczego takie zmiany są konieczne, wyjaśniamy w trzecim z serii Przewodników Panoptykonu: „Telefoniczna kopalnia informacji”.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
PRZEJRZYSTOŚĆ
   

Pragnienie monitorowania życia obywateli nie idzie w parze z gotowością służb do udostępniania informacji o własnej działalności. „Dostęp do informacji publicznej jest używany przeciwko państwu” – z tą zaskakującą opinią Prezesa Rządowego Centrum Legislacji najwyraźniej zgadza się Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które proponuje ograniczenie prawa obywateli do informacji poprzez wprowadzenie tajemnicy dyplomatycznej.

Propozycje MSZ bledną jednak w porównaniu z bardzo konsekwentną praktyką Służby Kontrwywiadu Wojskowego, która z obywatelami nie tylko nie rozmawia, ale twierdzi wręcz, że działalność takich organizacji jak Fundacja Panoptykon zagraża bezpieczeństwu państwa. Z argumentacją SKW przyszło nam wreszcie zmierzyć się w sądzie. Wynik: 1:0 dla przejrzystości działania służb. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że informacja o tym, z jakimi zagranicznymi służbami współpracuje SKW, jest informacją publiczną.


TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING WIZYJNY
   

Widoczny gołym okiem wzrost liczby kamer na ulicach w przewrotny sposób dopinguje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do działania: prace legislacyjne nad uregulowaniem monitoringu nadal stoją w miejscu, za to dużo pary idzie w gwizdek komunikacyjny. Ponad rok pracy MSW zaowocował jak dotąd infografiką, krótkim filmikiem i projektem założeń do ustawy o monitoringu, którą przy najlepszych chęciach można co najwyżej nazwać pararegulacją monitoringu. MSW jednak nie czuje presji i niespiesznie analizuje uwagi do projektu, które otrzymało w ramach konsultacji społecznych.

Według badań MSW 91% Polaków chce przyjęcia regulacji prawnych monitoringu. Co jeszcze Polacy myślą o kamerach można się dowiedzieć z raportu z serii badań społecznych zainicjowanych przez Fundację Panoptykon. Jakie jeszcze problemy wiążą się z funkcjonowaniem kamer – można dowiedzieć się z historii Na tropie podglądaczy.

Więcej o skutkach społecznych, prawnych i finansowych upowszechnienia się monitoringu wizyjnego w naszym Przewodniku „Życie wśród kamer”.


TEMAT PANOPTYKONU
BAZY DANYCH
   

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce walczyć z bezrobociem, profilując osoby zgłaszające się po pomoc w znalezieniu pracy. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Pracy przyjęła ten pomysł pomimo zastrzeżeń zgłaszanych przez GIODO i Fundację Panoptykon, że profilowanie jest formą dyskryminacji i dalszego wykluczania osób w już trudnej sytuacji. Projektem zajmą się teraz senatorowie. Czy oni również wyjdą z założenia, że prawa i wolności obywatelskie nie dotyczą osób bezrobotnych?

INFORMUJEMY

Bezzałogowe statki powietrzne bardziej kojarzą się z amerykańskimi działaniami wojennymi w Iraku czy Afganistanie niż spacerem po europejskiej stolicy. Już niedługo to ma szansę się zmienić. Cywilne wykorzystanie dronów wspiera Unia Europejska, która na rozwój tej technologii nadzoru przeznaczyła już ponad 315 mln euro. Unijni decydenci chcieliby, żeby bezzałogowce były na szeroką skalę wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej. Więcej >>


Według raportu Agencji Praw Podstawowych obywatele Unii Europejskiej mają niską świadomość w zakresie ochrony danych osobowych, a do naruszeń najczęściej dochodzi w związku z ich aktywnością w Internecie, marketingiem bezpośrednim oraz monitoringiem wizyjnym. Więcej >>


Więcej informacji w tekstach Fundacji Panoptykon i na blogu W skrócie >>

POLECAMY

Jak powstają bazy danych, do których sięgają służby? Czego na nasz temat można się z nich dowiedzieć? Czy gromadzenie metadanych jest tak niewinne, jak podnoszą entuzjaści tego rozwiązania? Czy jest to środek mający uzasadnienie w walce z przestępczością, czy raczej nieproporcjonalne naruszenie praw i wolności każdego z nas? W trzecim z serii przewodników Panoptykonu „Telefoniczna kopalnia informacji” staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania. Przewodnik Fundacji Panoptykon jest już dostępny w Internecie.


Facebook ma już 10 lat. Czego z tej okazji można życzyć jego twórcy, podpowiada Karolina Szczepaniak w tekście Urodzinowa kartka od Panoptykonu.


Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon i Jakub Dymek, redaktor Krytyki Politycznej wezmą udział w debacie „Sieci nadzoru - nadzór sieci”, organizowanej przez Wrocławski Klub Krytyki Politycznej, 7 marca 2014 r., piątek, godz. 18.00, księgarnia Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie 2.


Katarzyna Szymielewicz weźmie też udział w zaplanowanej na jutro w Warszawie konferencji Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, czyli jak chronić tożsamość w Internecie. 5 marca 2014 r., godz. 12:00, Pałac Kazimierzowski, sala J. Brudzińskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Zapraszamy w imieniu organizatora, ELSA Warszawa.

Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami