Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #102
5 maja 2020 r.

Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku! Jak odnajdujesz się w nowej rzeczywistości? My w dalszym ciągu próbujemy się do niej dopasować i pogodzić nasze długofalowe plany z wyzwaniami, które wciąż pojawiają się na horyzoncie. Nie jest łatwo: w ostatnim czasie zapotrzebowanie na „usługi” Panoptykonu znacznie wzrosło, a nasze możliwości reagowania raczej się skurczyły. Jeżeli więc znasz się na prawie lub nowych technologiach lub po prostu czujesz, że masz chęć i przestrzeń, żeby nawet jednorazowo poświęcić kilka godzin na wsparcie nas w pracy, dołącz do Ochotników Panoptykonu. Ochotnicy najszybciej dostają informacje o naszych interwencjach, a czasem wspierają nas też w konkretnych zadaniach.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
DANE W RĘKACH POCZTY
   

Czy samorządy powinny udostępnić Poczcie Polskiej spisy wyborców? Co zrobić, jeżeli Poczta Polska dostała moje dane? Czy poczta mogła uzyskać dane z bazy PESEL od Ministerstwa Cyfryzacji i czy aby ta baza wystarczy, żeby zapewnić możliwość głosowania wszystkim uprawnionym obywatelom? Czy wybory korespondencyjne są przygotowane zgodnie z przepisami RODO? Odpowiadamy: nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Dlatego zachęcamy Was do reagowania – pisania do Poczty Polskiej i Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Niech rządzący wiedzą, że patrzymy im na ręce.

TEMAT PANOPTYKONU
WYBORY NA FACEBOOKU
   

Polskie partie polityczne nie korzystają z precyzyjnego kierowania komunikatów do wyborców na Facebooku, ale to nie powód do odetchnięcia z ulgą. Od skandalu Cambridge Analytica minęły niemal dwa lata, ale narzędzia wprowadzone przez Facebooka, które miały pozwolić na większą przejrzystość reklam politycznych na platformie, niewiele zmieniły. Zarówno badacze, jak i sami użytkownicy mają ograniczone możliwości sprawdzenia, kto i na podstawie jakich danych kieruje do nich reklamy. W kontrolowaniu wydatków partii na reklamę w mediach społecznościowych nie pomoże też Państwowa Komisja Wyborcza, której brakuje instrumentów prawnych. Takie wnioski płyną z raportu Kto (naprawdę) cię namierzył? Facebook w polskiej kampanii wyborczej, owocu rocznego badania reklamy politycznej na Facebooku, które przeprowadziliśmy wspólnie z Fundację ePaństwo i Sotrenderem. O raporcie rozmawialiśmy również w kwartecie (Dominik Batorski, Krzysztof Izdebski, Wojciech Klicki i Katarzyna Szymielewicz) w najnowszym odcinku podcastu Panoptykon 4.0.

TEMAT PANOPTYKONU
WIRUS POD NADZOREM
   

Miesiąc temu wspólnie z ekspertami apelowaliśmy, aby proponowane rozwiązania spełniały 7 warunków, które pozwolą obywatelom zaufać i bez lęku z nich korzystać. Niestety, okazało się, że to rząd ma problem z zaufaniem do obywateli. Zanim jeszcze wprowadził krytykowany przez nas obowiązek instalacji aplikacji dla osób przebywających w kwarantannie, decyzją premiera zapewnił sobie dostęp do danych o ich lokalizacji od telekomów. Tymczasem głos zabrała Komisja Europejska, która wprost wskazała na techniczne rozwiązania, które pozwolą zminimalizować zagrożenia dla wolności i prywatności obywateli Unii. Mamy nadzieję, że rząd weźmie je pod uwagę zarówno przy reformowaniu istniejącej aplikacji „Kwarantanna domowa”, jak i przy rozwijaniu ProteGO Safe, która ma monitorować nasze społeczne kontakty.

TEMAT PANOPTYKONU
CO WIE SMARTWACH
   

Co można wyczytać z pulsu? Całkiem sporo. Przekonali się o tym uczestnicy eksperymentu przygotowanego przez TWIN .digital collective i Panów Programistów pod patronatem Fundacji Panoptykon. Przez tydzień mogli monitorować puls swoich partnerów przez specjalną aplikację na smartwatcha, a potem podzielili się wrażeniami.

INFORMUJEMY

KAGANIEC DLA GAFA. Firmy technologiczne to jedne z niewielu wygranych obecnej sytuacji. Mało kto dziś może pozwolić sobie na luksus odłączenia od sieci. Przykuci do komputerów, w jeszcze większym stopniu doświadczamy skutków ubocznych modelu biznesowego tych firm, negatywnego wpływu na dobrostan psychofizyczny czy dezinformacji. Tymczasem Unia Europejska rozpoczyna pracę nad kodeksem usług cyfrowych. Nie może nas zabraknąć przy stole negocjacyjnym!

WIEDZA

ŚWIAT SIĘ ZBROI. Na świecie trwa technologiczny wyścig o to, kto stworzy najskuteczniejsze rozwiązanie do walki z koronawirusem. Wiele państw sięga po środki, które radykalnie ograniczają prywatność obywateli. Naszą przewodniczką po aplikacjach rozwijanych w Chinach, Korei Południowej, Singapurze, Izraelu, USA, a także w Europie została Małgorzata Fraser, prowadząca serwis Mediaphilia. Zapraszamy do lektury jej gościnnego artykułu lub wysłuchania przeprowadzonej z nią rozmowy.

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE

11 lat temu nie było biura, nie było zespołu, nie było pieniędzy, nie było Was. Była tylko rosnąca niezgoda na rzeczywistość i przekonanie, że tak dłużej być nie może. Nie wiemy, co przyniosą kolejne miesiące, jakie konsekwencje dla naszej wolności i prywatności będą miały wprowadzane na chybcika przepisy i rozwiązania technologiczne – ani w jakiej skali dotknie nas kryzys finansowy. Dziękujemy tym wszystkim, którzy wspierają nas dobrym słowem, radą, darowiznami oraz 1% podatku. Dajecie nam siłę do walki o lepszy świat!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Redakcja techniczna: Anna Obem

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.