Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #105
6 sierpnia 2020 r.

Lipiec zaczęliśmy od mocnego uderzenia: pozwu przeciwko Poczcie Polskiej w sprawie nielegalnego przetwarzania danych w związku z majowymi wyborami widmo oraz od publikacji przewodnika Sztuczna inteligencja non-fiction – ale potem skupiliśmy się na pracy, której efekty (trzymajcie kciuki) zobaczycie dopiero za kilka miesięcy. Jednak watchdog – pies strażnik – nigdy nie śpi. Mamy więc dla was garść informacji na obie nóżki. Żeby nie spoilerować, napiszemy tylko tyle: ten newsletter zadowoli zarówno optymistów, jak i pesymistów.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
INSTALOWAĆ CZY NIE?
   

Liczba zachorowań na COVID-19 rośnie, nic więc dziwnego, że rząd mocno zachęca do instalowania aplikacji monitorującej kontakty społeczne. Jeżeli zastanawiacie się, czy ProteGO Safe jest bezpieczna dla Waszych danych osobowych, ten tekst został napisany właśnie dla Was.

TEMAT PANOPTYKONU
KTO WEJDZIE DO SZKÓŁ
   

W dobie koronawirusa odpowiedź na to pytanie może być mało oczywista – ale żarty na bok, bo sprawa jest poważna. Nowelizacja prawa oświatowego zawiera propozycje przepisów, które mają utrudnić współpracę szkół z organizacjami społecznymi, m.in. nakładając na dyrektorów dodatkowe biurokratyczne wymogi (np. przeprowadzanie referendum wśród rodziców uczniów). Dodajmy, że ograniczenia znikają, jeżeli szkoła zamiast z organizacją nawiąże współpracę z firmą. Panoptykon od lat wspiera nauczycieli w edukacji, prowadząc szkolenia i tworząc scenariusze lekcji o wyzwaniach związanych z nowymi technologiami, dlatego wspólnie z pedagogami i innymi organizacjami społecznymi zajmującymi się edukacją sprzeciwiamy się tym rozwiązaniom.

TEMAT PANOPTYKONU
A KTO NA UCZELNIĘ
   

Dla równowagi – miła niespodzianka. Na uczelnie wejdziemy my, a to dzięki współpracy z ELSA Poland (Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa), które ma swoje przedstawicielstwo na piętnastu wydziałach prawa w całej Polsce. Jeżeli interesują Was zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, zaglądajcie do newslettera. Będziemy na bieżąco informować, kiedy i gdzie będzie można nas spotkać.

TEMAT PANOPTYKONU
RODO W OBIEKTYWIE
   

Uwaga! Tylko do końca sierpnia trwają konsultacje kodeksu postępowania fotografów. Jeżeli znasz się na ochronie danych osobowych (lub parasz się fotografią zawodowo), zajrzyj na naszą stronę i prześlij nam uwagi do dokumentu w e-mailu. Amatorom zaś przypominamy podstawowe zasady dotyczące ochrony wizerunku (czyli to, kiedy i komu możecie zrobić zdjęcie).

INFORMUJEMY

EUROPEJCZYCY POD OCHRONĄ. Dwa tygodnie temu Trybunał Sprawiedliwości UE podniósł ciśnienie niejednemu prezesowi i niejednej prezesce. W głośnym wyroku uchylił „Tarczę prywatności”, czyli porozumienie o transferze danych Europejczyków do Stanów Zjednoczonych. Wyrok może wpłynąć nie tylko na praktyki firm, ale również na amerykańskie przepisy dotyczący masowej inwigilacji, a także wzmocnić rolę europejskich organów ochrony danych osobowych.

WIEDZA

PLATFORMY JAK ELEKTROWNIE. O rosnącej roli platform internetowych rozmawialiśmy w podcaście nieraz, ale chyba nigdy nie uderzyliśmy w tak mroczne tony, jak zrobił to Jan Zygmuntowski, prezes Fundacji Instrat. Posłuchajcie o „wielkim wyrównywaczu”, który niechybnie nadejdzie, jeżeli czym prędzej nie ukrócimy władzy platform.


NA LATO. Wybierasz się w długą podróż? Szukasz inspirującej lektury lub filmu na wakacje? Zajrzyj:

BIJEMY REKORD!

Podobno to jeszcze nie koniec, ale my już świętujemy. Na nasze konto do końca lipca wpłynęło ponad 192 tys. zł, które przekazaliście nam w ramach odpisu 1% podatku. To niemal 30 tys. złotych więcej niż w zeszłym roku i najwięcej w historii Panoptykonu. Bardzo dziękujemy za Wasze zaufanie. Jak co roku będziemy dawać z siebie wszystko, żeby go nie zawieść! Zobacz, jak jeszcze możesz nas wspierać.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem

Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon.

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.