Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 29
4 kwietnia 2014 r.

MARZEC POD ZNAKIEM...

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

W marcu pytania o to, co mogą, a czego móc nie powinny polskie i zagraniczne służby bezpieczeństwa okazały się najważniejszym tematem. Do dyskursu zdominowanego dotychczas przez demagogię bezpieczeństwa, które ma być wartością ważniejszą niż inne, w szczególności wolność, wkroczył nowy ważny aktor: stanowczo przeciwko masowej inwigilacji opowiedział się Parlament Europejski. Nareszcie - po ponad pół roku dyplomatycznych wolt w Brukseli - PRISM i inne programy masowej inwigilacji stały się politycznym faktem, a prewencyjne śledzenie wszystkich wszelkimi metodami przestało być akceptowane.

Ważne rozstrzygnięcia dokonały się też na gruncie polskim. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjrzał się pytaniom, które zadaliśmy służbom w ramach akcji „100 pytań o inwigilację” i uznał, że CBA nie musi odpowiadać na pytanie o to, czy posiada dostęp do amerykańskich programów szpiegowskich. Żeby było ciekawiej, w tym samym tygodniu, przez nikogo nie przymuszane ABW odpowiedziało Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że nie korzysta z innego narzędzia inwigilacji (Remote Control System). Jest szansa, że już wkrótce polskie służby specjalne obudzą się w nowej rzeczywistości prawnej, a wątpliwości co do tego, ile im wolno, będzie zdecydowanie mniej: Trybunał Konstytucyjny na trzydniowym posiedzeniu kompleksowo przyglądał się przepisom regulującym uprawnienia służb i metodom, które można stosować do zbierania informacji o obywatelach. Niestety, na decyzję trzeba będzie poczekać przynajmniej miesiąc: wyrok został odroczony, ponieważ Trybunał wciąż czeka na materiał, który miał przekazać Sąd Okręgowy w Warszawie. Ale nie przekazał.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
NADZÓR W MIEŚCIE
   

W marcu wystartowaliśmy z nowym cyklem tekstów pod hasłem „Bezpieczna Warszawa”. Będziemy w nim opisywać różne aspekty działania władz miasta w służbie bezpieczeństwa. Na początek o tym, jak mają się działania ratusza do spadku przestępczości w Warszawie i o budżecie na bezpieczeństwo.

Nadzór w mieście przybiera różne formy. Pod koniec roku w Warszawie rozgorzała dyskusja na temat zniżek dla osób płacących podatki w Warszawie i mieszkających w administracyjnych granicach miasta. Rozróżnienie pasażerów na warszawiaków i nie-warszawiaków w celu zagwarantowania tym pierwszym niewielkiej zniżki na bilety ma jednak drugie, nadzorcze dno. ZTM udostępnił Ministerstwu Finansów całą bazę osób posiadających spersonalizowane karty miejskie (ich wprowadzenie w Warszawie oprotestowaliśmy w 2009 r.), miasto uzyskało natomiast dostęp do informacji dotyczących rozliczania podatku PIT, które gromadzi resort. To zaś budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony danych osobowych.


TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

9 maja 2014 r. organizujemy w Warszawie warsztat skierowany do osób, chcących przygotować się do poprowadzenia z dziećmi i młodzieżą zajęć dotyczących tego, jak bezpiecznie i świadomie korzystać z Internetu. Do udziału zapraszamy nauczycieli i inne osoby zawodowo zajmujące się kształceniem dzieci i młodzieży: trenerów, pedagogów szkolnych, bibliotekarzy, wychowawców placówek pozaszkolnych i świetlic (zapisy). A już teraz zapraszamy na stronę Cyfrowa Wyprawka.


TEMAT PANOPTYKONU
INTERNET
   

O tym, jaki jest dzisiejszy Internet i jakie problemy wiążą się z obecnym modelem zarządzania siecią, rozmawiali Katarzyna Szymielewicz i Jakub Dymek podczas debaty we wrocławskim Klubie Krytyki Politycznej. Zapis debaty.


TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING WIZYJNY
   

Większe bezpieczeństwo to według badań najczęstsze oczekiwanie wobec monitoringu wizyjnego. Jednak to nie bezpieczeństwo rozumiane jako walka z przestępczością jest najczęstszym motywem, dla którego montowane są nowe kamery. Jak oczekiwania wobec kamer mają się do rzeczywistości? Zapraszamy do zapoznania się z wnioskami z naszych badań.

INFORMUJEMY

Konsultacje projektu porozumienia o handlu i inwestycjach bez tekstu porozumienia, czyli Ministerstwo Gospodarki wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym w sprawie TTIP. Więcej >>


Unia Europejska pracuje nad nową strategią na rzecz wolności obywatelskich, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, która zastąpi przyjęty w 2009 r. szeroko krytykowany program sztokholmski. Czy nowa strategia będzie kontynuacją polityki wzmacniania „twierdzy Europa”?


Ruszył wyścig do europarlamentu. Kandydaci przedstawiają programy i składają obietnice, mogą też zadeklarować, że będą przestrzegać Karty praw cyfrowych. Więcej >>


Brazylijska Izba Deputowanych przyjęła Kartę praw obywatelskich w Internecie. Projekt Marco Civil, zawierający m.in. potwierdzenie zasady neutralności sieci, trafi teraz do Senatu Brazylii. Więcej >>


Więcej informacji w tekstach Fundacji Panoptykon i na blogu W skrócie >>

POLECAMY

„Moment, w którym jedna firma lub rząd ma dostęp do wrażliwych informacji o milionach ludzi, to radykalna zmiana relacji władzy” – Katarzyna Szymielewicz gościnnie na łamach tygodnika Polityka o tym, dlaczego masowa inwigilacja w sieci ma znaczenie, nawet jeśli nie mamy nic do ukrycia.


Nadzór często jest wykorzystywany do osiągnięcia doraźnych celów politycznych. O tym mówi „Grecka opowieść o nadzorze nad kobietami” Jędrzeja Niklasa.


Monitoring wizyjny tematem tygodnia w Kulturze Liberalnej! Wydanie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Panoptykon. Wśród wielu ciekawych tekstów o nadzorze i podglądactwie polecamy m.in. ten Wojciecha Klickiego „Kamery ponad paragrafami”.


Wesprzyj działania Fundacji Panoptykon, przekazując darowiznę na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058.

  Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj   Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami