Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #107
12 października 2020 r.

Czy rząd USA miał prawo inwigilować swoich obywateli? Czy Poczta Polska musiała wejść w posiadanie naszych danych z rejestru PESEL? Czy korzystanie z technologii zawsze kończy się obniżeniem nastroju? Czy w przyszłości będziemy uczyć się tylko zdalnie? Czy w sieci jesteśmy skazani na bycie cyfrową biomasą, z której zyski czerpią wielkie korporacje? Zadawanie niewygodnych pytań to esencja naszej pracy. „Jeśli nie będziemy kwestionować tego, co wydaje się nieuniknione, nigdy nie dowiemy się, jak bardzo byłoby nie do uniknięcia” – powiedział podobno Terry Eagleton*. Podpisujemy się pod tym stwierdzeniem wszystkimi osiemnastoma rękami i zapraszamy do czytania najnowszej PanOptyki.

*Cytat za Martín Caparrós, Głód

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
WINA PREMIERA
   

Doczekaliśmy się odpowiedzi Poczty Polskiej na nasz pozew, podważający legalność przetwarzania przez nią danych z rejestru PESEL w celu organizacji majowych wyborów (które się nie odbyły). Spółka argumentuje między innymi, że nie mogła postawić się premierowi, który kazał jej przygotować „wybory”. Sęk w tym, że we wrześniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że ta decyzja rażąco narusza prawo. Kiedy poczta pobierała dane z rejestru PESEL, nie było przepisów na temat tego, że głosować będziemy korespondencyjnie, a całość zorganizować ma właśnie poczta. Od samego początku… coś było nie tak. W naszej sprawie sąd wypowie się za kilka miesięcy.

TEMAT PANOPTYKONU
#INTERNETJESTDLALUDZI
   

Hashtag, który dwa lata temu wyrażał sprzeciw internautów wobec pomysłu wprowadzenia automatycznych filtrów jako metodzie walki z piractwem, ma szansę zmienić wydźwięk na pozytywny. Konsultacje kodeksu usług cyfrowych (Digital Services Act), nowego unijnego prawa, które ma na celu gruntownie zreformować internetowych gigantów, pokazuje ogromną ewolucję w myśleniu o sieci. Urzędnicy, badacze i organizacje społeczne (w tym Panoptykon) nie tylko lepiej rozumieją problemy Internetu, ale także (w końcu!) rozmawiają o tym, co zrobić, żeby jak najbardziej służył ludziom.

TEMAT PANOPTYKONU
HEJ SIRI, KIM JESTEM?
   

Wraz z rosnącą popularnością asystentów głosowych „nasłuch maszynowy” (machine listening) stał się kolejnym narzędziem kontroli. Od tej refleksji wyszli twórcy tegorocznego Unsound Festival, który po raz kolejny mieliśmy przyjemność współtworzyć. Zapraszamy do obejrzenia zapisu artystyczno-aktywistycznej dyskusji zatytułowanej Lessons in how (not) to be heard („Lekcja o tym, jak (nie) być słyszanym”), a w szczególności krótkiego eseju Karoliny Iwańskiej zainspirowanego rozmową z Siri (początek 1:05:00).

INFORMUJEMY

SNOWDEN MIAŁ RACJĘ. Masowa inwigilacja elektroniczna Amerykanów prowadzona przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA – National Security Agency) była niezgodna z FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act, tj. ustawą o wywiadzie zagranicznym) i prawdopodobnie naruszała konstytucję USA – orzekł 2 września amerykański federalny sąd apelacyjny, przyznając tym samym rację najbardziej znanemu sygnaliście na świecie.

INFORMUJEMY

TO TRZEBA WIEDZIEĆ. Po wakacyjnej przerwie wracamy z nowymi odcinkami podcastu Panoptykon 4.0. Trudny początek roku szkolnego zainspirował nas do rozmowy z Jowitą Michalską o przyszłości edukacji – o tym, czego powinny się uczyć dzieci (i nie tylko!), żeby poradzić sobie w coraz bardziej cyfrowym świecie. Z Kamilem Śliwowskim debatowaliśmy o tym, jak osiągnąć cyfrowy dobrostan i dlaczego jest to tak trudne (polecamy podcast również jako suplement do Społecznego dylematu – patrz niżej).

ODPOWIEDŹ NA DYLEMAT

„Drogi Panoptykonie, nie wiem, jak wytłumaczyć moim znajomym, że to, czym się zajmujecie, jest ważne” – piszecie do nas czasem. Od kilku tygodni na Netflixie furorę robi film, który może wykonać za Was większość roboty. Do polecenia Społecznego dylematu (The Social Dilemma) warto jednak dołączyć koło ratunkowe dla przejętego widza. Wspomnijcie znajomym, że Panoptykon od lat walczy z sygnalizowanymi w filmie problemami i że warto nas wspierać!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.