Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #108
6 listopada 2020 r.

Mimo słoty i niepogody Polki i Polacy intensywnie dbają o tężyznę fizyczną. Tradycyjne bieganie na bieżni zastąpili nowymi formami aktywności: wspinaczką na znaki drogowe, tańcami solo na przystankach tramwajowych oraz spacerowaniem po głównych skrzyżowaniach większych i mniejszych miast. Jak wiadomo, brak odpowiedniego przygotowania do uprawiania sportu niejedną osobę wyeliminował już z gry. Jeżeli i Wy dbacie o swoją kondycję, koniecznie wysłuchajcie rozmowy z Wojtkiem Boguszem, specjalistą od bezpieczeństwa cyfrowego, który na co dzień szkoli zawodowych spacerowiczów i spacerowiczki – zwanych zazwyczaj aktywist(k)ami – na temat tego, jak bezpiecznie się komunikować i protestować.

Jako że jesień raczej nie będzie obfitować w dobre wiadomości, zadbaliśmy o to, byście w tej PanOptyce znaleźli wyłącznie teksty, które niosą promyczek nadziei.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
REKLAMA DO ŚMIETNIKA
   

Interactive Advertising Bureau Europe (organizacja branżowa sektora reklamy internetowej, która ustala standardy dla wszystkich firm na rynku) lekceważy ryzyko dla prywatności – wykazało dochodzenie belgijskiego urzędu ochrony danych osobowych. Organ podjął działania dzięki skargom na nieustający wyciek danych, które wspólnie z kilkunastoma organizacjami z innych krajów złożyliśmy w 2019 r. Za kilka miesięcy poznamy ostateczną decyzję urzędu. To może być prawdziwy przełom!

TEMAT PANOPTYKONU
SKRYTY JAK BANK
   

Jak dostać kredyt w czasie epidemii? Na pewno niełatwo. Z jednej strony rosną wymagania coraz bardziej ostrożnych banków, z drugiej – wciąż szwankuje wykonanie prawa do wyjaśnienia decyzji kredytowej, którego celem było wyrównanie relacji klient–kredytodawca. Jest jednak światełko w tunelu. Komisja Nadzoru Finansowego wydała jednoznaczne stanowisko, w którym wymaga od banków poważnego traktowania prawa do wyjaśnienia.

TEMAT PANOPTYKONU
BO PREMIER KAZAŁ
   

„Proszę pani, to nie ja, to on!” – ten podstawówkowy klasyk przypomniał nam się, gdy czytaliśmy odpowiedź Poczty Polskiej na nasz pozew. Winą za nagłe wejście w posiadanie danych 30 milionów Polek i Polaków spółka Skarbu Państwa obarcza premiera i jego decyzję. Ciekawe, czy gdyby premier kazał pracownikom poczty nauczyć się w dwa tygodnie obsługi respiratorów, też wykonaliby bez dyskusji to niemające podstaw prawnych polecenie? Obejrzyjcie video, w którym odpieramy argumenty poczty.

INFORMUJEMY

STOP GAFA. Po obu stronach Atlantyku prowadzone są poważne rozmowy o tym, jak rozbić oligopol GAFA. Tuż przed wyborami Google oberwał sążnistym pozwem za praktyki monopolowe od amerykańskiej administracji. Jednocześnie w Kongresie zakończyło się śledztwo badające praktyki wszystkich czterech platform. Niestety, część rekomendacji zamiast ograniczyć władzę wielkiej czwórki namaszcza ją na naczelnego cenzora. Na szczęście europejskie propozycje prawne wymierzone we wszechwładzę platform internetowych są nie tylko innowacyjne, ale też dużo dojrzalsze.


AD RETENCJUM. Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny po całości skrytykował fakt, że operatorzy telekomunikacyjni zmuszani są do ciągłego zbierania i udostępniania służbom informacji o naszej lokalizacji i sieci kontaktów. Wyrok dotyczył rozwiązań we Francji, Wielkiej Brytanii i Belgii, a my myślimy tylko o tym, jak skopiować go do Polski. Bo u nas sytuacja nie wygląda lepiej.


PANOKULTURA

  • Opera – tam nas jeszcze nie było! W październiku objęliśmy patronem niezwykłe wydarzenie: inspirowany doświadczeniem lockdownu spektakl Izolacja: Carmen / Don Giovanni / Don Pasquale Krzysztofa Cicheńskiego. Zachęcamy do obejrzenia spotkania przedpremierowego z udziałem Katarzyny Szymielewicz.
  • Gdziekolwiek spojrzysz Jakuba Szamałka to ostatnia część kryminalnej trylogii z technologią w roli głównej. Tym razem w książce autor eksploruje temat sztucznej inteligencji – a w rozmowie z Wojciechem Klickim koncentruje się na przyszłości Internetu.

SPOTKAJMY SIĘ (ONLINE):

…na Internet Governance Forum, którego tematem przewodnim jest wytrzymałość i solidarność. Wciąż możecie dołączyć do nas na sesje:

  • IGF 2020 WS #290 Unlocking the Internet: Stakeholder Perspectives of Interoperability (16 listopada, godz. 18:20–19:20, panelistka: Katarzyna Szymielewicz)
  • IGF2020: WS #304 Reaffirming human rights in company responses to crisis (17 listopada, godz. 11:10–12:40, panelistka: Dorota Głowacka)

WIEDZA

Jeżeli interesuje Was:

Więcej podcastów na długie jesienne wieczory znajdziecie w naszej bibliotece. Zapraszamy!

WSPIERAJ I PŁAĆ MNIEJ

Jeszcze tylko do końca roku możecie wpłynąć na wysokość swojego podatku. Wesprzyjcie Panoptykon, a darowiznę odpiszcie od podstawy opodatkowania. Dziękujemy! PS Jeśli już nas wspieracie, w grudniu prawdopodobnie trafi do Was nasz świąteczny upominek. Jeśli nie jesteście pewni, czy mamy Wasz aktualny adres korespondencyjny, napiszcie do nas na fundacja@panoptykon.org, podając właściwy. Pozwólcie nam sobie podziękować! :-)

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.