Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #109
4 grudnia 2020 r.

W listopadzie przeprowadziliśmy internetową zbiórkę na tłumaczenie dokumentów w sprawie SIN vs Facebook (bo firma, która obsługuje 20 mln polskich użytkowników i użytkowniczek, twierdzi, że nie rozumie języka polskiego). Dziękujemy za mobilizację! Potrzebną kwotę zebraliśmy w rekordowym tempie.

Jeśli nie zdążyliście się dorzucić, a walka z prywatną cenzurą jest dla Was ważna, wciąż możecie wesprzeć nasze działania.

Minął wyznaczony przez sąd termin odpowiedzi na pozew. Facebook za pośrednictwem obsługującej go w Polsce kancelarii przygotował zatem dokument (a jakże! – po polsku). Cyfrowy gigant kwestionuje zarówno jurysdykcję polskiego sądu, jak i naszą argumentację dotyczącą naruszenia dóbr osobistych. Firma złożyła też zażalenie na korzystne dla nas postanowienie sądu o zabezpieczeniu powództwa – my zaś odpowiedź na to zażalenie. Szczegółowo o sprawie przeciwko Facebookowi opowiadali w podcaście Panoptykon 4.0 Piotr Golędzinowski i Łukasz Lasek z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, którzy pro bono reprezentują SIN w tej sprawie. Losy procesu, który wreszcie wchodzi w kluczową fazę wymiany merytorycznych argumentów, można śledzić na stronie poświęconej sprawie.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
ŚLEDZIĆ CZY NIE ŚLEDZIĆ
   

Dominujący obecnie w sieci model reklamy behawioralnej – dobieranej na podstawie informacji gromadzonych na każdym kroku o każdym użytkowniku i każdej użytkowniczce – jest opłacalny... ale tylko dla wielkich platform internetowych, brokerów danych i pośredników reklamowych. Tracą na nim użytkownicy, twórcy, wydawcy treści online, nawet reklamodawcy. Alternatywy (takie jak reklama kontekstowa dobierana pod kątem tematyki witryny, na której jest wyświetlana, bez potrzeby śledzenia użytkowników) nie tylko sprzyjają ochronie prywatności, ale są też bardziej opłacalne dla pozostałych stron. Żeby jednak przyjazne prywatności modele reklamowe odebrały rynek śledzącej siostrze, potrzebne jest systemowe wsparcie ze strony regulatorów. Przedstawiamy raport To Track or Not To Track? Towards Privacy-Friendly and Sustainable Online Advertising, podsumowujący najważniejsze ustalenia i rekomendacje na temat reklamy behawioralnej zebrane przez Karolinę Iwańską w ramach Mozilla Fellowship.

INFORMUJEMY

SŁUŻBY (JESZCZE) LEPIEJ POINFORMOWANE. Rząd pracuje nad wdrożeniem mechanizmu, który pozwoli służbom na łatwiejszy dostęp do informacji o tym, gdzie trzymamy nasze pieniądze. Przepisy unijne, które przewidują wdrożenie takiej finansowej „książki telefonicznej”, mają na celu przyspieszyć i odbiurokratyzować obecne procedury. Unia przewidziała też mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami. Niestety, wdrożenie po polsku może nie być już takie piękne.


ODZYSKAJ TWARZ. Prawie 11 tys. osób podpisało petycję w sprawie zakazu stosowania systemów rozpoznawania twarzy w przestrzeni publicznej, przygotowaną przez europejską koalicję organizacji społecznych zrzeszonych pod parasolem European Digital Rights. Nawet taki symboliczny sprzeciw ma sens – to najlepsze paliwo dla organizacji broniących naszych praw w rozmowach z decydentami! Podpisz petycję.

DO POSŁUCHANIA

W listopadzie w podcaście Panoptykon 4.0 rozmawialiśmy:

Odcinki podcastu Panoptykon 4.0 znajdziesz na naszej stronie, na YouTubie, Vimeo lub na portalu TOK FM (tam znajdziesz też automatyczną transkrypcję). Podcast można również zasubskrybować za pośrednictwem kanału RSS Panoptykon 4.0.

DO POCZYTANIA

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA AI. „Społeczeństwo wyraźnie dąży do upowszechnienia wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania różnych problemów społecznych, na przykład związanych z pandemią koronawirusa. Problem w tym, że nie mamy jeszcze gotowych odpowiedzi na ryzyko, które takie szerokie wykorzystanie AI generuje” – mówiła Katarzyna Szymielewicz podczas IGF2020. Odsłuchaj całego wystąpienia.


#ZABLOKOWANI. Konto Make Life Harder dostało bana na Instagramie. Jak to z takimi blokadami bywa – nie jest jasne, dlaczego tak się stało (konto zresztą szybko wróciło do sieci). Media podały, że blokada mogła mieć związek z publikowanymi przez blogerów komentarzami dotyczącymi trwających w całej Polsce protestów. Portal Noizz.pl spytał naszą specjalistkę od prywatnej cenzury, Dorotę Głowacką, o to, jak relacjonować protesty, żeby nie narazić się na blokadę konta.

WSPIERAJ

Za nami błyskawiczna zbiórka na sprawę SIN vs Facebook. Dziękujemy wszystkim, którzy ją wsparli! Ale dla każdej organizacji społecznej kluczowe jest regularne wsparcie darczyńców bez żadnego trybu. Darowizny i 1% przekazywane po prostu na cele statutowe Panoptykon pozwalają nam błyskawicznie reagować na pojawiające się wyzwania. Umożliwiają pokrycie kosztów, na które nie zdążymy zorganizować zbiórki ani napisać wniosku grantowego. Dlatego zachęcamy Cię do wspierania nas na co dzień i od święta. Jeśli jeszcze tego nie robisz, wspieraj kontrolowanie kontrolujących, przekazując darowiznę:

  • online,
  • bezpośrednio na konto (PL 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058, PKO Bank Polski).

Dziękujemy!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.