Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #111
2 lutego 2021 r.

Pierwszy miesiąc 2021 roku za nami. Miało być spokojniej, a wyszło jak zwykle. Internetowa blokada byłego już prezydenta Stanów Zjednoczonych wywołała ogromną dyskusję na temat wolności słowa w sieci i roli platform internetowych w jej ograniczaniu. Swoje pomysły rozwiązania problemu ogłosił m.in. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: po pierwszej lekturze projektu mamy wrażenie, że ustawa powinna nazywać się ustawą o cenzurze i inwigilacji… Więcej wkrótce.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
#ZABLOKOWANI
   

Zablokowani prezydent Trump oraz Parler (aplikacja społecznościowa popularna wśród jego zwolenników) to raczej nie powód do radości. Zmasowana blokada w całej okazałości pokazuje ogromną władzę platform i pilną potrzebę wypracowania przejrzystych zasad moderacji treści oraz procedur odwoławczych dla zablokowanych użytkowników. O tym, jakie polskie i europejskie rozwiązania leżą na stole, rozmawialiśmy w ostatnim odcinku podcastu Panoptykon 4.0.

TEMAT PANOPTYKONU
GDZIE TWÓJ HAJS?
   

Już wkrótce służby i policja będą mogły to łatwiej sprawdzić! Ministerstwo Finansów pracuje właśnie nad stworzeniem Systemu Informacji Finansowej, do którego trafią informacje z banków i SKOKów na temat właścicieli rachunków. O powstaniu takich baz, które mają pomóc m.in. w walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, zdecydowała UE. My natomiast walczymy o to, by rząd – przy wdrażaniu przepisów unijnych – wprowadził gwarancje dla obywatelek i obywateli.

TEMAT PANOPTYKONU
+ ZA AKTYWNOŚĆ
   

Dzięki Wam:

  • Uniwersytet w Lund rozpoczyna badanie rynku ubezpieczeń w Polsce pod kątem stosowania RODO. Dziękujemy w imieniu organizatorów za wszystkie zgłoszenia!
  • Mamy już niemal gotowy scenariusz podcastu z prof. Shoshaną Zuboff (i w napięciu czekamy na potwierdzenie terminu nagrania). Dziękujemy za wszystkie przesłane pytania konkursowe i gratulujemy zwycięzcom.

Chcesz zrobić coś więcej dla wolności i prywatności? Zapisz się na listę Ochotniczek i Ochotników Panoptykonu.

INFORMUJEMY

We value… your privacy – zapewniają w kółko serwisy i usługi internetowe. A potem dowiadujemy się z mediów, że np. Grindr (popularna aplikacja randkowa dla osób nieheteronormatywnych) dostał powiadomienie o 100 mln koron kary (43 mln zł) od norweskiego organu ochrony danych z powodu handlowania danymi użytkowników i użytkowniczek bez ich zgody. Brawo, mały kroczek w dobrym kierunku!


Pomachaj ABW, wsiadając do warszawskiego tramwaju! Dzięki wyciekowi dokumentów, które prawdopodobnie nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego, wiemy na pewno, że ABW chce mieć stały dostęp do kamer w komunikacji miejskiej w stolicy. Mieszkasz w innym mieście? Nie ciesz się za bardzo. Służby mogą korzystać z monitoringu, jak chcą. Tylko dzięki wyciekom jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy robią to „po warszawsku” (żądając stałego dostępu), czy może wyrywkowo.

WIEDZA

Po świąteczno-noworocznej przerwie wracamy do podcastowania!

* W tym roku już po raz trzeci będziemy gościć na konferencji Lambda Days. Tym razem skupimy się na omówieniu inicjatyw promujących „ludzką technologię”. Do rozmowy zaprosiliśmy właśnie Kamila.

1% DLA PANOPTYKONU

Najlepszą reklamą dla Panoptykonu jesteś TY!

  • Masz firmę? Gdy będziesz wysyłać PIT pracownikom, zachęć ich do wspierania nas 1% podatku.
  • Wypełniasz PIT-28? Wyślij go do skarbówki do 1 marca, a w rubryce 1% wpisz nr KRS: 0000327613.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.