Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #113
2 kwietnia 2021 r.

„Żeby być inwigilowanym dzisiaj w Polsce, wystarczy być odpowiedzialną obywatelką, obywatelem, angażować się społecznie” – powiedziała w rozmowie z nami Ewelina Kycia z Greenpeace Polska. Ewelina jest jedną z bohaterek Historii inwigilowanych, krótkich wideowywiadów z osobami z doświadczeniem bycia śledzonym i billingowanym przez policję. Wspomniane historie to część „Podsłuchu jak się patrzy”, najnowszej kampanii Panoptykonu, w której zwracamy uwagę na uprawnienia policji i służb i żądamy zwiększenia kontroli nad inwigilacją.

Jeżeli jeszcze nie dotarła do ciebie wieść o kampanii, koniecznie podpisz petycję i pomóż nam dotrzeć z informacją o kampanii jak najszerzej. A następnie:

  • posłuchaj wywiadów z inwigilowanymi Eweliną Kycią i Wojtkiem Bombą (aktywistami z Greenpeace Polska), dziennikarzem Mariuszem Gierszewskim oraz byłym zastępcą szefa wywiadu Piotrem Niemczykiem – lub obejrzyj je;
  • zobacz, jak mogłoby wyglądać zawiadomienie o byciu poddanym kontroli operacyjnej, o którego wprowadzenie walczymy (na zachętę wspomnimy, że naszym wzorem pisma od nieistniejącej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego 22 marca żyło pół Twittera).

Kampania realizowana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
CO WIE PREMIER?
   

Już od roku w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa premier może żądać od operatorów telekomunikacyjnych danych o lokalizacji urządzeń osób przebywających na kwarantannie, a także zanonimizowanych danych o lokalizacji wszystkich urządzeń podpiętych do sieci telekomunikacyjnej. Ile razy skorzystał z tego prawa? Czy zanim wdrożył to rozwiązanie, przeprowadził ocenę skutków dla ochrony danych sprawdzanych osób? W jaki sposób wykorzystuje dane o lokalizacji do walki z pandemią? Czekamy na odpowiedź na nasze wnioski o dostęp do informacji publicznej.

TEMAT PANOPTYKONU
NIE DLA TERREG
   

W grudniu informowaliśmy, że instytucje Unii Europejskiej uzgodniły ostateczny kształt rozporządzenia ws. zapobiegania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Niestety, to kolejny akt prawny, który sprzyja wdrażaniu przez platformy internetowe automatycznych filtrów – dlatego wspólnie z sześćdziesięcioma innymi organizacjami międzynarodowymi podpisaliśmy list otwarty, w którym nawołujemy europosłów i europosłanki do odrzucenia dyrektywy w głosowaniu.

TEMAT PANOPTYKONU
TAK DLA DIP
   

Dostęp do informacji publicznej to doskonałe narzędzie do patrzenia władzy na ręce. Niestety, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, którego uwzględnienie może nam je odebrać. W gronie ponad sześćdziesięciu organizacji złożyliśmy petycję, w której nawołujemy Prezes do wycofania z Trybunału wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Chcemy nadal móc kontrolować kontrolujących!

TEMAT PANOPTYKONU
KAGANIEC DLA GAFA
   

Wzmacniamy użytkownika i użytkowniczkę, ograniczamy wiedzę i władzę platform – tak można streścić nasze postulaty zmian sposobu moderacji i rekomendacji treści oraz wyświetlania reklam przez cybergigantów. Teraz nad uwagami Panoptykonu pochyli się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która wypracowuje stanowisko polskiego rządu w sprawie Digital Services Act, unijnej regulacji platform internetowych.

INFORMUJEMY

RODO NA ZDROWIE! W czasie pandemii wrażliwe dane medyczne płyną do szpitali i przychodni wartkim strumieniem. Może dlatego to właśnie kodeksy branży medycznej (a dokładnie: kodeks dla małych placówek medycznych przygotowany przez Porozumienie Zielonogórskie oraz kodeks dla sektora ochrony zdrowia przygotowany przez Polską Federację Szpitali) jako pierwsze zostały pozytywnie zaopiniowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. W kolejce czeka kolejnych sześć, w tym krytykowany przez Panoptykon kodeks branży bankowej.

POLECAMY

SPOTKAJMY SIĘ (ONLINE)

  • z Katarzyną Szymielewicz – przy okrągłym stole o Digital Markets Act, organizowanym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, 8 kwietnia, o godz. 12.00 (transmisja na Facebooku ZPP);
  • z Wojciechem Klickim – w ramach Forum Prawa Mediów Elektronicznych (wystąpienie Technologia w walce z koronawirusem – 7 filarów zaufania), 13 kwietnia, o godz. 14.00 (rejestracja obowiązkowa);
  • z Karoliną Iwańską – w ramach webinaru Jakim prawem rządzi się Internet, organizowanego przez warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland (rejestracja obowiązkowa, szczegóły wkrótce).

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Dlaczego warto nas wspierać 1% podatku? Bo jesteśmy „stróżami wolności i wysyłamy super listy”, jak dowiedzieliśmy się ostatnio od Karola z Facebooka. Pozdrawiamy! Jeżeli te argumenty cię nie przekonują, zajrzyj na stronę „Wolność się liczy”. Jak co roku spowiadamy się tam z naszych sukcesów oraz z tego, jak spożytkowaliśmy środki z 1% podatku. [KRS: 0000327613]

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.