Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #114
5 maja 2021 r.

Państwo, jeszcze raz państwo i trochę Unii Europejskiej – tak w skrócie można podsumować zawartość tej PanOptyki. Ostatni miesiąc upłynął nam głównie pod znakiem opisywania istniejących i przyszłych mechanizmów zbierania i przetwarzania różnej maści danych przez struktury narodowe i ponadnarodowe (od tych pozyskiwanych przez służby i policję – przez lokalizację polskich użytkowników i użytkowniczek autostrad, wyborców i wyborczyń, dane waszych współlokatorów i współlokatorek – aż po historię szczepień i przebytych zakażeń koronawirusem obywateli i obywatelek UE). Rozważania o covidowych paszportach to tylko jedna z ważnych dyskusji, które monitorujemy w Unii. Po pięciu latach poślizgu widać w końcu finisz pracy nad młodszą siostrą RODO – rozporządzeniem e-Privacy, które miało (ale raczej tak się nie stanie) ukrócić reklamowy internetowy stalking. A na deser (czy raczej na przystawkę) dzielimy się z wami wrażeniami z lektury pierwszego na świecie projektu regulacji sztucznej inteligencji. Krótko mówiąc – działo się!

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
NISKA POPRZECZKA DLA AI
   

100 dni co prawda minęło już dawno, ale i tak tempo prac nad rozporządzeniem o sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence Act) imponuje. Pod koniec kwietnia Komisja Europejska opublikowała projekt pierwszej w historii regulacji sztucznej inteligencji. Mimo podkreślenia indywidualnych i społecznych kosztów szkodliwego AI Komisja unika postawienia twardych warunków. A przecież sztuczna inteligencja może wyrządzić ogromne szkody, np. w oparciu o rasistowskie przesłanki zdecydować o wysłaniu do więzienia lub ze względu na płeć odrzucić ofertę o pracę kandydatki.

TEMAT PANOPTYKONU
Z PASZPORTEM DO LUDZI
   

Na covidowe paszporty czeka wiele osób i całych branż, które widzą w nich szansę powrotu do normalności. Niestety, podobne rozwiązania, które funkcjonują w innych państwach, przyczyniły się do zwiększenia dyskryminacji i reglamentacji dostępu do usług publicznych i prywatnych. O naszych obawach w związku z unijnym projektem możecie i przeczytać, i posłuchać. A jeszcze w tym miesiącu spodziewajcie się kolejnych wieści w tej sprawie.

TEMAT PANOPTYKONU
GONIĄC WIRUSA
   

Wraz z pandemią premier dostał nowe uprawnienia: może sprawdzać naszą lokalizację. Okazuje się, że robi to regularnie, choć jak twierdzi, sięga tylko po zagregowane, zanonimizowane dane. Dane o naszej mobilności mają pomagać w przewidywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szkoda, że te analizy nie są nigdzie publikowane!

TEMAT PANOPTYKONU
ROK PO NIBY-WYBORACH
   

„Myślałam, że w Polsce nie da się skompromitować, ale wybory kopertowe wyznaczyły nowy standard” – podsumowuje Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. To prawda, galimatias prawny przy przekładanych wyborach prezydenckich sięgnął zenitu. Rok po przekazaniu danych 30 milionów wyborców i wyborczyń Poczcie Polskiej podsumowujemy batalie prawne, które mają pociągnąć winnych do odpowiedzialności. Przeczytajcie i posłuchajcie.

TEMAT PANOPTYKONU
RAZEM PRZECIW INWIGILACJI
   

Naszą petycję w sprawie zwiększenia kontroli nad działaniami służb i policji podpisało już ponad 5 tysięcy osób i ponad 20 organizacji. Jednym ze szczególnie narażonych na inwigilację środowisk są aktywiści i aktywistki. Sprawdź, czy organizacja społeczna, którą lubisz, jest już wśród sygnatariuszy, a jeżeli nie – pomóż nam do niej dotrzeć z informacją o kampanii (nie zapomnij podpisać petycji!).

TEMAT PANOPTYKONU
WALKA Z BANEROZĄ
   

Rozporządzenie miało wejść w życie pod rękę z RODO, żeby doprecyzować kwestie związane z wykorzystaniem danych w Internecie. Po pięciu latach widać metę, ale niestety wcale nie spieszy nam się, żeby do niej dotrzeć. Wygląda na to, że nie pozbędziemy się nachalnych reklam i wyskakujących okienek wymuszających zgodę – choć wciąż walczymy o to, żeby europosłowie i europosłanki zmienili zdanie. Wy też możecie nam w tym pomóc!

INFORMUJEMY

SPISZ SIĘ. Jak co dekadę państwo namawia nas do podzielenia się swoimi danymi, żeby mądrzej nami zarządzać. Dlaczego podczas spisywania się musimy podać numer PESEL i informacje o współlokatorach? Czy dane podane w spisie są bezpieczne? Odpowiadamy.


Z APKĄ ZA KIEROWNICĄ. Do tej pory słyszeliśmy raczej, że za kółkiem nie należy bawić się telefonem, ale skarbówka ma na ten temat inne zdanie. Poznajcie mobilną aplikację monitorującą pobór opłat na dwóch (tak, właśnie!) płatnych odcinkach autostrad w Polsce. Jeżeli nie chcecie, żeby zapisała całą trasę waszej podróży, będziecie musieli ją włączać i wyłączać, prowadząc samochód, lub poszukać innej możliwości wniesienia opłaty.


ABW WYFILTRUJE. Smutne wieści z Brukseli. Parlament Europejski przyjął TERREG (regulację dotyczącą usuwania treści o charakterze terrorystycznym w sieci) w kształcie, który budzi nasze zastrzeżenia. Odtąd sąd nie będzie musiał zatwierdzać decyzji ABW o usunięciu treści uznanych przez Agencję za zagrożenie terrorystyczne. Szykujcie się również na więcej automatycznych filtrów treści i na nadużywanie uprawnień do tłumienia krytyki z zagranicy – w krajach, w których zagrożona jest praworządność.

MAMY 12 LAT!

17 kwietnia obchodziliśmy 12. urodziny Panoptykonu. Wciąż jeszcze możesz zrobić nam prezent – podpisując się pod petycją na stronie podsluchjaksiepatrzy.org lub wpłacając darowiznę na nasze działania. Dziękujemy też wszystkim, którzy w tym roku zdecydowali się przekazać nam 1% swojego podatku! :)

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Dorota Głowacka, Karolina Iwańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Jeśli chcesz zrezygnować z subskrypcji newslettera PanOptyka, kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz dostawać od nas żadnych mailingów, kliknij tutaj.