Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #116
8 lipca 2021 r.

Z Panoptykonem jest jak z wulkanem: kiedy na zewnątrz wydobywa się tylko wąska smużka dymu, w środku aż kipi… Tak właśnie było w czerwcu, choć obserwując nasze kanały, mogliście odnieść wrażenie, że w tym roku wcześniej zaczęliśmy wakacje. Nic bardziej mylnego! Dlatego tym razem w naszym newsletterowym wstępniaku nie będziemy pisać o tym, o czym możecie przeczytać na stronie, ale o tym, czego jeszcze na niej nie ma.

A zatem: w czerwcu intensywnie pracowaliśmy nad poprawkami do aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act), czyli prawa unijnego, które ma ambitny cel ograniczenia władzy internetowych gigantów. Do złożenia tych poprawek przekonywaliśmy europosłów i europosłanki z komisji IMCO, odpowiedzialnej za tę regulację, asystentów i asystentki posłów i posłanek z kilku ugrupowań z Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli i przedstawicielki polskiego rządu, który pracuje nad DSA w Radzie Unii Europejskiej. Odnotowaliśmy też mały sukces: pierwsze wersje naszych poprawek do DSA zostały zgłoszone (w niezmienionym brzmieniu) w komisji LIBE przez Beatę Kempę i Patryka Jakiego.

Problemy, na które próbuje odpowiedzieć akt o usługach cyfrowych, są na tyle skomplikowane, że rozpracowujemy je w międzynarodowej grupie roboczej w ramach European Digital Rights. W tym miesiącu wspólnie z innymi organizacjami podpisaliśmy też kilka listów do europosłów i europosłanek, apelując o wzmocnienia gwarancji dla praw i wolności obywateli i obywatelek w projektach bliźniaczych regulacji Digital Services Act i Digital Market Act. Wciąż też szukamy języka, by opowiedzieć wam o propozycjach leżących na stole bez operowania enigmatycznymi pojęciami typu „optymalizacja”, „interoperacyjność” czy „akty delegowane”.

Podczas kiedy większa część zespołu prawnego walczyła z DSA, pozostałych przygniotły obowiązki sprawozdawcze, m.in. dotyczące kampanii „Podsłuch jak się patrzy”. Według szacunków mogło o niej usłyszeć nawet 6 milionów internautów i internautek, a postulat zwiększenia kontroli nad służbami skutecznie przebił się i do mediów, i do polityków. Intensywnie pracujemy też nad nową stroną Panoptykonu (żegnajcie, małe literki!), ale na finalny efekt prac trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
SĄD PO STRONIE SIN
   

To już pewne – Facebook musi zabezpieczyć strony i konta Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, które skasował w latach 2018 i 2019, i do końca procesu nie może zablokować tej organizacji nic innego. Po 2 latach (sic!) od rozpoczęcia batalii w sądzie mamy prawomocną decyzję w tej sprawie.

TEMAT PANOPTYKONU
ZGODNA OPOZYCJA
   

Są tematy, które łączą ludzi. A jednym z nich jest… kontrola nad służbami! Wszystkie opozycyjne kluby parlamentarne zgodziły się z naszymi postulatami dotyczącymi niezależnej instytucji i obowiązku informowania inwigilowanych. Mamy nadzieję, że za deklaracjami pójdą czyny. Petycje z naszymi postulatami trafiły już do marszałków Sejmu i Senatu oraz prezydenta i premiera.

INFORMUJEMY

SZCZEPIENIA DO KONTROLI. Oto zagadka: skoro według UODO nie można wymusić okazania certyfikatu szczepień (pomijamy kwestię braku podstawy prawnej), a dane o zaszczepieniu nie mogą być gromadzone, to jak restauratorzy i organizatorzy wydarzeń mają podczas kontroli sanepidu udowodnić, że przestrzegają limitów? I dlaczego – zamiast tworzenia kolejnej fikcji – nie doczekaliśmy się dotąd dyskusji o tym, do jakiego stopnia można ograniczać prywatność ze względu na zdrowie publiczne, oraz o konsekwencjach, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, jeżeli zdecydujemy się dzielić ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych?

DO POCZYTANIA I POSŁUCHANIA

Zapraszamy do wysłuchania dwóch ostatnich odcinków podcastu przed wakacyjną przerwą. Wracamy we wrześniu, a teraz zbieramy pomysły na nowy sezon. Macie pomysł na temat lub gościa? Napiszcie na adres: fundacja@panoptykon.org. A jeżeli macie zaległości w słuchaniu, zabierzcie Panoptykon 4.0 na letnie wojaże.

  • Czy dom to nowy zakład pracy, a pracodawca może podglądać swoich pracowników i pracowniczki przez kamerki? Czy dzięki technologii pracodawcy łatwiej inwigilować związki zawodowe? Jakie zagrożenia niesie ze sobą platformizacja pracy? I czy prawo nadąża za zmianami? Z dr. Liwiuszem Laską, prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, rozmawia Wojciech Klicki.
  • Jak to się stało, że Chiny z kraju rolniczego stały się technologiczną potęgą? Jak wygląda mariaż partii komunistycznej z prezesami chińskiego big techu? Czy BAT zastąpi GAFA? I czy są jakieś dobre strony rywalizacji Doliny Krzemowej z Shenzhen? Z Sylwią Czubkowską, redaktorką naczelną Magazynu Spider’s Web+, rozmawia Katarzyna Szymielewicz.

WSPIERAJ NAS W WALCE Z GIGANTAMI

GAFAM rekrutuje właśnie armię prawie 900 lobbystów (sam Facebook zatrudni 583 osoby). Zespół Panoptykonu to nadal skromne dziesięć osób, ale nie boimy się stawiać czoła silniejszym. Wspieraj nas w tej nierównej walce!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Maria Wróblewska
Konsultacja: Karolina Iwańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon