Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #117
5 sierpnia 2021 r.

Dziwnym trafem kolejny rok z rzędu możemy w Panoptykonie zaliczyć wakacje do najgorętszych okresów. W ciągu zaledwie dwóch tygodni zaskoczyły nas rewelacje o światowej liście ofiar Pegasusa, informacje o powołaniu nowej specjednostki Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i projekt nowej ustawy Ministerstwa Zdrowia pozwalający na instalowanie kamer w szpitalnych toaletach i przebieralniach (analizujemy propozycję, na szczegóły będziemy musieli poczekać do września).

Do tego obiecaliśmy sobie, że w końcu podzielimy się z wami ważnymi aktualizacjami z europejskich frontów naszych działań: podsumujemy stan prac nad regulacją, która ostrzy sobie zęby na cyfrowych gigantów (akt usług cyfrowych – Digital Services Act), oraz wytłumaczymy, jak to się stało, że po 2,5 roku wciąż nie ma decyzji w sprawie naszych skarg na wyciek danych internautów i internautek z ekosystemu reklamowego Google i IAB.

PS Ten newsletter przygotowała dla was Dominika Chachuła, która w lipcu dołączyła do zespołu komunikacji w Panoptykonie.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
JAK POGRYWAĆ Z PEGASUSEM?
   

Śledztwo Amnesty International i Forbidden Stories potwierdza to, co mówiliśmy od dawna: zabawki służb, takie jak Pegasus, zamiast do ścigania terrorystów mogą służyć inwigilacji niewygodnych obywateli i obywatelek: polityków, niezależnych dziennikarzy czy aktywistów. Czy w ogóle da się przed tym ochronić? W czerwcu wskazaliśmy skuteczny sposób marszałkom Sejmu i Senatu, prezydentowi oraz premierowi. Zgodnie z ustawą o petycjach odpowiedzi spodziewamy się na początku września.

TEMAT PANOPTYKONU
ROK Z DSA
   

Jak obiecaliśmy, tak zrobiliśmy. Podsumowujemy dla was ponad rok intensywnej pracy nad aktem usług cyfrowych (Digital Services Act, DSA), czyli unijną regulacją stawiającą sobie za cel rozwiązanie najważniejszych problemów, które zgotowały nam platformy internetowe. Z naszego tekstu dowiecie się nie tylko, o wprowadzenie jakich pomysłów walczymy, ale też jakie podmioty są zaangażowane w proces i kiedy szykujemy się na najcięższą batalię.

TEMAT PANOPTYKONU
WYCIEK TRWA
   

2,5 roku minęło od naszych skarg na ekosystem reklamowy stworzony przez firmę Google i IAB, a dane internautów i internautek nadal płyną szerokim strumieniem do… nie wiadomo kogo. Dlaczego tak długo trzeba czekać? Cóż, nasze skargi rozpatruje Belgia (we wrześniu powinniśmy mieć już wieści) i Irlandia (tu sprawy toczą się raczej w żółwim tempie). Pewnie można by nieco przyspieszyć postępowanie, ale do tego potrzebne jest zaangażowanie polskiego urzędu. A z tym krucho.

INFORMUJEMY

CBZC – POLICYJNI HACKERZY? W odpowiedzi na nowe formy przestępczości w sieci premier Morawiecki i minister Kamiński poinformowali o planach utworzenia nowej formacji Policji: Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Biuro dostanie uprawnienia m.in. do zdalnego przełamywania różnego rodzaju zabezpieczeń (także haseł). A my znowu to samo: kto sprawdzi, czy włamano się na telefon przestępcy, a nie np. niewygodnej dziennikarki? Przeczytajcie artykuł, w którym naświetlamy kontrowersje wokół Biura.


KAMERY W TOALETACH. Przedziwne wieści z Ministerstwa Zdrowia – nowy projekt ustawy umożliwia instalację kamer w wielu miejscach w szpitalu, w tym w toaletach, szatniach i przebieralniach. Oczywiście, wszystko dla bezpieczeństwa pacjentów! Analizujemy go i wrócimy do was ze szczegółami.

Z ARCHIWUM PODCASTÓW

Na nowe odcinki Panoptykon 4.0 trzeba poczekać jeszcze miesiąc, ale w podcastowym archiwum zebrało się już sporo wartościowych treści:

  • Jeżeli – tak jak my – emocjonowaliście się doniesieniami o Pegasusie, sięgnijcie po rozmowę z płk. Grzegorzem Małeckim, byłym szefem Agencji Wywiadu, który opowiada o realiach polskich służb specjalnych.
  • 15 lipca Adam Bodnar przestał pełnić funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Podczas swojej kadencji niejednokrotnie interweniował w sprawach, w których technologia kolidowała z prawami człowieka. Dziękujemy mu za lata pracy, przypominając odcinek podcastu z jego udziałem.

Nadal czekamy na propozycje tematów podcastów oraz nazwisk gości i gościń, których chcielibyście usłyszeć w kolejnym sezonie. Nie przegapcie naszego powrotu na łącza: śledźcie podcast przez RSS, dodajcie do ulubionej aplikacji lub kliknijcie „subskrybuj” na naszym YouTubie.

1% – POBILIŚCIE REKORD!

Na nasze konto wpłynęło już ponad 216 tys. zł z 1% podatku za 2020 rok! Takie wsparcie to dla nas najcenniejsze fundusze: zapewniają nam niezależność i umożliwiają reagowanie na nowe zagrożenia. Dziękujemy, że wspieracie walkę wolność i prywatność. Sprawdźcie, co udało nam się zdziałać w zeszłym roku i jak wydaliśmy wasze pieniądze.

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Dominika Chachuła
Konsultacja: Wojciech Klicki, Maria Wróblewska
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon