Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #118
8 września 2021 r.

Sierpień w Panoptykonie to słodko-gorzki miesiąc. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z gigantycznymi karami dla lekceważących ochronę danych, z drugiej – z ogromną chęcią okamerowania wszystkiego.

Na początku sierpnia dowiedzieliśmy się o 746 mln euro, które może zapłacić Amazon za targetowanie reklam niezgodnie z RODO, a niedawno WhatsApp dostał 225 mln euro kary. Okazuje się, że łączenie danych z różnych usług i ogólnikowe zasłanianie się uzasadnionym interesem (bez wyjaśnienia, na czym on polega) nie jest idealnym rozwiązaniem. W sierpniu informowaliśmy także o nowym projekcie Ministerstwa Zdrowia, który może przyczynić się do stworzenia prawdziwego szpitalnego reality show. Cóż, widocznie dla Ministerstwa monitoring to podstawa procesu leczenia!

Jeśli śledzicie nasz profil na Twitterze, obserwujcie #CoRobiJaśmina. Pod tym hashtagiem będziemy sprawdzać możliwości politycznej aplikacji Jaśmina.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
WIĘCEJ KAMER!
   

Po wejściu w życie propozycji Ministerstwa Zdrowia o monitoringu w szpitalu będzie decydować dyrekcja. Brzmi niewinnie? Z pozoru! Zmiana może dać dyrektorom placówek pełną swobodę w monitorowaniu wszystkich pomieszczeń w szpitalach. Zakładanie kamer w salach chorych, szpitalnych toaletach i szatniach ma wynikać, oczywiście, z troski o bezpieczeństwo – pacjentów i personelu.

W ramach konsultacji społecznych wysłaliśmy do Ministerstwa naszą krytyczną opinię. Nie tylko nam nie podoba się proponowana zmiana: negatywnie wypowiedziała się o niej również Naczelna Izba Lekarska.

TEMAT PANOPTYKONU
TRZY LEKCJE PO AFERZE
   

Ujawniona w lipcu afera z wykorzystywaniem systemu Pegasus po raz kolejny pokazała, że inwigilacja w wykonaniu służb jest poza kontrolą. A my niezmiennie powtarzamy, że stanowi to zagrożenie dla obywateli i obywatelek: zagrożenie dla adwokata komunikującego się z klientką, dla sygnalisty kontaktującego się z dziennikarką lub dla dyskryminowanych grup, które chcą zaprotestować przeciwko opresyjnej władzy. A zresztą: przecież nie trzeba mieć niczego do ukrycia, żeby po prostu nie chcieć, by ktokolwiek czytał prywatne rozmowy!

O kolejnych dwóch lekcjach przeczytacie tutaj.

TEMAT PANOPTYKONU
FACEBOOK VS NAUKA
   

Mark Zuckerberg mówił kiedyś, że przebywa wśród ludzi, którzy go nie doceniają, bo daje mu to większą motywację. Może w takim razie powinien się zapisać na PanOptykę?

W sierpniu podpisaliśmy list otwarty, w którym apelowaliśmy o łatwiejszy dostęp do danych dla naukowców kontrolujących wielkie platformy. Trwające aktualnie prace nad DSA (Digital Services Act, akt o usługach cyfrowych) stanowią do tego idealną okazję. Inicjatorem listu był AlgorithmWatch. Organizacja, której celem jest analizowanie i audytowanie algorytmów wykorzystywanych w usługach publicznych i prywatnych, wykryła niedawno, że Instagram preferuje zdjęcia przedstawiające ciała pasujące do określonego kanonu. Facebookowi się to nie spodobało – zakwestionował metodologię badania i zagroził organizacji pozwem za „naruszenie regulaminu”.

INFORMUJEMY

REKORDOWA KARA DLA AMAZONA. Luksemburski organ ochrony danych osobowych nałożył na Amazon rekordową karę: 746 mln euro. Amazon wymuszał na użytkownikach i użytkowniczkach zgodę na personalizowanie reklam, twierdząc, że to integralna część usługi. Jednak jego argumenty o tym, że wszyscy kochają targetowane reklamy i przychodzą do sklepu internetowego specjalnie po nie, najwyraźniej nie przekonały urzędników.


WHATSAPP ZAPŁACI ZA NARUSZENIE RODO. Podobnego rzędu karę otrzymał WhatsApp – 225 mln euro. Za co? Za nieprzejrzyste informowanie internautów o wykorzystywaniu ich danych. Jako firma siostra WhatsApp przekazywał dane Facebookowi. Co to dokładnie znaczy, jakie dane są przekazywane i komu? Zgodnie z decyzją właśnie to WhatsApp będzie musiał wyjaśnić swoim użytkownikom i użytkowniczkom.


KONWENT OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH. Objęliśmy patronatem IX edycję Konwentu, który odbędzie 6–7 października 2021 r. w Łodzi. Więcej informacji na stronie organizatora.

PANOPTYKON 4.0: NOWY SEZON

Już w tym tygodniu wracamy z nowymi podcastami! Nowych rozmów posłuchacie co dwa tygodnie: 9 i 23 września. Miejcie się na baczności i wpadajcie na nasze kanały!

  • Zanim zaczniemy z nowym sezonem, przypominamy wam ciekawy podcast z 2019 r. Piotr Konieczny z Niebezpiecznika mówił wówczas m.in. o tym, czy bezpieczeństwo informacji jest normalnością, co można wyczytać z telefonu, a w ramach opowieści o metadanych podzielił się z nami historią pewnego morderstwa.

Nadal czekamy na propozycje tematów podcastów oraz nazwisk gości i gościń, których chcielibyście usłyszeć w kolejnym sezonie. Nie przegapcie naszego powrotu na łącza: śledźcie podcast przez RSS, dodajcie do ulubionej aplikacji lub kliknijcie „subskrybuj” na naszym YouTubie.

DO POCZYTANIA

Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali? Natalia Hatalska o swojej relacji z technologią sama mówi: „Nie miałam autonomii”. Jej nowa książka to opis rozważań o smartfonach, algorytmach i mediach społecznościowych, a także refleksje na temat tego, że ludzie patrzą na technologię krótkowzrocznie. Natalia Hatalska będzie naszym gościem w nowym sezonie Panoptykon 4.0.


O prywatności w świecie nowych technologii. Najnowsza publikacja badaczki kultury Aleksandry Binicewicz jest próbą przyjrzenia się prywatności na gruncie kulturoznawczym. Pojęcie intymności zmieniało się na przestrzeni historii, a dziś zmienia się jeszcze bardziej. Prywatność jest kształtowana przez nowoczesne technologie i – chcąc nie chcąc – wchodzi z nimi w bezpośrednie relacje. Jesteśmy szczęśliwi, że naukowcy i naukowczynie w Polsce zajmują się tak bliskimi nam tematami!


Zabójcze aplikacje. Jak smartfony zmieniły nasz świat. Tym razem to książka wyłącznie o telefonach. Michał R. Wiśniewski zastanawia się nie tylko nad funkcjami smartfonów w naszym życiu i tym, jak zmieniły sposób konsumowania. W Zabójczych aplikacjach znajdziecie także historię telefonów komórkowych: od cegieł z lat 90., przez SMS-y za 4 złote i nokie z kultową grą Snake, aż do urządzeń wykorzystywanych przez polityków i korporacje.

WSPIERAJ PANOPTYKON

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego nie ze wszystkich źródeł finansowania możemy korzystać. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie.

Przekaż darowiznę Panoptykonowi!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Dominika Chachuła
Konsultacja: Karolina Iwańska, Anna Obem
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon