Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #119
8 października 2021 r.

Sierpień w Panoptykonie to słodko-gorzki miesiąc. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z gigantycznymi karami dla lekceważących ochronę danych, z drugiej – z ogromną chęcią okamerowania wszystkiego.

Wrzesień w Panoptykonie upłynął przede wszystkim na patrzeniu Markowi Zuckerbergowi na ręce. Wokół Facebooka ostatnio zrobiło się gorąco za sprawą Facebook Files – wewnętrznych dokumentów ujawnionych przez byłą pracownicę platformy Frances Haugen i opublikowanych w Wall Street Journal, ale Polacy nie gęsi i swoje kwity na Facebooka mają. Przedstawiliśmy wyniki kilkumiesięcznego studium przypadku, w którym użytkowniczka – młoda matka – starała się pozbyć reklam, które żerowały na jej słabościach. Bezskutecznie. Facebook dalej bombardował ją sponsorowanymi treściami o chorych dzieciach i przypisywał zainteresowania związane ze zdrowiem. Więcej przeczytacie w tekście o algorytmach, które nakręcają traumy.

Z tego powodu powiedzieliśmy: „dość”. Użytkownik nie może być dehumanizowany w imię zysku korporacji. Razem z 50 organizacjami z całej Europy upomnieliśmy się o realną kontrolę nad algorytmami platform internetowych – więcej o naszych postulatach przeczytacie w liście otwartym do europarlamentu.

We wrześniu odbyła się także premiera pierwszej aplikacji politycznej w Polsce – Jaśminy. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że pomysłodawca aplikacji, czyli partia Szymona Hołowni, praktycznie w ogóle nie zadbała o stworzenie dobrej polityki prywatności. Partie polityczne mają szczególną moc wpływania na opinię publiczną, o czym pisaliśmy już w raporcie „Kto (naprawdę) cię namierzył?”.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
#ALGORYTMYTRAUMY
   

Jak zapanować nad reklamami na Facebooku? Przez dwa miesiące analizowaliśmy treści sponsorowane wyświetlane przez Facebooka użytkowniczce, która zaobserwowała, że duża część reklam dotyczy wrażliwej dla niej kwestii zdrowia (np. reklamy zbiórek na nieuleczalnie chore dzieci). Algorytm platformy po prostu wyszukiwał inne opcje, żeby wciąż targetować podobne komunikaty.

O tej analizie przeczytacie także w Financial Times i na portalu Spider’s Web +.

TEMAT PANOPTYKONU
DSA VS ALGORYTMY
   

Nie godzimy się na działania monopolistów, którzy opierają systemy rekomendacyjne na nieprzejrzystych analizach wielkich zbiorów danych i tym samym żerują na użytkownikach. Razem z 50 organizacjami wysłaliśmy we wrześniu list otwarty do europosłów i europosłanek. Procedowany właśnie w Unii Europejskiej akt o usługach cyfrowych może jeszcze pomóc naprawić to, co służy wyłącznie do napychania kieszeni cybergigantów: masowe śledzenie i analizowanie naszych zachowań tylko po to, byśmy klikali w reklamy i nieprzejrzyste algorytmy, które powodują realne społeczne i indywidualne szkody, ale których logiki nie możemy zakwestionować ani zmienić.

TEMAT PANOPTYKONU
JAŚMINA NIE KUMA RODO
   

We wrześniu przyglądaliśmy się także polskiej scenie politycznej. Mieliśmy ku temu niecodzienny powód. Na początku miesiąca premierę miała pierwsza w Polsce aplikacja polityczna – Jaśmina.

Jaśmina od samego początku wzbudziła nasze zaciekawienie, przede wszystkim dlatego, że niewiele informacji na jej temat mogliśmy uzyskać z polityki prywatności. O podstawowe kwestie związane z ochroną danych musieliśmy zapytać biuro prasowe Polski 2050. Dowiedzieliśmy się dzięki temu wielu całkiem zaskakujących rzeczy, m.in. tego, że Jaśmina nie jest aplikacją, ale „wydarzeniem”, a partia Szymona Hołowni uważa, że nie przetwarza danych osobowych.

INFORMUJEMY

20 lat po World Trade Center. We wrześniu minęła 20. rocznica zamachu na World Trade Center. Oznacza to także 20 lat „walki z terroryzmem”, która dotknęła nie tylko kraje bezpośrednio w nią zaangażowane. Posuwanie się do łamania praw człowieka, polityka strachu czy usprawiedliwianie inwigilacji – w naszym artykule podsumowaliśmy konsekwencje, które dosięgnęły Europejczyków, w tym także Polki i Polaków.

SPOTKAJMY SIĘ…

Noc Innowacji. W otoczeniu firm technologicznych i instytutów będziecie mogli zobaczyć także wystąpienie Panoptykonu. Zapraszamy na podcastową rozmowę z Agatą Foryciarz o sztucznej inteligencji.

Festiwal TECHtacles. „These ads have eyes: the issue of surveillance advertising”. Debata online w języku angielskim, rejestracja nie jest wymagana. 12 października 2021 r., godz. 18:00 (panelistka: Karolina Iwańska).

XVI Ogólnopolski Kongres Obywatelski. Sesja „Cyfrowy świat i sztuczna inteligencja – czy grozi nam nowe zniewolenie przez kapitał i władzę?”. Wydarzenie odbywa się online, wymagana jest rejestracja. 16 października 2021 r., godz. 17:30 (panelistka: Katarzyna Szymielewicz).

WIEDZA

Nowy sezon podcastów Panoptykon 4.0 już jest! W tym miesiącu poruszyliśmy dwa bardzo ważne we wrześniu tematy: powróciliśmy jeszcze raz do rocznicy zamachu na WTC i rozmawialiśmy z ekspertami na temat problemów, które odkryła zdalna edukacja.

  • Co 9/11 zmienił w Polsce?
    W pierwszym odcinku nowego sezonu oddaliśmy głos ekspertom z kilku dziedzin: socjolożce, kryminologowi i specjaliście ds. terroryzmu międzynarodowego. Ich różne perspektywy pozwalają spojrzeć na wojnę z różnych stron i zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie: „W jakim świecie żyjemy po dwudziestu latach”?
  • Po co jest szkoła?
    Lockdown z jednej strony pokazał, jak ważna jest zbiorowość i kontakty międzyludzkie, z drugiej – uwidocznił stare, zleżałe problemy. Jakie konsekwencje poniosły dzieci podczas edukacji zdalnej? Co możemy zrobić, by przygotować się do ewentualnego ponownego zamknięcia szkół? O tym w podcaście „Czy e-lekcje są problemem”?

Nadal czekamy na propozycje tematów podcastów oraz nazwisk gości i gościń, których chcielibyście usłyszeć w kolejnym sezonie. Śledźcie podcast przez RSS, dodajcie do ulubionej aplikacji lub kliknijcie „subskrybuj” na naszym YouTubie.

WSPIERAJ PANOPTYKON

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego nie ze wszystkich źródeł finansowania możemy korzystać. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie.

Przekaż darowiznę Panoptykonowi!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Dominika Chachuła
Konsultacja: Karolina Iwańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon