Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #120
5 listopada 2021 r.

Hasłem przewodnim dzisiejszej PanOptyki jest przede wszystkim kontrola. Otrzymaliśmy w końcu większość odpowiedzi na naszą petycję, z których płynie prosta mądrość: władza lubi kontrolę, ale nie chce być kontrolowana. Poza tym wszystko jest w najlepszym porządku!

Kontroli nie lubią także korporacje takie jak Facebook. Na szczęście olej został rozlany: sygnalistka, której materiały posłużyły do napisania serii Facebook Files, będzie w poniedziałek przesłuchiwana w europarlamencie, co może stanowić prawdziwą lekcję dla polityków, pracujących właśnie nad pakietem regulacji wymierzonych w cyfrowych gigantów. Obserwujcie naszego Twittera, będziemy oglądać i komentować to przesłuchanie, a tuż przed nim weźmiemy udział w debacie z udziałem europosłów dotyczącej tego, jak naprawić toksyczne algorytmy.

Jak nadzorować rozwój sztucznej inteligencji tak, aby stawała się jak najbardziej przydatna, jednocześnie nie naruszając praw człowieka? Czy autonomiczna i superinteligentna AI to nasza przyszłość? A może rzeczywistość jest bardziej prozaiczna: algorytmy to narzędzia, za pomocą których ludzie (a przede wszystkim rządzący) próbują pozbyć się odpowiedzialności za trudne decyzje… Przeczytajcie więcej tutaj.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY BEZ KONTROLI
   

W czerwcu złożyliśmy petycję, w której domagaliśmy się podjęcia działań prowadzących do stworzenia mechanizmów kontroli nad służbami. W odpowiedzi usłyszeliśmy mniej więcej tyle: „Spokojnie, sytuacja jest pod kontrolą”. Jak pokazują najnowsze informacje (w tym podejrzenia Krzysztofa Brejzy, że był inwigilowany w 2019 r.), wszyscy możemy być pod kontrolą. Przeczytajcie więcej o tym, co odpowiedzieli prezydent RP, KPRM i MSWiA.

TEMAT PANOPTYKONU
FACEBOOK FILES W UE
   

Już w poniedziałek 8 listopada w europarlamencie odbędzie się przesłuchanie Frances Haugen. Haugen to sygnalistka, która ujawniła m.in. to, że firma Facebook jest świadoma negatywnego wpływu algorytmów rekomendacyjnych oraz stosuje nieuczciwe praktyki moderacji (celebryci mogli powiedzieć zdecydowanie więcej). Jak przestać próbować ciągle łatać dziury na portalach społecznościowych i zamiast tego wesprzeć rozwój algorytmów opartych na innych wartościach niż klikalność za wszelką cenę?

WIEDZA

MASZYNOWE UPRZEDZENIA. Sztuczna inteligencja miała dać możliwość obiektywnej i uniezależnionej od błędów poznawczych oceny niemal każdej sytuacji. Z biegiem czasu stało się jednak jasne, że nie da się uciec od stereotypów, które są (świadomie lub nie) wprowadzane jako dane dla uczących się algorytmów. O tym, jakie konsekwencje może mieć szerokie wykorzystywanie algorytmów przy „usprawnianiu” systemów, przeczytacie w naszym tekście.

INFORMUJEMY

ANNA OBEM DOŁĄCZYŁA DO ZARZĄDU FUNDACJI PANOPTYKON. Z nieukrywaną przyjemnością informujemy o zmianach: w 2021 r. – po 10 latach pracy i budowania organizacji – Anna Obem, dotychczas dyrektorka zarządzająca Fundacji, dołączyła do zarządu.


KONGRES OBYWATELSKI. Katarzyna Szymielewicz wzięła udział w XVI Kongresie Obywatelskim, który odbył się 16 października 2021 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Nagranie z panelu Cyfrowy świat i sztuczna inteligencja – czy grozi nam nowe zniewolenie przez kapitał i władzę? dostępne jest na YouTubie.

DO POCZYTANIA I POSŁUCHANIA

W sekcji „Do poczytania i posłuchania” zebraliśmy rzeczy, które dotyczą najbardziej aktualnego tematu – mediów społecznościowych.

  • Algorytmy traumy – rozmowa z ekspertem. W pierwszym październikowym odcinku Panoptykonu 4.0 rozmawiamy z dr. Piotrem Sapieżyńskim z Northeastern University w Bostonie, badaczem zajmującym się audytowaniem algorytmów. Razem z nim we wrześniu przeprowadzaliśmy studium Algorytmy traumy, w ramach którego wraz z użytkowniczką Facebooka podjęliśmy próbę przejęcia kontroli nad facebookowym news feedem.
  • Polityka na Facebooku. Czy administracja publiczna powinna komunikować się z obywatelami i obywatelkami przez portale społecznościowe? Czy prezydent miasta może zablokować użytkownika na Facebooku? O przedstawicielach władzy na mediach społecznościowych rozmawiamy w kolejnym odcinku Panoptykonu 4.0.

Nadal czekamy na propozycje [fundacja@panoptykon.org] tematów podcastów oraz osób, które chcielibyście usłyszeć w kolejnym sezonie. Śledźcie podcast przez RSS, dodajcie do ulubionej aplikacji lub kliknijcie „subskrybuj” na naszym YouTubie.

Agnieszka E. Taper, Twoje dziecko w sieci. Przewodnik po cyfrowym świecie dla (czasami) zdezorientowanych rodziców. Dorośli czasami nie nadążają. Bywają też zdezorientowani. Dlatego polecamy Twoje dziecko w sieci, którego autorka podjęła próbę spisania wskazówek dla rodziców, tak by mogli towarzyszyć dzieciom w cyfrowym świecie.

SPOTKAJMY SIĘ!

  • 8 listopada o 15:00 (online). Przed przesłuchaniem sygnalistki Frances Haugen Katarzyna Szymielewicz będzie panelistką w debacie organizowanej w ramach wydarzenia Fixing the internet post-Facebook Files: toxic algorithms and manipulative business models. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na wydarzenie.
  • ELSA Day. Objęliśmy patronat nad ELSA Day, który zaplanowany został na 24 listopada. Tego dnia studenci i studentki kierunków prawnych w całej Polsce będą mogli wziąć udział w webinarach, panelach dyskusyjnych, debatach oksfordzkich, warsztatach, seminariach i innych aktywnościach poświęconych tematyce prywatności w cyfrowych czasach. Więcej informacji wkrótce na naszej stronie i w kanałach ELSA Poland.

WSPIERAJ PANOPTYKON

#GivingTuesday. Zostały tylko 25 dni do Światowego Dnia Dobroczynności. Już wkrótce na naszej stronie i w naszych mediach społecznościowych więcej informacji o tym, co przygotowaliśmy z tej okazji. Zostańcie z nami!

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego nie ze wszystkich źródeł finansowania możemy korzystać. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie. Przekaż darowiznę Panoptykonowi!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Dominika Chachuła
Konsultacja: Karolina Iwańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon