Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #121
10 grudnia 2021 r.

Za nami bardzo pracowity listopad. Trzymaliśmy rękę na pulsie i informowaliśmy o zmianach, które mogą się odbić na ochronie prawa do prywatności: Centralnym Rejestrze Umów dla sektora publicznego, planie powołania kolejnej służby, która będzie mieć uprawnienia do inwigilacji, czy poszerzeniu Systemu Informacji Medycznej m.in. o dane na temat ciąży. Na początku grudnia złożyliśmy również krytyczną opinię prawną o rozszerzeniach SIM.

Mamy też na koncie poważne międzynarodowe sukcesy. W listopadzie otrzymaliśmy informację o dwóch przełomowych decyzjach, które mogą być dużym krokiem do zmiany posługiwania się danymi użytkowników przez marketingowców. Belgijski urząd ochrony danych osobowych w projekcie decyzji stwierdził, że wymuszanie zgody marketingowej przez pop-upy w systemie, którego używa większość polskich stron internetowych, narusza RODO.

Natomiast polski UODO, który rozpatrywał naszą skargę na Interię, stwierdził, że profil marketingowy to dane osobowe. Póki co nie mamy dostępu do takiego profilu, bo… nie ma go także Interia. Czy to początek końca przesyłania danych do wielu podmiotów jednocześnie?

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
IAB NARUSZA RODO
   

Znamy już pierwsze efekty skargi, którą Panoptykon i kilka innych organizacji złożyły ponad dwa lata temu. Wymuszanie za pomocą pop-upów przez setki podmiotów zgody na śledzenie użytkowników i użytkowniczek po to, by serwować im personalizowaną reklamę, narusza przepisy!

TEMAT PANOPTYKONU
REJESTR CIĄŻ
   

W planach Ministerstwa Zdrowia pojawiło się poszerzenie zakresu danych w Systemie Informacji Medycznej. W kraju, którego władza nie straciła zaufania obywateli, być może spotkałoby się to z przychylną reakcją. W Polsce spotyka się jednak z obawami o możliwość udostępniania danych na temat zdrowia – a przede wszystkim ciąży – prokuraturze.

Zadaliśmy Ministerstwu pięć pytań, w tym o cel takiego rozszerzenia i o analizę ryzyka. W ramach konsultacji społecznych wysłaliśmy także opinię prawną w tej sprawie.

TEMAT PANOPTYKONU
POZNAJ SWÓJ PROFIL!
   

W efekcie skargi na Interię UODO wydał przełomową decyzję: profil marketingowy to dane osobowe. Chodzi nie tylko o to, co użytkownik sam zadeklaruje, ale także o informacje wywnioskowane przez analizę ruchu na stronie lub poza nią.

TEMAT PANOPTYKONU
AI DLA LUDZI
   

Domagamy się wprowadzenia zmian w akcie o sztucznej inteligencji (AI Act) – takich, które w centrum postawią ludzi i prawa podstawowe, a nie zyski gigantów technologicznych czy państw. Pod wspólnym stanowiskiem, które stworzyliśmy z naszą europejską siecią European Digital Rights, podpisało się 115 organizacji.

INFORMUJEMY

CENTRALNY REJESTR UMÓW. Od lipca 2022 r. każda umowa zawarta przez jednostkę sektora finansów publicznych ma być ujawniona w Centralnym Rejestrze Umów prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Oczywiście, to może pomóc zapobiegać nierównościom płacowym i korupcji. Z jednej strony pełna jawność, z drugiej – 15 grudnia Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Więcej o konsekwencjach sprawy tutaj.


KOLEJNA SŁUŻBA. Ministerstwo Sprawiedliwości chce powołać do życia kolejną instytucję zajmującą się ściganiem przestępstw i posiadającą uprawnienia do inwigilacji. Jeśli pomysł zostanie zrealizowany, Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej będzie dziesiątą formacją tego typu. Polskie władze w pierwszej kolejności powinny jednak uregulować zagadnienie niekontrolowanej inwigilacji, inaczej problem łamania praw i wolności przez służby powołane do ochrony tych wartości będzie narastał.

DO POSŁUCHANIA

  • „Ten model to fikcja”. O tym, w jaki sposób tak naprawdę sprawowana jest kontrola nad służbami specjalnymi w Polsce, opowiadają ludzie, którzy zajmują się nią na co dzień: sędzia Piotr Gąciarek, poseł Adam Szłapka i poseł Władysław Szczepański.
  • W pierwszym odcinku z serii podcastów, które skupiają się na przyszłości Internetu, Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Arturem Kurasińskim o tym, co się stanie za chwilę z platformami internetowymi.
  • Social media to nie tylko szybka wymiana informacji, ale także zagłębianie się w niepokojące nas tematy. Jak korzystamy z tego typu narzędzi? Wysłuchajcie rozmowy Katarzyny Szymielewicz z neurobiologiem Wojciechem Glacem i psychologiem Jakubem Kusiem.

Nadal czekamy na propozycje [fundacja@panoptykon.org] tematów podcastów oraz osób, które chcielibyście usłyszeć w kolejnym sezonie. Śledźcie podcast przez RSS, dodajcie do ulubionej aplikacji lub kliknijcie „subskrybuj” na naszym YouTubie.

  • Do dyskusji 10 lat po ACTA Fundacja Nowoczesna Polska zaprosiła uczestników i organizatorki protestów ACTA, osoby działające na rzecz praw cyfrowych, a także ówczesnych przedstawicieli rządu i instytucji publicznych.

WSPIERAJ PANOPTYKON

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego nie ze wszystkich źródeł finansowania możemy korzystać. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie. Przekaż darowiznę Panoptykonowi!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Dominika Chachuła
Konsultacja: Karolina Iwańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon