Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #122
12 stycznia 2022 r.

Nowy rok – starzy my. W 2021 r. pracowaliśmy ciężko, dlatego w podsumowaniu roku miło nam się pochwalić sukcesami. Nie próżnowaliśmy także w okresie świątecznym: 21 grudnia gruchnęła wieść o kolejnych inwigilowanych systemem Pegasus osobach i pomiędzy czerwonym barszczem a sernikiem (bez rodzynek) występowaliśmy i komentowaliśmy (możliwości Pegasusa czy szerszy problem). Z niepokojem słuchaliśmy, że politycy opozycji proponują powołanie komisji sejmowej – co może budzić obawy, że uwaga skupi się na sprawie kilku osób, podczas gdy problem wymaga systemowych rozwiązań. Od 11 stycznia wiemy, że senat rozważa powołanie komisji, która będzie mieć za zadanie m.in. przygotowanie projektu zmian prawnych.

Wytchnieniem od podsłuchów i śledztwa może być rozmowa z Natalią Hatalską: analityczką trendów technologicznych, badaczką oraz blogerką z długoletnim stażem. Zadaliśmy w podcaście wiele pytań o przyszłość, a także o teraźniejsze relacje z technologią, w tym to najważniejsze: „Jak odzyskać autonomię i odłożyć telefon?”.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
ZA NAMI 2021…
   

I być może to dobra wiadomość! W ubiegłym roku zaciekle walczyliśmy przeciwko nadmiernemu nadzorowi i inwigilacji. Polskie służby, systemy reklamowe od IAB i Google, które wykorzystują dane w sposób praktycznie pozbawiający kontroli osoby, których te dane dotyczą, uprawiający prywatną cenzurę Facebook – i to chyba jeszcze nie wszyscy antagoniści Panoptykonu. Więcej o naszych sukcesach i bataliach przeczytacie w podsumowaniu roku.

TEMAT PANOPTYKONU
INWIGILACJĄ W TWARZ
   

Wiosną ruszyliśmy z pierwszą w naszej historii kampanią, w której mówiliśmy o konsekwencjach, które dla wszystkich obywateli i obywatelek niesie ze sobą brak kontroli nad inwigilacją w Polsce, a pod koniec roku dosłownie dostaliśmy tymi problemami w twarz. Potwierdziły się informacje o wykorzystywaniu oprogramowania Pegasus w stosunku do prokuratorki Ewy Wrzosek, senatora Krzysztofa Brejzy i mecenasa Romana Giertycha. Politycy opozycji postulują powołanie komisji śledczej, a my – jak przez cały rok – realne, a nie tylko pozorowane działania: niezależną instytucję kontrolną i obowiązek informowania inwigilowanych. W skrócie przeczytacie o tym w artykule OKO.press.

WIEDZA

„Byliśmy głupi 2.0 – Debata 10 lat po ACTA”. Nie do wiary, że to już cała dekada! Pod koniec listopada Fundacja Nowoczesna Polska zorganizowała debatę, której uczestnicy i uczestniczki mierzyli się z pytaniem o to, czy Internet można było urządzić lepiej. W rozmowie brała udział m.in. prezeska Panoptykonu Katarzyna Szymielewicz, ale także inni liderzy i liderki ruchu przeciwko ACTA, działacze na rzecz praw cyfrowych i przedstawiciele rządu.

DO POSŁUCHANIA

W sekcji „Do posłuchania” zebraliśmy rzeczy, które dotyczą najbardziej aktualnego tematu – mediów społecznościowych.

  • Natalia Hatalska w rozmowie o trendach w technologii. Co będzie kształtować korzystanie z technologii? Jak wychowamy swoje dzieci, jeśli technologia jest wszechobecna? Czy na rozwój powinno się patrzeć raczej z zachwytem czy raczej z trwogą? Posłuchajcie rozmowy Katarzyny Szymielewicz z Natalią Hatalską – analityczką trendów i blogerką, która przeszła drogę od entuzjastki do technologicznej realistki.

    Podcast jest drugim z serii trzech podcastów podsumowujących relację człowieka z technologią. 13 stycznia premierę będzie miała ostatnia rozmowa z cyklu.

Nadal czekamy na propozycje [fundacja@panoptykon.org] tematów podcastów oraz nazwisk osób, które chcielibyście usłyszeć w kolejnym sezonie. Śledźcie podcast przez RSS, dodajcie do ulubionej aplikacji lub kliknijcie „subskrybuj” na naszym YouTubie.

WSPIERAJ PANOPTYKON

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego nie ze wszystkich źródeł finansowania możemy korzystać. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie. Przekaż darowiznę Panoptykonowi!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja: Dominika Chachuła
Konsultacja: Karolina Iwańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Kodowanie: Anna Obem
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon