Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #123
10 lutego 2022 r.

W styczniu doczekaliśmy się efektów naszej pracy na arenie europejskiej: wygraliśmy z IAB Europe w sprawie dotyczącej systemu zbierania zgody na śledzącą reklamę funkcjonującego na 80% stron w Internecie, a Parlament Europejski przyjął ograniczenia dla śledzenia w sieci i manipulowania użytkownikami i użytkowniczkami w ramach DSA i DMA.

Jeszcze analizujemy decyzję belgijskiego organu ochrony danych w sprawie przeciwko IAB Europe i czekamy na to, jakie kroki podejmą w związku z nią przedstawiciele branży reklamowej. Już wkrótce spodziewamy się też dalszych prac nad unijnymi rozporządzeniami mającymi ograniczyć negatywne konsekwencje dominacji w sieci kilku cyberkorporacji i przyjętego przez nie modelu biznesowego opartego na śledzeniu. Czy na etapie negocjacji między Parlamentem, Komisją Europejską i Radą Europy rozwiązania chroniące użytkowników i użytkowniczki zostaną utrzymane?

Podczas gdy Unia toczy z platformami internetowymi bój o cyfrowe prawa, rodzimi politycy udowadniają, jak bardzo mieliśmy rację, domagając się od ponad dekady wprowadzenia kontroli nad działaniami służb. Czy to światełko w tunelu dla realizacji naszych postulatów?

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
KTO I JAK GŁOSOWAŁ WS. DSA
   

Parlament Europejski opowiedział się za ograniczeniami dla śledzącej reklamy i lepszą ochroną przed manipulacją w sieci. Niestety, nie przeszła propozycja dopuszczenia konkurencyjnych algorytmów rekomendujących treści na platformach społecznościowych. Jak głosowali europosłowie i europosłanki z Polski? Podsumowanie głosowania.

O wprowadzenie ograniczeń dla śledzącej reklamy apelowały organizacje broniące praw cyfrowych ramię w ramię z przedsiębiorcami, którzy – wbrew wielkoformatowym przekazom wiodącego dostawcy takiej formy marketingu – chcieliby korzystać z bardziej etycznych form docierania do klientów.

TEMAT PANOPTYKONU
UE VS BIGTECH
   

Zakaz łączenia danych z różnych źródeł, wymóg interoperacyjności i więcej wolności wyboru dla użytkowników i użytkowniczek – oto kluczowe postanowienia aktu o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act, DMA). Parlament Europejski zakończył w grudniu prace nad projektem rozporządzenia, które ma zmniejszyć nierównowagę sił między dominującymi platformami internetowymi a ich mniejszymi konkurentami oraz użytkownikami i użytkowniczkami.

Niestety, zgodnie z wersją DMA przyjętą przez Parlament mniej dużych dostawców usług będzie objętych ograniczeniami. Doprecyzowania wymagają też jeszcze ograniczenia dotyczące projektowania usług w sposób utrudniający użytkownikom swobodny wybór, które w kształcie proponowanym przez Parlament mogą być łatwo ominięte.

TEMAT PANOPTYKONU
WYGRYWAMY Z IAB
   

Stworzony przez IAB Europe system zbierania zgody na śledzącą reklamę, z którego korzysta 80% stron internetowych, narusza podstawowe zasady RODO – uznał belgijski organ ochrony danych osobowych i nakazał IAB i korzystającym z niego firmom usunięcie nielegalnie zebranych danych. Decyzja kończy trzyletnie postępowanie w sprawie zainicjowanej m.in. przez Fundację Panoptykon.

Czy to koniec wykorzystywania danych w celach reklamowych „przez Zaufanych Partnerów IAB”, pod którym to kryptonimem kryją się tysiące pośredników? Przekonamy się wkrótce: IAB ma 6 miesięcy na naprawę sytuacji.

TEMAT PANOPTYKONU
USTAWA KNEBLUJĄCA
   

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zadbać o wolność słowa w sieci? Niestety, proponowana przez Zbigniewa Ziobrę ustawa „o wolności słowa w serwisach społecznościowych” nie wzmocni praw użytkowników serwisów społecznościowych względem wielkich korporacji internetowych. Może natomiast przyczynić się do wprowadzenia arbitralnej kontroli politycznej nad swobodą wypowiedzi w Internecie. Organizacje broniące praw człowieka i organizacje biznesowe z branży cyfrowej zaapelowały do premiera o zaniechanie prac nad tym projektem. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na apel, kwestionując stawiane w nim zarzuty pod adresem ustawy. Nie otrzymaliśmy na razie odpowiedzi od premiera.

TEMAT PANOPTYKONU
MARKETING ZGODNY Z RODO
   

Trafiła do nas poprawiona wersja kodeksu ochrony danych w branży marketingu bezpośredniego (KODO). Cieszymy się, że większość naszych rekomendacji została wprowadzona! KODO zawiera mnóstwo konkretnych i dobrze dobranych przykładów, a napisany jest prostym i zrozumiałym językiem. Jedyna rysa na tym obrazie dotyczy ochrony osób prowadzących działalność gospodarczą, wobec których marketingowcy chcieliby stosować luźniejsze zasady ochrony danych osobowych.

TEMAT PANOPTYKONU
#NIETYLKOPEGASUS
   

Problem niekontrolowanych działań służb wymaga systemowych rozwiązań. Zaapelowaliśmy do senatorów, żeby w ramach prac nadzwyczajnej komisji nie poprzestawali na próbie wyjaśnienia inwigilacji Krzysztofa Brejzy, Ewy Wrzosek i Romana Giertycha. Każdego dnia poza jakąkolwiek kontrolą służby sięgają po dane setek niewinnych osób – zwykłych obywateli, ale też aktywistów, dziennikarzy, polityków. Potrzebne są systemowe rozwiązania. Senat powinien przygotować ich propozycję. Dostaliśmy zapewnienie, że to właśnie będzie przedmiotem prac komisji.

Tymczasem senacka komisja praw człowieka rozpatrzyła naszą petycję z czerwca 2021 r., w której apelowaliśmy właściwie o to samo – czyli o wprowadzenie kontroli nad działaniami służb i przyznanie osobom niewinnie inwigilowanym prawa do bycia informowanymi, że były poddane kontroli operacyjnej. Senatorowie wprawdzie poniewczasie (termin rozpatrzenia petycji minął we wrześniu), ale uznali powagę sytuacji i zdecydowali się podjąć prace nad naszymi postulatami.

DO POSŁUCHANIA

W styczniowych odcinkach podcastu Panoptykon 4.0 rozmawialiśmy:

Nadal czekamy na propozycje tematów podcastów oraz nazwisk osób, które chcielibyście usłyszeć w kolejnym sezonie [fundacja@panoptykon.org]. Śledźcie podcast przez RSS, dodajcie do ulubionej aplikacji lub kliknijcie „subskrybuj” na naszym YouTubie.

1% DLA PANOPTYKONU

Cieszysz się z naszych sukcesów i wspierasz walkę o kontrolę nad inwigilacją? Wesprzyj nasze działania swoim 1% podatku! Wystarczy w rozliczeniu rocznym wpisać nasz numer KRS (0000327613). Dzięki darowiznom i 1% podatku pozostajemy niezależni i możemy podejmować działania bez oglądania się na to, co wygodne dla władzy i prywatnych firm.

1% podatku możesz przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego niezależnie od tego, jak się rozliczasz. Pracujesz na etacie, prowadzisz działalność gospodarczą, rozliczasz przychody z najmu, giełdy, zagraniczne? W każdym formularzu PIT znajdziesz możliwość wskazania organizacji, którą chcesz wspierać. Mogą to też zrobić osoby pobierające renty i emerytury w ZUS (w takim przypadku złóż oświadczenie PIT OP – instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz na stronie podatki.gov.pl).

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dorota Głowacka, Karolina Iwańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon