Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #124
4 marca 2022 r.

Od kilku dni jesteśmy sercem z Ukraińcami i Ukrainkami zaatakowanymi przez Rosję. Ta wojna wydaje się nam bliższa niż którakolwiek z toczących się na świecie po 1945 r. Nic dziwnego, bo dotyka naszych przyjaciół, współpracowników, sąsiadów. I toczy się tuż za rogiem. Podobnie jak miliony Polek i Polaków czujemy się w obowiązku pomagać i robimy to najlepiej, jak umiemy. Potępiamy agresję, wspieramy protesty, angażujemy się w charytatywne zbiórki. Panoptykon dołączył do szerokiego frontu organizacji solidarnych z ukraińską społecznością.

Jednak wciąż kluczowa pozostaje dla nas misja watchdoga, patrzącego władzy na ręce. W czasach zagrożeń i niepokojów trzeba dbać szczególnie o prawa i wolności, bo łatwiej je stracić. Nie zatrzymujemy się w naszych działaniach i będziemy o nich dalej informować. Na naszej stronie, w newsletterze i w mediach społecznościowych przeczytacie o tym, jak polskie służby inwigilują poza kontrolą, i o dziennikarce, która z naszym wsparciem się temu sprzeciwia. O wojsku, które chce być jak służby i wiedzieć wszystko o obywatelach i obywatelkach. O tym, że powinniśmy uważać, na co pozwalamy cyberkoporacjom, żeby się nie okazało, że specjalne środki zostają z nami na zawsze. O tym, że jednym z czynników wpływającym na skalę dezinformacji i propagandy, którą obserwujemy ze strony rosyjskich władz, jest model biznesowy, który przyjęły cyberkorporacje. Ale też o tym, jak rozpoznać dezinformację i sobie z nią radzić. Zapraszamy.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
INWIGILACJA
   

„Mam prawo wiedzieć, czy byłam inwigilowana” – uważa Ewa Siedlecka, dziennikarka zaangażowana w obronę praw człowieka, i pozywa polskie władze o naruszenie dóbr osobistych. W pozwie podkreśla, że takie gwarancje wynikają z prawa Unii Europejskiej, ale polskie organy ich nie uznają. Fundacja Panoptykon przyłączyła się do sprawy na prawach strony. Pozew wspiera też Rzecznik Praw Obywatelskich.

TEMAT PANOPTYKONU
OBRONA OJCZYZNY
   

Organy wojskowe uzyskają nieograniczony dostęp do danych osobowych od dowolnych instytucji państwowych, administracji rządowej i samorządowej – przewiduje projekt ustawy o obronie ojczyzny. Projektem zajmie się Sejm. Jeśli przepisy wejdą w życie, wojsko będzie mogło pozyskiwać dane m.in. od służb, ZUS-u, szpitali czy urzędów skarbowych – i to bez względu na to, czy będą mu one faktycznie potrzebne do realizacji zadań przewidzianych przez prawo.

TEMAT PANOPTYKONU
CYBERKORPORACJE
   

Prace nad aktem o usługach cyfrowych przeszły do kolejnego etapu: w ramach tzw. trilogu powstanie wspólne stanowisko Komisji Europejskiej, Rady Europy i Parlamentu Europejskiego. Właśnie teraz są podejmowane decyzje na temat tego, w jakim kształcie rozporządzenie będzie ostatecznie obowiązywało. Wraz z innymi europejskimi organizacjami broniącymi praw cyfrowych zaapelowaliśmy o przejrzyste prace na tym etapie i przyjęcie rozwiązań, które ochronią prawa człowieka.

W innym stanowisku podkreśliliśmy najważniejsze kwestie do podjęcia w ramach trilogu: zakaz stosowania manipulacyjnych interfejsów przez wszystkich dostawców usług internetowych oraz specjalne wymogi dla największych platform. Obejmują one m.in. ograniczenia reklamy śledzącej, obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka naruszeń praw człowieka czy zapewnienia dostępu do danych o funkcjonowaniu największych platform badaczom i organizacjom strażniczym.

INFORMUJEMY

Weto dla lex Czarnek. Organizatorzy i organizatorki kampanii „Wolna szkoła” zaapelowali do prezydenta o zawetowanie zmian w prawie oświatowym, utrudniających organizacjom obecność w polskich szkołach. „Ostatnich kilka dni solidarnego wysiłku Polek i Polaków na rzecz ofiar rosyjskiej agresji w Ukrainie to najpełniejsza ilustracja tego, dlaczego w polskim systemie edukacji potrzebne są organizacje społeczne. Ich wsparcie dla szkół nie powinno być ograniczane urzędniczą i długotrwałą procedurą” – czytamy w apelu. Prezydent zawetował ustawę.

PODCAST PANOPTYKON 4.0

Zapraszamy do wysłuchania specjalnego odcinka podcastu Panoptykon 4.0, w którym z Krzysztofem Izdebskim i Bartoszem Paszczą rozmawiamy o reakcji big techu na wojnę.

Poza tym w podcaście Panoptykon 4.0:

  • o przyszłości, która ucieka, rozmawiamy z Maciejem Jagaciakiem;
  • o rewolucjach i kompromisach w tworzeniu prawa regulującego działalność platform internetowych rozmawiamy z Michałem Bonim.

Przypominamy też rozmowę z Beatą Biel o dezinformacji. Z podcastu dowiesz się, jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić.

Naszych podcastów wysłuchasz:

SPOTKAJMY SIĘ

W marcu i kwietniu odbywają się też kolejne wydarzenia ELSA Poland, nad którymi objęliśmy patronat. 16 marca zapraszamy do Katowic, a po więcej informacji o kolejnych wydarzeniach – na kanały ELSA Poland.

WIEDZA

Media społecznościowe zalała nowa fala dezinformacji w związku z toczącą się wojną w Ukrainie. Jak rozpoznać dezinformację, jak się przed nią bronić i co zrobić, kiedy na nią trafisz – na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszych materiałach:

NIKT CI NIE POWIE

Masz telefon na kartę? Wybierasz open source? Szyfrujesz maile? A może płacisz gotówką lub inwestujesz w bitcoiny? To może być podejrzane. Nie łamiesz prawa, ale polskie służby i tak mogą się tobą zainteresować. I nikt ci nie powie, kiedy będą cię podglądać. Rusza kampania 1% Fundacji Panoptykon, w której zwracamy uwagę, że problem niekontrolowanej inwigilacji może dotknąć nie tylko osoby z pierwszych stron gazet. Każdy może nam pomóc z nią walczyć, przekazując 1% swojego podatku (KRS: 0000327613).

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dorota Głowacka, Karolina Iwańska, Wojciech Klicki, Małgorzata Szumańska
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon