Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #126
5 maja 2022 r.

Kwiecień plecień… Zaraz, zaraz, przecież przeplatanka tematów to u nas norma. W minionym miesiącu żyliśmy sprawą Zintegrowanej Platformy Analitycznej (mamy dla was dobrą wiadomość!), pracowaliśmy nad skruszeniem władzy cyberkorporacji nad światem i domagaliśmy się kontroli nad inwigilacją ze strony polskich służb. Obchodziliśmy też ważną rocznicę.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
ZPA
   

W kwietniu rozpętaliśmy aferę wokół Zintegrowanej Platformy Analitycznej. Uparliśmy się, że system, który ma służyć do analizowania danych gromadzonych we wszelkich publicznych bazach, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed wykorzystaniem go w celach niezgodnych z przeznaczeniem (którym – zgodnie z deklaracją rządu – jest tworzenie polityk publicznych). Rząd dał się przekonać i zatrzymał uruchomienie platformy do czasu poprawienia przepisów i powołania tzw. rady analitycznej, która będzie nadzorowała jej wykorzystanie. Wygląda na to, że nie dojdzie do polskiej afery na miarę Cambridge Analityca.

TEMAT PANOPTYKONU
BAT NA CYBERKORPORACJE
   

W Brukseli zakończyły się właśnie trójstronne negocjacje instytucji unijnych aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) – regulacji, która prawdopodobnie ustali warunki nowego ładu cyfrowego w Unii Europejskiej na kolejne dwie czy trzy dekady. Trzy najważniejsze rzeczy, które się zmienią. Piszemy też o tym, jak DSA ma się do przejęcia Twittera przez Elona Muska.

TEMAT PANOPTYKONU
INWIGILACJA BEZ KONTROLI
   

Przed sądem toczy się sprawa z powództwa Ewy Siedleckiej – dziennikarki, która twierdzi, że ma prawo wiedzieć, czy była inwigilowana przez polskie służby (a te odmawiają jej tej informacji). Dlaczego to takie ważne? Na ten temat piszą Wojciech Klicki z Panoptykonu i Konrad Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

TEMAT PANOPTYKONU
NADCHODZI REGULACJA AI
   

Poznaliśmy pierwsze propozycje poprawek do unijnego aktu o sztucznej inteligencji – pierwszego takiego prawa na świecie. Zaproponowane zmiany idą w dobrą stronę, ale nie wystarczą, żeby powstająca regulacja skutecznie chroniła nas przed szkodliwym wykorzystaniem AI. Co jeszcze trzeba poprawić?

PODCAST PANOPTYKON 4.0

Jak od kart miejskich przeszliśmy do walki z cyberkorpami? O chodziło z tym ACTA? Kogo reprezentuje Panoptykon? Odpowiedzi na te pytania padły w kwietniowym odcinku specjalnym podcastu Panoptykon 4.0, w którym wyjątkowo zasiedliśmy w fotelach jako przepytywani. Z Katarzyną Szymielewicz, Małgorzatą Szumańską i Wojciechem Klickim z okazji 13. urodzin Panoptykonu rozmawiał Jakub Janiszewski.


Czy prokuratura ma kontrolę nad tym, jak polskie służby inwigilują? Posłuchajcie rozmowy z Ewą Wrzosek, prokuratorką inwigilowaną oprogramowaniem Pegasus.

SPOTKAJMY SIĘ

19 maja Dorota Głowacka weźmie udział w panelu Regulating big tech as a vaccine against disinformation? podczas konferencji „European Perspectives: The Impact of Disinformation on the Health of Democracy and the Digital Environment” organizowanej w Zagrzebiu przez chorwacki Gong.


23–25 maja podczas konferencji „Computers, Privacy and Data Protection” (CPDP) w Brukseli wystąpią: Katarzyna Szymielewicz [w panelu dotyczącym AI Act (23.05, godz. 14:15) i w panelu o władzy, którą dają dane i algorytmy, organizowanym przez Ada Lovelace Institute (25.05, godz. 11:45)] oraz Karolina Iwańska [w panelu na temat reklamy internetowej, organizowanym przez Mozillę (24.05, godz. 11:45)].


24 maja Karolina Iwańska poprowadzi dla ELSA Poland wystąpienie na temat sztucznej inteligencji (szczegóły wkrótce na Facebooku organizatora).

13. URODZINY PANOPTYKONU

W kwietniu Panoptykon obchodził 13. urodziny. Z okazji tej nieokrągłej rocznicy opublikowaliśmy wyjątkowy podcast, w którym opowiadamy o naszej pracy. Jeśli podoba ci się to, co robimy, przekaż darowiznę na nasze działania!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dorota Głowacka, Karolina Iwańska, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon